Ataki na duże instytucje i infrastrukturę krytyczną będą coraz częstsze, a ich wpływ coraz większy, ale nie to będzie prawdziwym wyzwaniem.
W Nowym Roku będziemy obserwowali pogłębienie się już dostrzegalnych trendów. Nośne medialnie ataki na duże instytucje i infrastrukturę krytyczną będą coraz częstsze, a ich wpływ coraz większy. Prawdziwym wyzwaniem staną się ataki na małe i średnie przedsiębiorstwa, które w znaczącej części nie są w stanie zapewnić adekwatnego bezpieczeństwa wykorzystywanych technologii.
W Polsce obserwujemy powtarzające się fale ataków na małe i średnie firmy - w 2015 roku ich liczba znacznie wzrośnie.Poza sektorem MŚP niezmiennie istotne są branże stanowiące fundamenty nowoczesnego świata - telekomunikacja oraz finanse. Istotnie zwiększyło się również ryzyko ataków na infrastrukturę krytyczną lub wykorzystania złośliwego oprogramowania, które zostały pozostawione w infrastrukturze krytycznej po atakach przeprowadzonych (ale niedostrzeżonych) w przeszłości.
Za atakami na infrastrukturę krytyczną oraz tymi na organizacje komercyjne stoją różne grupy, które są inaczej motywowane. Grupy przestępcze od wielu lat w sposób profesjonalny i skoordynowany atakują polskich przedsiębiorców. Zmieniająca się sytuacja geopolityczna rodzi dodatkowe napięcia oraz zachęty do wykorzystania błędów w infrastrukturze krytycznej. Połączenie motywacji finansowych oraz tych generowanych przez państwa narodowe może oznaczać, że 2015 rok będzie rokiem spektakularnych incydentów bezpieczeństwa.
Źródłem ataków w przeważającej większości będą grupy przestępcze lub indywidualni aktywiści. Zaangażowanie państw narodowych w cyberataki zależy w dużej mierze od sytuacji geopolitycznej, a nie od dostępności narzędzi czy personelu. Ataki DDoS są i zapewne długo jeszcze będą skuteczne, lecz z perspektywy atakującego nie zapewniają one łatwej (i przede wszystkim skalowanej) drogi do spieniężenia ataku, a przez to są mało atrakcyjne w działalności przestępczej.
Wspierając organizację Ćwiczeń Cyber-EXE Polska, które symulowały skoordynowany atak na polski sektor bankowy (w 2013 roku) oraz telekomunikacyjny (2014) obserwujemy silną potrzebę zapewnienia centralnych punktów wymiany wiedzy o zagrożeniach oraz, w przypadku złożonych ataków, koordynacji działań podejmowanych przez różne instytucje publiczne i prywatne. Nadchodzi czas, kiedy również instytucje w Polsce powinny zauważyć, że narastające znaczenie, częstotliwość oraz wpływ cyberataków obliguje je do podejmowania odpowiednich kroków w celu wcześniejszego i skutecznego zabezpieczenia przed ewentualnym zagrożeniem.
Cezary Piekarski, starszy menadżer, Dział Zarządzania Ryzykiem, Deloitte. W firmie odpowiada za zespół Cyber Risk Services. Ekspert w zakresie praktycznych aspektów implementacji dobrych praktyk w zarządzaniu bezpieczeństwem informacji ze szczególnym uwzględnieniem racjonalizacji nakładów na ochronę danych oraz bezpieczeństwa w rozwiązaniach płatności elektronicznych. Współpracuje przede wszystkim z klientami z sektora finansowego oraz telekomunikacyjnego koordynując usługi o charakterze technicznym oraz zarządczym. Współtwórca i wykładowca studiów podyplomowych „Zarządzanie bezpieczeństwem informacji” w Szkole Głównej Handlowej. Absolwent Oxford Brookes University.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Żeby nie było że tylko krytykuje uważam że brak jest informacji na temat podstawowy czyli co małe firmy trzymają w internecie a jest tego niewiele. Bo większość sieci tych firemek jest odcięta od internetu. I to jest podstawowa zasada nie ma informacji wychodzących do internetu przynajmniej w firmach którymi ja się zajmuję.
Ale bzdurny tytuł armagedonu na zamówienie.