15.03.2017 / Ludzie / Personalia
 

Deloitte Digital wzmacnia dział Experience Design

  • Polub
  • Opublikuj
  • Udostępnij
 
Bartłomiej Kozieł (fot. Deloitte Digital)
Bartłomiej Kozieł (fot. Deloitte Digital)

Bartłomiej Kozieł, posiadający 10-letnie doświadczenie w branży XD, objął funkcję szefa działu Experience Design w Deloitte Digital. Zespół realizuje zadania z obszaru kompleksowych rozwiązań w zakresie User Experience i Service Design, jako elementu transformacji cyfrowej. 

Projektowanie doświadczeń, czyli całościowe definiowanie doznań odbiorcy w kontakcie z danym produktem, usługą lub marką, staje się obecnie jednym z kluczowych wyzwań, z jakimi mierzą się zarządzający firmami i osoby odpowiadające za strategie cyfrowe oraz tworzenie innowacji w przedsiębiorstwach. Dzięki połączeniu globalnych kompetencji branżowych i doświadczeń w konsultingu strategicznym ze specjalistyczną wiedzą w zakresie budowania strategii user experience, Deloitte Digital proponuje klientom produkty dopasowane do indywidualnych potrzeb biznesowych.

¬Żyjemy w czasach niespotykanej dotąd konkurencji, a także konsumentów i użytkowników świadomych i przyzwyczajonych do wygodnych rozwiązań, co stanowi podwójne wyzwanie dla biznesu. Aby się wyróżnić, nie wystarczy już, by produkt był po prostu funkcjonalny. Konsumenci wybierają usługi „skrojone” pod ich potrzeby – inspirujące i wywołujące w nich pozytywne emocje. Dobry produkt to taki, który powstaje w oparciu o wiedzę o przyzwyczajeniach, emocjach i postawach przyszłego konsumenta – mówi Bartłomiej Kozieł, szef działu User Experience w Deloitte Digital. – Takie podejście możliwe jest dzięki experience design. Umiejętne wykorzystanie projektowania doświadczeń może zwiększyć konkurencyjność marki na rynku. Jest to widoczne zwłaszcza w przypadku branż o dość zbliżonej ofercie, np. w bankowości, telekomunikacji, sektorze ubezpieczeń, gdzie właśnie doświadczenie klienta może okazać się kluczowe przy wyborze oferty danego podmiotu – dodaje.

Bartłomiej Kozieł z branżą związany jest od 2006 roku, obecnie objął stanowisko szefa działu XD w Deloitte Digital. W ten sposób firma realizuje proces rozbudowy i wzmacniania zespołu Experience Design Central Europe. Dział planuje długofalowo powiększać grono ekspertów, w związku z projektem wdrażania nowych produktów i usług.

Aby móc wypracować wysokiej jakości ofertę user experience, konieczne jest wykorzystanie zasobów płynących z wielu dziedzin – technologii, marketingu, projektowania graficznego i użytkowego. W zespole XD posiadamy ekspertów o wieloletnim doświadczeniu m.in. z branży finansowej, retail i TMT. Dzięki temu jesteśmy w stanie proponować rozwiązania dopasowane do otoczenia biznesowego naszych klientów – mówi Hubert Anyżewski, Experience Design Leader, Deloitte Digital CE – Systematyczne wzmacnianie zespołu pozwala nam na bieżąco identyfikować i odpowiadać na zmieniające się potrzeby rynkowe oraz projektować rozwiązania światowej klasy – podsumowuje. 

Bartłomiej Kozieł karierę rozpoczął w krakowskim startupie, gdzie zdobywał pierwszą praktyczną wiedzę i kompetencje w zakresie UX. Następnie, przez trzy lata pracował w agencji Artegence, początkowo na stanowisku architekt informacji, później jako lider zespołu architektów informacji. W 2012 roku objął stanowisko dyrektora w Efigence, gdzie był odpowiedzialny za realizację kluczowych projektów dla sektora bankowego. Pracował również w warszawskim oddziale Comarch. W 2014 roku objął stanowisko szefa produktu w „Gazecie Wyborczej”. Ma wieloletnie doświadczenie w projektowaniu rozwiązań dla branż finansowej i medialnej. Jest wykładowcą na studiach UX Design w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz prelegentem i uczestnikiem konferencji krajowych oraz zagranicznych o tej tematyce.

Zespół Experience Design to dawny zespół uselab, który dołączył do Deloitte Digital CE w czerwcu 2016 rok. Zespół liczy ponad 25 ekspertów specjalizujących się w branżach FSI, TMT, Pharma, Reatail. Od 10 lat jest liderem w regionie w obszarze projektowania i wdrażania produktów i usług (UX Design, Service Design) oraz badania i doradztwa w zakresie Customer Experience (CX). W tym czasie zrealizował ponad 350 projektów dla 25 rynków. Należy do międzynarodowej sieci firm UX Fellows.

Specjaliści Experience Design Deloitte Digital na co dzień pracują w nowoczesnym studio w sercu Saskiej Kępy oraz posiadają własne najbardziej zaawansowane laboratorium użyteczności w Warszawie.

  • Polub
  • Opublikuj
  • Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
ASPER SOFTWARE HOUSE
NuOrder
Digital We
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2017 interaktywnie.com. All rights reserved.