Zobacz, jak sprawić, by użytkownik stał się ambasadorem twojej marki.
Dzięki geolokalizacji reklamodawca zyskuje całkowicie nowe możliwości dotarcia do:
- pożądanego użytkownika,
- pożądanego użytkownika z dopasowanym komunikatem,
- użytkownika w konkretnym miejscu,
- użytkownika w najodpowiedniejszym czasie,
- użytkownika i zaangażowania go w pożądane działanie.
Gdzie i jak wykorzystywać ten potencjał?
W zasadzie odpowiedź jest prosta. Geolokalizację można wykorzystać w każdy dowolnym miejscu w zasięgu działania telefonii komórkowej i zastosować do wielu ciekawych formatów reklamowych.
Nowoczesnym sposobem komunikacji z użytkownikami, wykorzystującym precyzyjne lokalizowanie, są notyfikacje graficzne i tekstowe. Notyfication Ads, działające z poziomu aplikacji mobilnych, wykorzystują wbudowany kod, pozwalający na komunikację urządzenia przenośnego z nadajnikami BTS. Dzięki zasadzie triangulacji możliwe jest wyznaczenie położenia i namierzenie aparatu, który jest w zasięgu przynajmniej 3 stacji bazowych, z dokładnością do 50 metrów. Notyfikacje pozwalają na precyzyjne dotarcie do potencjalnych klientów, znajdujących się w ściśle określonej okolicy. Notyfikation Ads to narzędzie, które doskonale sprawdzi się do prezentacji aktualnej oferty lub informacji o najnowszych promocjach i ma jeszcze jedno ciekawe rozwiązanie. Niewątpliwą zaletą takiej formy komunikacji jest możliwość zastosowania opcji click to call czy click to sms. Wszelkie działania call to action dają sposobność angażowania konsumenta, poznania jego reakcji i zachowań.
Rozwiązania geolokalizacyjne to jednak nie tylko notyfikacje. Możliwości dotarcia do użytkowników jest więcej. W komunikacji mobilnej doskonale sprawdzają się również geolokalizowane wysyłki SMS i MMS
Geolokalizacja nie ogranicza się wyłącznie do promocji miejsc czy lokali gastronomicznych; jest równie skuteczna przy promowaniu różnego rodzaju produktów, ofert, sklepów, salonów samochodowych, miejsc związanych z kulturą czy rozrywką.
Z geolokalizacją swoją przyszłość powinny wiązać firmy, które mają sieć sprzedaży i chcą, aby odbiorca znajdujący się w okolicy, trafił właśnie do ich, a nie do konkurencyjnego lokalu.
Chętniej korzystamy z nowych możliwości
W Polsce coraz częściej korzystamy z różnego rodzaju nowinek technologicznych i mobilnych form komunikacji. Chociaż jeszcze kilka lat temu, trochę obawiano się takich działań. Marketerzy byli nieufni wobec rozwiązań, których docelowy użytkownik mógł nie rozumień lub nie akceptować. Wśród użytkowników urządzeń mobilnych niezbyt popularne było informowanie o własnym położeniu, gdyż nie było wiadomo do jakich celów mogą zostać wykorzystane te informacje.
Do wzrostu usług opartych o geolokalizację przyczyniła się popularność portali i platform społecznościowych typu Facebook, Google, Nike+, Endomondo czy Yanosik. Kiedyś byliśmy również sceptyczni wobec różnych nowoczesnych rozwiązań, z uwagi na fakt, iż niechętnie klikaliśmy w materiały, których pochodzenia nie znaliśmy. Zapewne miało na to wpływ doświadczenie z nieuczciwymi organizatorami loterii smsowych i innych akcji marketingowych, za które klienci, chcąc nie chcąc, musieli słono płacić. Obawy związane z tym, że odbiorca nie będzie klikał w materiały nieznanego pochodzenia zostały jednak szybko rozwiane. Przede wszystkim użytkownicy świadomie wyrażają zgodę na otrzymywanie komunikatów, akceptują regulaminy pobierając aplikacje lub podpisując umowę z operatorem.
