Niemal połowa Polaków nie słyszała o tym, że w połowie 2013 roku telewizory przestaną odbierać sygnał analogowy i konieczne będzie dostosowanie sprzętu do odbioru sygnału cyfrowego - wynika z badań przeprowadzonych przez PBS DGA.
Z raportu „Nowoczesne technologie i telewizja cyfrowa w oczach Polaków” przeprowadzonego przez PBS DGA na zlecenie CYFRY+ wynika, że 48% Polaków wciąż nie zdaje sobie sprawy z tego, że w połowie 2013 roku sygnał analogowy zostanie zastąpiony cyfrowym. Jednocześnie aż 2/3 z tych, którzy wiedzą o zbliżającej się cyfryzacji, nie przygotowuje się jeszcze do niej.
- Od ostatecznego wyłączenia sygnału analogowego dzieli nas kilka lat. Proces cyfryzacji jednak tak naprawdę już się rozpoczął. Jest jeszcze dużo do zrobienia, jeśli chodzi o uświadomienie Polakom tych zmian – komentuje Bertrand Le Guern, prezes zarządu CANAL+ Cyfrowy.
Z procesu zdaje sobie sprawę więcej mężczyzn (60%) niż kobiet (40%). Częściej tę wiedzę deklarują ankietowani z wykształceniem wyższym (66%), a także 40% z podstawowym. Świadomość wprowadzanych zmian związana jest także z miejscem zamieszkania - o przejściu na sygnał cyfrowy wie 62% mieszkańców dużych miast oraz 42% mieszkańców wsi.
Czy wie Pan/i, że od połowy roku 2013 telewizory przestaną odbierać sygnał analogowy i konieczne będzie dostosowanie sprzętu do odbioru sygnału cyfrowego? (wyniki w %)
- Znacznie gorsze wyniki, jeśli chodzi o wiedzę o cyfryzacji, ale także chęć korzystania z jej atutów, mają słabsze grupy społeczne: mieszkańcy wsi, robotnicy niewykwalifikowani, grupy odbiorców najmniej zarabiających. Im szczególnie trzeba pomóc: wyjaśnić reguły gry cyfrowego świata i zachęcić do uczestniczenia w nim, chociażby brutalnie przekonując, że w najbliższym przewidywalnym czasie innego świata nie będzie – przekonuje prof. Wiesław Godzic, medioznawcza ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, komentując wyniki raportu.
Okazuje się, że o wyłączeniu sygnału analogowego słyszało jedynie 35% spośród młodych ludzi. Grupą wiekową najbardziej uświadomioną w tym względzie są osoby w wieku 40-49 lat (60% respondentów).
Prawie 60% zapytanych o cyfryzację nie myślało jeszcze o tym, by przygotować się do tego procesu i dostosować swój sprzęt do odbioru telewizji cyfrowej. Jedynie co czwarty ankietowany, który wie o zmianie, jest w posiadaniu sprzętu telewizyjnego przystosowanego do odbierania sygnału cyfrowego.
Czy w jakiś sposób przygotowuje się Pan/i do tej zmiany? (wyniki w %)
Wprawdzie wciąż niemal połowa Polaków nie jest świadoma procesu przejścia z nadawania analogowego na cyfrowe, ale, jak podkreślają przeprowadzający badanie, coraz więcej Polaków zdaje sobie sprawę z szykujących się zmian. W styczniu 2008 r. na podobnie zadane pytanie w raporcie PBS DGA „Cyfrowa rewolucja” aż 77% respondentów odpowiedziało, że nie słyszało o zbliżającym się procesie przejścia z nadawania analogowego na cyfrowe. Uświadomienie społeczeństwa jest ważne chociażby dlatego, że zmiana ta wiąże się z koniecznością dostosowania sprzętu do odbioru cyfrowego sygnału. Na szczęście nie jest konieczny zakup nowego telewizora, lecz wystarczy posiadanie specjalnego dekodera umożliwiającego odbiór naziemnej telewizji cyfrowej (NTC).
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
hehe <br /> i dlatego kupują tv bez formatu mpeg4<br /> za klika lat będą musieli dokupić dekodery