Polski e-commerce zdominowany jest przez jeden serwis.
To Allegro.pl jest jednak najpopularniejszym serwisem, na którym internauci poszukują odzieży (40 proc. internautów spontanicznie wskazało ten serwis WWW jako miejsce zakupu ubrań), RTV i AGD (29 proc.) oraz multimediów (15 proc.) online.
Poza Allegro, przed biznesami czysto internetowymi wciąż plasują się jednak sklepy, które działają także stacjonarnie. Wyjątkiem jest tu niemieckie Zalando, które w kategorii odzież i akcesoria nie ma sobie równych - zwłaszcza wśród kobiet. W przypadku produktów spożywczych, liderem jest e-sklep Alma24.pl (17 proc.), najpopularniejszą e-perfumerią Sephora.pl (10 proc.), a e-apteką Doz.pl (6 proc.).
Dominacja tradycyjnych marek świadczy jednak o tym, że większość e-klientów wciąż myśli offline'owo i choć są to głównie młodzi mieszkańcy większych miast w relatywnie dobrej sytuacji materialnej, nadal kierują się głównie ceną.
Online taniej, choć ryzykownie
Opinie o e-zakupach nie zmieniły się znacząco w ciągu ostatnich dwóch lat. Nadal 22 proc. internautów (tyle samo, co w 2012 roku) uważa je za ryzykowne. W opinii 12 proc. są one całkowicie bezpieczne (10 proc. w 2012 roku).
Więcej ankietowanych niż przed dwoma laty twierdzi, że zakupy online są tańsze niż tradycyjne (36 proc. vs. 33 proc.) oraz dają większe możliwości wyboru produktów niż sklepy tradycyjne - 37 proc. (34 proc.).
- Klienci są coraz bardziej świadomi swoich praw konsumenckich i tego, jakich zasad przestrzegać, by zapewnić sobie bezpieczeństwo robiąc zakupy w internecie. Po drugie coraz większa konkurencja wśród sprzedawców prowadzi do profesjonalizacji świadczonych przez nich usług, a to niewątpliwie, w perspektywie długofalowego działania, przekłada się na zwiększone zaufanie zadowolonych klientów - mówi Grzegorz Wójcik, członek Izby Gospodarki Elektronicznej.
Jednocześnie wciąż napotykamy na problemy związane z zawyżonymi kosztami dostawy i długim oczekiwaniem na realizację. Stąd też ciągle bardzo chętnie płacimy gotówką dopiero przy odbiorze (21 proc. badanych). Najwyższe miejsca mają szybkie płatności internetowe (36 proc.)
Celem badania było poznanie postaw, zwyczajów i motywacji związanych z kupowaniem online. Badanie zostało zrealizowane przy pomocy ankiet CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) na grupie 1500 internautów powyżej 15 roku życia. Dane zebrano między 26 lutego a 7 marca 2014 roku.
Raport jest dostępny stronach www.ecommerce.gemius.pl i www.ecommercepolska.pl.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Jest tańszy sposób na kupowanie przez Internet. Znajdujemy na aukcjach towary, piszemy do sprzedawcy i zamawiamy poza Allegro z większym rabatem. Dzięki temu sprzedawca oszczędza na prowizji dla Allegro, a klient może liczyć na jakieś 5% rabatu.