Takiego buntu internet jeszcze nie widział. Wikipedia, Google, Wordpress, Flickr i inni zdecydowali się na najbardziej radykalny krok - ograniczenie dostępności do witryn - nie zgadzając się na SOPA. Zobacz, jak wyglądały ich witryny.
SOPA, czyli Stop Online Piracy Act to ustawa, która mogłaby ograniczyć prawa wielu właścicieli witryn internetowych. Gdyby amerykański rząd zdecydowałby się przyjąć zapisy, mielibyśmy do czynienia z najbardziej restrykcyjnym prawem dotyczącym piractwa w sieci. Restrykcyjnym, ale również niebezpiecznym, bo SOPA jest mocno nieprecyzyjna. Pozwala między innymi na karanie internautów nie tylko za udostępnianie nielegalnych plików, ale również za linkowanie do stron, które mogą prawo łamać.
To bardzo duża ingerencja w wolność internautów. Dlatego też największe serwisy na świecie zdecydowały się na bardzo radykalny krok - ograniczenie dostępu do swoich zasobów. Na największą skalę zaprotestowała anglojęzyczna Wikipedia. Przez całą dobę nie można było przeczytać żadnego artykułu. Działały inne wersje językowe, choć na każdej z nich pojawił się czarny banner z informacją o proteście.
Ograniczenia wprowadził również Wordpress.org, którego strona główna została zaczerniona. Blogi działały, choć blogerzy, którzy chcieli przyłączyć się do akcji, również mogli wyłączyć swoje witryny na jeden dzień. Podobnie do akcji dołączył Flickr.com, jeden z największych serwisów ze zdjęciami. Każdy, kto dodawał do serwisu plik, mógł zdecydować, czy będzie widoczny, czy po kliknięciu w niego pojawi się czarne tło z protestem przeciw SOPA.
Zobacz, jak wyglądał protest na różnych witrynach.
Protestowali również sami internauci, dodając do sieci grafiki ze sprzeciwem wobec SOPA.
Pobierz ebook "Jak otworzyć sklep internetowy - ebook z poradami dla firm"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
A ja nie lubię. nie lubię też innych co ciągle szkalują i obrażają mnie i mój naród. Zresztą dziwne by było gdybym lubił. Od nie lubienia jednak do nienawiści daleka droga :)
Ja lubię żydów, he,he. Może tego nie zablokują?
Czemu nic nie piszecie o ACTA ? wyrządzi takie same szkody jak SOPA i juz jest wprowadzane w UE!
Gdyby Google zrobilo wczoraj to samo ze swoja wyszukiwarka to juz dzisiaj masa redakcji internetowych nie mialaby co jesc. :>