
Michał Smereczyński z Grupy Brandoo wyjaśnia, jak w siedmiu prostych krokach wdrożyć chmurę w biznesie.
Wspieranie przedsiębiorstwa usługami świadczonymi w chmurze owiane jest mgłą niejasności i nadal rodzi bardzo dużo pytań i wątpliwości, jednak coraz większa dynamika rozwoju tego segmentu rynku (szczególnie za oceanem) sprawia, że oferując biznesowi nowe usługi, ich dostawcy zaczynają mówić wprost o chmurze, a nawet nazywają ją po imieniu. Nie szukając zbyt daleko, wystarczy popatrzeć na najnowszą kampanię produktową jednego z najpopularniejszych dostawców usług telekomunikacyjnych w Polsce – jako dodatek, oferuje on usługę wirtualnego dysku i wprost określa go, jako przechowywanie danych w chmurze.
Kilka faktów o chmurze w przedsiębiorstwach
Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, co do rosnącej roli oraz obecności chmury obliczeniowej w przedsiębiorstwach, oto niektóre warte podkreślenia fakty z polskiego rynku usług:
- W najbliższych 5 latach roczny wzrost rynku chmury obliczeniowej w Polsce wyniesie więcej niż 47 proc. W rezultacie w 2013 roku jego wartość po raz pierwszy przekroczy granicę 200 mln zł.
- Ze sprzedaży usług kolokacji i hostingu serwerów, polskie centra danych osiągnęły największe przychody.
- W badaniu Cisco, które objęło 302 polskie średnie i duże firmy, zatrudniające powyżej 150 osób, 42 proc. respondentów odpowiedziało, że korzysta z rozwiązań opartych na przetwarzaniu danych w chmurze. 49 proc. z nich nie zadeklarowało korzystania z usług przetwarzania danych. 9 proc. z uczestników badania odpowiedziało, że planuje wdrożyć w swojej firmie rozwiązania w modelu chmury obliczeniowej.
Obecnie kwestią poruszaną w dysputach nie jest już to, czy sektory IT będą korzystać z chmury, ale kiedy zaczną to robić. To dlatego, że chmura ma moc przekształcenia infrastruktury IT z oddziału generującego w firmie koszty, do centrum przynoszącego realny zarobek.
Jak tworzyć strategię przejścia do chmury?
Poruszanie się po ewoluującym dopiero chmurowym ekosystemie i jego wszystkich elementach może ułatwić strategia stworzona w oparciu o aktualne potrzeby oraz biznesowe wymagania. Nadrzędną ideą podczas jej planowania powinno być powiększanie wartości przedsiębiorstwa. Głównym celem zaś optymalizacja (zmniejszenie) kosztów oraz znalezienie takiego pola, dzięki któremu wdrożenie usług chmurowych przyniesie zyski. Najlepiej zacząć od małych kroków. Przeprowadzka do chmury może być trudna i wprawiać w swego rodzaju zakłopotanie. Do tego procesu potrzeba jasnej metodologii, by móc ocenić środowisko oraz to, które aplikacje mogą zostać przeniesione do chmury.
7 kroków do wdrożenia chmury obliczeniowej
1. Inwentaryzacja wszystkich aplikacji - iloma aplikacjami zarządza dział IT? Trzeba je wszystkie wymienić, w tym te, które są dostępne w sprzedaży oraz aplikacje niestandardowe. Niczym dziwnym nie będzie, jeśli okaże się, że są ich setki.
2. Ustalenie, czy aplikacja jest dla firmy podstawowa, czy kontekstowa - zrobienie takiej mapy aplikacji będzie dużym wsparciem w procesie przenoszenia infrastruktury do chmury. Jeśli aplikacja obsługuje kluczowe procesy biznesowe, można skategoryzować ją jako podstawowa. Jeśli nie, jako kontekstowa. Zwykle około 60 proc. to kontekstowe.
Aplikacja podstawowa, to taka, która wpływa na powodzenie na rynku docelowym. Zapewnia innowację i zróżnicowanie, pozwala na wyprzedzenie konkurencji, np. unikalny system obsługi klienta.
Aplikacja kontekstowa, to taka która nie wpływa na różnicę między firmami, nie przekracza przyjętych norm, np. tworzenie kopii zapasowych i archiwizacja taśm z zapisem systemu.3. Identyfikacja na jakim etapie w swoim cyklu życiowym znajduje się każda z aplikacji - należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy aplikacja ze względu na sprzęt lub oprogramowanie zostanie uaktualniona w ciągu najbliższych 12 miesięcy? Typowy czas amortyzacji dla środków trwałych to około trzy do pięciu lat, więc aplikacje, które mają ulec aktualizacji są dobrymi kandydatami, by przenieść je do chmury.
