1.12.2016 / Biznes
 

Innova Capital i MCI sprzedają akcje Wirtualnej Polski

  • Polub
  • Opublikuj
  • Udostępnij
 

Największy akcjonariusz spółki Wirtualna Polska Holding SA - European Media Holding, którego udziałowcami są m.in. fundusze Innova Capital i MCI oraz Jarosław Mikos, przewodniczący rady nadzorczej WP, sprzedają 27 proc. wszystkich udziałów w Wirtualnej Polsce w cenie 50 zł za akcję, czyli ogólnie za prawie 400 mln zł.

-  Inwestycja w Wirtualną Polskę jest bardzo udana: w stosunkowo krótkim okresie, we współpracy ze znakomitym zespołem menedżerów, stworzyliśmy lidera polskiego rynku internetowego. Spójna strategia rozwoju i jej konsekwentna realizacja przełożyły się również na ponadprzeciętną stopę zwrotu z inwestycji. Był to doskonały przykład inwestycji typu Platform+, której założeniami są akwizycja dwóch firm i ich konsolidacja bezpośrednio w momencie nabycia, efektywna realizacja synergii przychodowych i kosztowych oraz wdrożenie nowej struktury zarządzania - komentuje Magdalena Magnuszewska, Partner w Innova Capital. 

Fundusz Innova Capital w 2014 roku sfinansował zakup Wirtualnej Polski od Orange Polska i połączenie jej z Grupą o2. Celem transakcji o wartości 375 mln zł było skonsolidowanie rynku internetowego w Polsce i wprowadzenie grupy w segment e-commerce. Po połączeniu spółka przeszła proces intensywnej integracji, zmiany strategii oraz rebrandingu. Przejęła Sportowefakty.pl, serwisy e-commerce - Domodi.pl i Homebook.pl, portal o tematyce komputerowej Dobreprogramy.pl, a w listopadzie - niedługo po tym, jak Onet kupił NK - niezależny serwis ekonomiczny Money.pl, który miał być "fundamentem do dalszego rozwoju w obszarze finansowego e-commerce". 

-  Transakcje e-commerce opierają się w dużej mierze na zaufaniu. Połączenie siły marki WP z marką Money pozwoli nam stworzyć sieć zaufanych witryn internetowych, które gwarantują prestiżowym markom finansowym właściwy kontekst dla ich działalności sprzedażowej w internecie oraz dotarcie do właściwych odbiorców zainteresowanych konkretnym produktem – mówił wtedy Michał Brański, wiceprezes Grupy WP odpowiedzialny za strategię.

Przez kilkanaście miesięcy Wirtualna Polska rywalizowała z Onetem o miano lidera polskiego internetu w nadziei na uzyskanie "premii za pierwszeństwo" od reklamodawców lokujących budżety w serwisach grupy. Przez chwilę udało się jej nawet zdetronizować konkurenta. Dzisiaj znowu jest na drugim miejscu, ale główny front tej walki przeniósł się gdzie indziej.

Wirtualna Polska i Onet-RASP w ostatnim czasie mocno stawiają na rozwój własnych dłuższych programów wideo, także emitowanych na żywo, a rywalizacja objawia się głównie w głośnych transferach największych gwiazd telewizyjnych. Do WP trafili m.in. Sławomir Sierakowski, Jacek Żakowski i Maciej Orłoś, a zespół Onetu zasilili m.in. Tomasz Lis i Jarosław Kuźniar. 

- Dynamika inwestycji w sektorze video-online wzrosła w 2015 r. o blisko 30 proc., a udział tej formy reklamy w całości reklamy online wzrósł o 1,7 proc. Ta tendencja będzie w 2016 r. jeszcze mocniejsza - Przemysław Jankowski,  senior digital communications coordinator, SMG Polska wyjaśnia tę sytuację. - Serwisy horyzontalne, które chcą być liderami rynku muszą bardzo szybko się przystosować do nowych, błyskawicznie zmieniającej się sytuacji, by czerpać z niej profity biznesowe. Z punktu widzenia efektywności marketingowej telewizja internetowa jest świetnym uzupełnieniem kampanii VOD i dużych projektów, w których second screen jest istotnym kanałem komunikacji. Rozwój oferty video online należy więc traktować jako inwestycję biznesową portali. Nawet jeśli dzisiaj te inwestycje i szum medialny wokół nich, mogą niektórym wydawać nieco na wyrost, to nie mam wątpliwości, że strategia rozwoju treści video w internecie przyniesie wydawcom i reklamodawcom zyski.

Inwestycje - zarówno w ludzi, jak i podmioty internetowe - przełożyły się na poprawę wyników finansowych Grupy WP i 15 miesięcy po inwestycji Innova, spółka zadebiutowała na giełdzie. Dzisiaj jej kapitalizacja przekracza 1,5 mld zł, przy wzroście kursu akcji od IPO o blisko 70%. Fundusz Innova, wychodząc w tym momencie z inwestycji, zrealizował średnioroczną stopę zwrotu na poziomie przekraczającym 60%.

Jacek Świderski, Michał Brański i Krzysztof Sierota, przedsiębiorcy posiadający pakiet kontrolny Wirtualnej Polski odkupili od Innova Capital część sprzedawanego pakietu. Ich zaangażowanie w spółce wzrośnie do poziomu >55%  głosów na walnym zgromadzeniu. Świderski i jego zastępcy kupią 3,4 mln uprzywilejowanych akcji za 85,2 mln zł.

Pozostałe  zostały sprzedane instytucjonalnym inwestorom publicznym w zakończonym dzisiaj procesie budowy przyśpieszonej księgi popytu.

- Dla samej spółki wyjście funduszu nie oznacza praktycznie żadnych zmian. Fundusze z założenia planują sprzedaż posiadanych przez siebie akcji, więc sama transakcja nie powinna mieć wpływu na bieżące działania spółki - komentuje Marcin Majewski, prezes zarządu Aventis Capital. - Świderski, Brański, Sierota to tzw. insiderzy czyli osoby, które znają spółkę od środka, lepiej niż osoby bez dostępu do informacji niepublicznych. Fakt, że odkupują akcje od inwestorów pokazuje, że wierzą w spółkę i wzrost jej wartości w przyszłości. Ponadto kupują oni akcje uprzywilejowane co do głosu. W ten sposób uda im się nieproporcjonalnie zwiększyć swój wpływ na decyzje podejmowane na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy (np. powołanie zarządu) i będą lepiej mogli chronić się przed np. wrogim przejęciem.

Inwestorzy na wieść o transakcji zareagowali jednak nerwowo, a kurs akcji w krytycznym momencie spadł o niemal 4% [AKTUALIZACJA: na zamknięciu Grupa WP traciła już 5,60%]. Być może zaniepokoił ich moment, który Innova wybrała na exit - jutro startuje bowiem telewizja WP. Nowy ogólnopolski program nadawany w naziemnej telewizji cyfrowej oraz sieciach kablowych i platformach satelitarnych będzie można oglądać będzie także na stronie głównej Wirtualnej Polski. Według prognoz samej spółki powinien być rentowny za dwa lata.

  • Polub
  • Opublikuj
  • Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
ASPER SOFTWARE HOUSE
Digital We
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2017 interaktywnie.com. All rights reserved. Created by Opcom