Gigant rynku gier video Electronic Arts przejął firmę Playfish, największego producenta tzw. social games. Wartość transakcji to początkowo 275 mln dolarów, jednak może ona wzrosnąć nawet do 400 mln.
EA zapłaci 275 mln dolarów w gotówce i 25 mln w formie kapitału własnego. Jeżeli Playfish będzie rozwijać się zgodnie z planem i realizować przyjęte założenia, do 2011 kwota ta może wzrosnąć o kolejne 100 mln dolarów.
Przedstawiciele EA twierdzą, że inwestycja ta pomoże spółce znacząco wzmocnić swoją pozycję na rynku gier społecznościowych. Playfish to producent legendarnych już tytułów, świetnie znanych użytkownikom Facebooka, MySpace, a także posiadaczom iPhone'ów. W sumie na wszystkich dostępnych platformach zainstalowanych jest 150 mln gier pochodzących od Playfish. Najbardziej znane produkcje to "Pet Society" (21 mln użytkowników miesięcznie), a także "Restaurant City" i "Country Story".
Dotychczasowy szef Playfish, Kristian Segerstrale, pozostanie w spółce i w ramach EA Interactive będzie skupiał sie na rozwoju firmy.
Źródło: Playfish.com
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Moim zdaniem EA, dokonując powyższego, znaczącego przejęcia w sektorze rozrywki społecznościowej, w pośredni sposób potwierdziło wartość i znaczenie tego rynku (szacowanego obecnie na ponad 1 mld $). Prawdopodobnie w najbliższym czasie możemy spodziewać się podobnych ruchów w tym sektorze, w którym większe podmioty czy koncerny mediowe będą dokonywać przejęć (lub prób przejęć) mniejszych, lecz dynamicznie rozwijających się i odnoszących sukcesy firm.<br /><br />Co ciekawe, wiele z dotychczasowych (jak i zapewne przyszłych) transakcji tego typu spowodowanych było (i będzie) częściowo przez nieudane próby wejścia do sektora social gaming przez bardziej „tradycyjne” firmy z branży rozrywki na własną rękę. Przykłady? – Ubisoft i jego próby stworzenia gier na Facebook-a, czy Spore Islands - wyprodukowane samodzielnie przez EA, które jak na możliwości dystrybucujne i marketingowe tego wydawcy radzi sobie wyjątkowo słabo. Zadziałał tu mechanizm który ja nazywam „efektem wieloryba” – duże firmy które wykazują się często powolnym tempem obrotu w stronę nowego kierunku dynamicznie rozwijającego się rynku. W przypadku rozrywki społecznościowej firmy te zignorowały fakt iż esencja rozrywki społecznościowej oparta będzie na zupełnie innych wartościach niż tradycyjna rozrywka cyfrowa oraz założyły iż użycie rozpoznawalnych marek przyniesie natychmiastowe zainteresowanie i przywiązanie użytkowników.<br /> Tymczasem gry i aplikacje społecznościowe których marki powstały w ciągu ostatnich 1-2 lat zdobyły często dziesiątki milionów użytkowników, a firmy stworzone „od zera” takie jak Playfish, Zynga czy Playdom, będące ich właścicielami warte są dzisiaj dziesiątki lub setki milionów dolarów.<br /> <br /> Rynek rozrywki społecznościowej stworzył ogromne możliwości dla nowych startup-ów które są w stanie tworzyć wysokiej jakości, unikalne doświadczenia stworzone <strong>specjalnie</strong> dla użytkowników sieci społecznościowych takich jak Facebook. Z kolei przejęcie EA jest także ważnym sygnałem dla środowiska inwestorów oraz firm Venture Capital które z większym zainteresowaniem będą rozważać możliwości inwestowania w tym sektorze, licząc na szybki wzrost wartości podmiotów w które zainwestują w najbliższych latach – jeden z ostatnich przykładów <a href=\"http://www.allfacebook.com/2009/11/wooga-closes-second-round-of-funding-for-75-million/\"><a href=\"http://www.allfacebook.com/2009/11/wooga-closes-second-round-of-funding-for-75-million/\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\"><a href=\"http://www.allfacebook.com/2009/11/wooga-closes-second-round-of-funding-for-75-million/\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">http://www.allfacebook.com/2009/11/wooga-closes-second-round-of-funding-for-75-million/</a></a></a><br /><br /> <br /><br />