Rezultatem tego przedsięwzięcia będzie lista wszystkich aplikacji wraz z termiami ich uaktualnienia albo odejścia na emeryturę. Typowe fazy cyklu życia aplikacji można podzielić następująco: planowanie, nabywanie, wdrażanie, zarządzanie, przejście na emeryturę. Podczas tworzenia listy należy więc skupić się na aplikacjach, które są w fazie zarządzanie lub przejście na emeryturę
4. Wykonanie analizy technicznej - następnie dla każdej aplikacji z listy należy ocenić poziom spersonalizowania, ilość praw własności intelektualnej, stopień zintegrowania, czy aplikacja wymaga połączenia z siecią oraz wymogi bezpieczeństwa. Wynikiem tego kroku powinien być kompleksowy dokument zawierający ocenę możliwości technicznych dla przeniesienia pracy do chmury.
5. Finansowa analiza utrzymania firmy - na tym etapie należy porównać koszty utrzymania infrastruktury tradycyjnej z eksploatacją usług w chmurze. Trzeba się upewnić, że uwzględniamy koszty bezpośrednie, takie jak personel, utrzymanie data center - koszty wynajmu/utrzymania pomieszczenia, chłodzenie zasilania, koszty oprogramowania, konserwacji oraz wsparcia.
Analiza finansowa powinna również uwzględniać porównanie kosztów inwestycyjnych z kosztami opłacenia usług w chmurze. Jest to ważne, ponieważ nie są to ani małe kwoty, ani subtelne zmiany, a więc należy skonsultować z zespołem finansowym, czy taka operacja będzie zgodna ze strategią firmy.
6. Ocena kosztów - jest to ważny krok, ponieważ w tym momencie firma powinna być gotowa do ustalenia, czy poprzez zmniejszenie wydatków rozwiązania chmurowe pomogą w zoptymalizowaniu kosztów (np. płacenie tylko za realnie zużyte zasoby) lub czy dzięki chmurze możemy zwiększać przychody (np. dzięki nieograniczonym przestrzeniom dyskowym).
Dobrze zapamiętać, że celem przeniesienia infrastruktury do chmury nie jest jedynie zmniejszenie obciążenia finansowego, ale również stworzenie nowej wartości. Na przykład, jeśli zmieniony został sposób archiwizacji - z tradycyjnego na backup w chmurze - zredukowane zostają nie tylko koszty taśm, dedykowanego oprogramowania czy opłacenia pracowników zajmujących się tym procesem, ale dodatkowo zostaje stworzona możliwość odblokowania danych. Dostęp do nich można wykorzystać później w celach biznesowych. Takie uśpione dotychczas dane mogą być używane do wszelkich analiz, testów oraz w wielu innych przypadkach. Ta właściwość usług chmurowych przynosząca dodatkowe możliwości jest często ignorowana. Przedsiębiorcy nie biorą pod uwagę faktu, że dotychczas kontekstowe aplikacje mogą przerodzić się w podstawowe, czyli takie, które są atutem albo wyróżnikiem firmy.
7. Współpraca z nowymi partnerami technologicznymi - po przejściu wymienionych powyżej sześciu kroków, o wiele łatwiej będzie stworzyć rozsądną, opartą o potrzeby biznesu strategię podjęcia współpracy z nowymi partnerami technologicznymi.
Warto także dodać, iż świat wielkimi krokami zmierza ku niemalże całkowitej migracji do publicznej lub prywatnej chmury obliczeniowej - robią to największe korporacje, rządy i jednostki badawcze. Korzystanie z zewnętrznej mocy obliczeniowej i wykorzystywanie tylko tych zasobów, które są faktycznie potrzebne, niesie za sobą nie tylko oszczędności, ale także pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Mniej lub bardziej oczywiste aspekty funkcjonowania publicznej chmury obliczeniowej zostały docenione między innymi przez Unię Europejską, która pracuje nad standaryzacją tego segmentu rynku i stworzeniem programów, mających na celu zachęcenie przedsiębiorstw do migracji na rozwiązania oparte o architekturę chmury.
Autor: Michał Smereczyński, grupa Brandoo, publishing manager.
Grupa Brandoo realizuje nowoczesne działania z zakresu marketingu 360°.
Źródła danych:
Rynek przetwarzania danych w chmurze w Polsce w 2012. Prognozy rozwoju na lata 2012–2016, PMR Publications, czerwiec 2012.
Cloud 4 City, Grupa Brandoo, marzec 2013.
Rynek przetwarzania danych w chmurze w Polsce w 2012. Prognozy rozwoju na lata 2012–2016, PMR Publications, czerwiec 2012.
Pobierz ebook "Ebook z raportem: Jak wybrać software house dla działań marketingowych i e-commerce"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Skorzystaj z kodu rabatowego redakcji Interaktywnie.com i zarejestruj taniej w Nazwa.pl swoją domenę. Aby …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Interaktywnie.com jako partner Cyber_Folks, jednego z wiodących dostawców rozwiań hostingowych w Polsce może zaoferować …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Nie jestem do końca przekonana do tego typu rozwiązań, ale może to wynika z faktu że nie znam się na tym. Mąż w domu ogarnia sprawy techniczne i komputerowe :)<a href=\"http://https://www.oktawave.com/pl/\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\"><a href=\"http://https://www.oktawave.com/pl/\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">http://https://www.oktawave.com/pl/</a></a> Pewnie poczekam żeby ileś osób wypróbowało i jak będą pozytywne opinie to sama postawię pierwsze kroki \"w chmurze\" :D