Według najnowszego sondażu Instytutu Badawczego Randstadt, dwóch na trzech polskich pracowników posiada profil przynajmniej w jednym z portali social media.
67 proc. wszystkich przebadanych pracowników ma swoje osobiste profile, w którymś z portali społecznościowych. Największa popularność tych serwisów dotyczy krajów, w których większość pracowników to osoby młode – w Chinach i Indiach odpowiednio po 90 proc. zatrudnionych ma konto na jakiejś społeczności, a w Chile aż 92 proc. Najniższy odsetek dotyczy Japonii (tylko 43 proc.)
Profil ułatwia szukanie pracy?
Portale społecznościowe są postrzegane jako dobry sposób na prezentowanie swojej osoby potencjalnym pracodawcom. Tak myśli ponad połowa polskich pracowników, 55 proc. przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej, wykorzystuje społecznościówki jako źródło wiedzy o firmie, do której rekrutuje.
Co więcej aż 61 proc. pracowników w Polsce nie będzie się starać o pracę u danego pracodawcy, jeśli znajdzie w internecie dotyczące go negatywne komentarze.
Facebook w pracy nie przeszkadza
Co drugi polski pracownik przyznaje, że pracodawca pozwala mu na korzystanie z portali społecznościowych w godzinach pracy, a 66 proc. twierdzi, że taka aktywność w niczym nie przeszkadza wypełnianiu przez nich obowiązków zawodowych. Z kolei aż 40 proc. uważa, że portale społecznościowe przynoszą im wymierne korzyści w pracy.
Większość polskich badanych zdaje sobie sprawę, że pracodawca może mieć dostęp do ich prywatnych profili w social media. Tymczasem ponad jedna trzecia przyznaje, że świadomie używa portali społecznościowych by promować siebie jako pracownika.
Podobnej świadomości brakuje jednak pracodawcom, którzy nie zawsze potrafią wykorzystać potencjał tego medium. Tylko jedna trzecia przedsiębiorstw wprowadziła jakiekolwiek wytyczne dotyczące wizerunku swoich pracowników w powiązaniu z wizerunkiem firmy na portalach społecznościowych.
Przeważająca liczba badanych (aż 89 proc.) przyznaje, że konta na społeczności używa tylko i wyłącznie w celach prywatnych, czyli głównie dla kontaktów ze znajomymi czy rodziną. Bardzo podobnie jest w innych krajach, w których Randstadt przeprowadził sondaż. Wyjątkiem są Indie. Tu aż 78 proc. pracowników korzysta ze społecznościówek po to, by promować się jako profesjonalistę.
Badanie zostało przeprowadzone w 29 krajach na pięciu kontynentach i wzięło w nim udział ponad 13 tysięcy osób.
Pobierz ebook "Jak otworzyć sklep internetowy - ebook z poradami dla firm"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»