Od kilku tygodni Linkedin ma swojego partnera reklamowego w naszym kraju - Business Ad Network. Z prezesem firmy rozmawiamy o współpracy z amerykańskim gigantem sieci profesjonalistów
Tomasz Pudlis, prezes Business Ad Network: Zakładam że LinkedIn bierze pod uwagę polską lokalizację serwisu LinkedIn.com. Mam nadzieję że nastąpi to niebawem. Polska jest dużym europejskim rynkiem. Wszystkie wielkie internetowe podmioty polonizują swoje serwisy wcześniej czy później. Nie przypuszczam, żeby Linkedin miał zrobić inaczej
Dlaczego akurat Polska? Co zadecydowało o pojawieniu się Linkedin akurat tu, a nie w innym kraju Europy Środkowo-Wschodniej?
LinkedIn buduje partnerstwa na całym świecie, w tym w Europie Środkowo-Wschodniej. Cieszymy się, że Business Ad Network został pierwszym partnerem w tej części Europy. Uważam że o wyborze Polski zdecydował potencjał naszego rynku, na którym szlak z sukcesem przetarł już Facebook, natomiast na wybór BANa z pewnością miał wpływ fakt iż specjalizujemy się we współpracy wyłącznie z topowymi serwisami z kategorii biznes. Uznaliśmy, że Linkedin.com doskonale uzupełni naszą ofertę, zaś nasz partner zyska możliwość wejścia na rynek, na którym udział wydatków reklamowych online wynosi blisko 20 procent.
Obecnie Linkedin ma w Polsce około pół miliona RU. Jaki Pana zdaniem moze byc szacowany wzrost liczby użytkowników serwisu po uruchomieniu polskiej wersji językowej?
Można przypuszczać że, wprowadzenie lokalnej wersji językowej w dość krótkim czasie przełoży się na znaczny wzrost popularności. Obecnie przybywa kilkadziesiąt tysięcy profesjonalistów rejestrujących się w LinkedIn każdego miesiąca. Natywna wersja serwisu może zwielokrotnić tę liczbę. Badania pokazują, że użytkownicy równolegle korzystają z kilku platform socialowych, a w kontekście biznesowym w skali całego świata LinkedIn jak dotąd nie ma sobie równych.
Jaki jest cel LinkedIn na polskim rynku - chce pozyskać użytkowników GoldenLine, czy celuje w inną grupę docelową?
To pytanie do Linkedin. Moim zdaniem cele LinkedIn w Polsce nie różnią się od celów w innych krajach, w których istotne jest zajęcie pozycji lidera i czerpanie z tego tytułu benefitów. W naszym kraju liderem kategorii jest GoldenLine, jednak zważywszy na korzyści wynikające z międzynarodowego charakteru LinkedIn, znajdującego się w czołówce najpopularniejszych biznesów internetowych na świecie, oraz ze względu na zakres możliwości oferowanych zarówno użytkownikom jak i potencjalnym reklamodawcom, liczmy że ta sytuacja zacznie się zmieniać.
Jakie serwis stwarza możliwości dla firm, które chcą zaistnieć w serwisie reklamowo oraz niereklamowo?
Posiadając bardzo precyzyjne dane o użytkownikach, pozwala dokładnie trafiać w grupę celu, z tą jednak różnicą, że w odróżnieniu od innych platform zawsze zapewniając właściwy kontekst biznesowy. Na przykład w oparciu o analizy LinkedIn, użytkownikami, którzy uprawdopodobniają zakup nowego auta, są osoby na kierowniczych stanowiskach które niedawno zmieniły pracę. Korzystając z narzędzi LinkedIn możemy zaadresować komunikat reklamowy na przykład wyłącznie do takich potencjalnych nabywców samochodów. Oczywiście obok doraźnych działań reklamowych, oferta LinkedIn obejmuje również długofalowe aktywności oparte na Company page (odpowiednik fanpage Facebooka), pozyskiwaniu Followersów, rekomendacji, itp. tyle tylko, że obok kampanii typu B2C na LInkedIn realizowane są również kampanie B2B.
Rekruterzy coraz częściej korzystają z Facebooka, jeśli chcą "sprawdzić" pracownika przed zatrudnieniem. Jak na tym tle pozycjonuje się Linkedin?
Firmy czy działy HR korzystają między innymi z Facebooka by sprawdzić kandydata, zaś używają LinkedIn, by go zrekrutować. Oczywiście to bardzo duże uproszczenie, niemniej to prawda, że rekruterzy wnikliwie przyglądają się profilom potencjalnych kandydatów. Business Ad Network jest partnerem LInkedIn wyłącznie w zakresie tak zwanego marketing solutions, zaś adresatem wszelkich kwestii dotyczących hiring solutions jest bezpośrednio LinkedIn.
Na LinkedIn można znaleźć wiadomości-artykuły, na jakiej zasadzie wyświetlają się użytkownikom? Jest to w jakiś sposób personalizowane?
Tak, to jeden z tych elementów, który sprawia, że użytkownicy korzystają z LinkedIn codziennie. Newsy które pojawiają się na poszczególnych profilach są różne i są dostosowane dokładnie do zainteresowań poszczególnych osób, grup do których należą, branż które reprezentują, itp. Oczywiście, wiadomości dodawane czy komentowane przez użytkowników są propagowane w ramach ich sieci znajomych, a nagłówki kreowane są przez samych użytkowników. Ich popularność w sieci decyduje o tym, które wiadomości są traktowane jako najważniejsze.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»