16.03.2017 / Inne
 

Co napędza sprzedaż e-booków i audiobooków? [INFOGRAFIKA]

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
 

Firma Virtualo, czołowy dystrybutor treści cyfrowych, wraz z Instytutem Badawczym ARC Rynek i Opinia zbadała preferencje i zachowania użytkowników książek elektronicznych.

62138_zwyczaje_polakow_zwiazane_z_uzytkowaniem_ebookow_i_audiobookow_infografika_virtualo.jpg

W ostatnim roku firma Virtualo dostawca ebooków i audiobooków oraz właściciel księgarni z książkami elektronicznymi połączyła się z Biblioteką Akustyczną, wiodącym wydawcą audiobooków na płytach CD i w formacie mp3. Aby zanalizować zwyczaje swoich klientów i osiągnąć wspólny sukces na rynku przygotowano raport, który miał również na celu poprawić efektywność współpracy z wydawnictwami.

Jak pokazało badanie największymi zaletami, dla których konsumenci kupują książki elektroniczne jest brak konieczności noszenia ciężkich, papierowych wydań (43%), szybki dostęp do własnej, wirtualnej biblioteki (32%) oraz wygoda korzystania (20%). Ważną rolę w rozpoczęciu korzystania z ebooków odgrywa również namowa znajomych (36%).

Czytelnicy wydań elektronicznych to głównie ludzie młodzi w wieku 15-24 lat (32%) oraz 25-34 lat (34%), mieszkańcy dużych miast, którzy kilka razy w miesiącu robią zakupy przez internet i cenią sobie możliwość lektury w każdej wolnej chwili.

Najczęstszym sposobem pozyskiwania książek elektronicznych jest pobieranie bezpłatnych tytułów z oficjalnych źródeł – deklaracja 2/3 zapytanych respondentów. Według badania Virtualo, 55% użytkowników kupuje ebooki samodzielnie, 40% korzysta z plików pozyskanych przez znajomego. W przypadku audiobooków najpopularniejsze sposoby pozyskiwania tytułów to bezpłatne pobieranie z oficjalnych źródeł (55%), samodzielne kupowanie (43% wskazań), korzystanie z audiobooków kupionych przez inną osobę (32%).

Jednak co trzeci respondent (37% czytelników ebooków i 31% słuchających audiobooki) przyznaje się do korzystania z plików pozyskanych z nieoficjalnych źródeł, co pokazuje, iż skala piractwa na rynku książek elektronicznych w Polsce jest bardzo wysoka.

Aż 88% konsumentów uważa, że ebook powinien kosztować mniej, w porównaniu do wersji drukowanej książki. Ponad połowa badanych użytkowników w ciągu ostatnich 12 miesięcy przeczytała do 4 książek w formie ebooków. Co ciekawe również co trzeci użytkownik ebooka korzysta jednocześnie z audiobooka.

Około co trzeci respondent czytając ebooki korzysta z czytnika. Książki w formie elektronicznej również często są czytane na tabletach i laptopach oraz bardzo często na smartfonach. Najchętniej są wykorzystywane aplikacje: iBooks, Kindle for Android, Adobe Digital Editions. Najczęściej używanym formatem audiobooka są pliki mp3. Z płyt CD korzysta co czwarty badany użytkownik audiobooków.

Najchętniej kupowane są książki elektroniczne z kategorii kryminał i sensacja - 46% w przypadku ebooków oraz 38% w przypadku audiobooków mp3. Następnie fantastyka: 36% wybieranych ebooków i 32% audiobooków mp3.  Na trzecim miejscu w obu przypadkach klasyfikuje się literatura z gatunku horror i thriller, 34% ebooków i 31% audiobooków mp3.

Najczęściej ebooki kupujemy dla siebie, tak deklaruje aż 90% respondentów. Niektóre osoby kupują książki elektroniczne również dla męża lub żony (16%) oraz dzieci (14%). Użytkownicy audiobooków zdecydowanie najczęściej korzystają z nich osobiście – 82% deklaracji. W przypadku 29% badanych korzysta z nich również mąż/żona, a w przypadku 26% dzieci.

Badanie zostało zrealizowane na próbie 1107 respondentów, uwzględniając próbę 576 użytkowników ebooków oraz 306 użytkowników audiobooków.

*Badanie „Zwyczaje Polaków związane z użytkowaniem ebooków i audiobooków”, zostało zrealizowane metodą CAWI na próbie 1107 respondentów na zlecenie Virtualo przez Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia.

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • Tomasz Bonek Marta Smaga Sp. z o.o. Tomasz Bonek Marta Smaga Sp. z o.o.

  Kompleksowo realizujemy projekty internetowe - od strategii, poprzez wdrożenie witryny, do pozyskiwania...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • AdROI AdROI

  AdROI jest niezależną agencją marketingową skoncentrowaną na projektowaniu i realizacji wielokanałowych...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
ASPER SOFTWARE HOUSE
Digital We
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2017 interaktywnie.com. All rights reserved.