Dodatkowo wystarczyło zwrócić uwagę na to, aby przekaz skierowany do użytkownika był prosty, jasny i nie budził wątpliwości, co do intencji działań. A wykorzystywanie nowych możliwości takich jak np. notyfikacje może przynosić realne korzyści obu zainteresowanym stronom: użytkownikom i reklamodawcom. Ci pierwsi otrzymują interesujące oferty i dowiadują się o nowych promocjach, a reklamodawcy docierają do konsumenta za pomocą skutecznego i dopasowanego przekazu reklamowego.
Jak to robią na świecie
Geolokalizacja na świecie, oprócz celów praktycznych jest wykorzystywana do celów rozrywkowych - bo przecież każdy lubi się bawić. Dlatego jest to tak popularne narzędzie i wiele znanych marek wykorzystuje możliwości geolokalizacji - zachęca do dzielenia się swoim położeniem, zaczekinowania w sklepie lub lokalu gastronomicznym.
Marketerzy uważają, że jest to swego rodzaju system lojalnościowy, dzięki któremu zupełnie "przy okazji" opowiadamy o przyjemnych rzeczach, miejscach i tym samym je polecamy. To jeden z najprostszych i najbardziej skutecznych systemów rekomendacji. Dzięki jednemu kliknięciu użytkownik staje się ambasadorem danej marki.
Efektywność zależy od dobrze zrobionej kampanii mobile nowoczesny
Geolokalizacja nie jest jeszcze bardzo popularna w Polsce. Marketerzy jednak próbują i coraz chętniej korzystają z takich narzędzi mobilnej komunikacji. A co najważniejsze, że robią to dobrze. Doskonałym przykładem wykorzystania w działaniach reklamowych kanału mobile, z nastawieniem na geolokalizację, jest case Pizza Hut. Założeniem strategicznym kampanii pod hasłem „Powrót zestawów za 9,90 zł” było dotarcie z atrakcyjnym komunikatem, w odpowiednim czasie i miejscu do pożądanej grupy konsumentów. Celem akcji było upowszechnienie w grupie docelowej (młodszych gości restauracji) oferty z promocyjnymi zestawami oraz zachęcenie do odwiedzin restauracji i wykorzystania kodów promocyjnych na gratisowy deser.
Bezpośrednia komunikacja z wykorzystaniem precyzyjnie targetowanej i geolokalizowanej kampanii marketingowej pozwoliła na dotarcie z notyfikacjami do odbiorców w sytuacji, w której mogli od razu zapoznać się z ofertą i "od ręki" wykorzystać wartość dodaną w postaci gratisu. Notification Ads zostały targetowane na wyselekcjonowane stacje BTS, mieszczące się w okolicy uczelni wyższych, akademików oraz restauracji Pizza Hut.
Efektem dobrze dopasowanych działań do grupy docelowej i wykorzystaniem ich w odpowiedniej lokalizacji było 4 razy więcej kliknięć (porównując z kampanią desktopową) w reklamę mobilną tj. ponad 18 tysięcy realnych klików oraz wygenerowanie dwa razy większej ilości zrealizowanych kodów - bonów na gratis vs. kampania webowa.
Reklama mobilna rozwija się dynamicznie. Według prognoz ekspertów tablety oraz smartfony niebawem będą bardziej popularne niż komputery osobiste. Obecnie ponad 44% Polaków ma smartfony, a prawie wszyscy posługujemy się jednym lub nawet kilkoma różnego rodzaju urządzeniami przenośnymi. Aby być konkurencyjnym na rynku powinno się zmienić myślenie i funkcjonować zgodnie z nową filozofią "mobile first" (przede wszystkim usługi mobilne). Dlatego warto wiedzieć o skutecznych rozwiązaniach geolokalizacyjnych w mobile.
Dotarcie z precyzyjnym komunikatem do osób, na których nam szczególnie zależy - potencjalnych klientów - może widocznie wpływać na efektywność prowadzonych działań marketingowych.
Autor: Marek Naruszewicz, członek zarządu w agencji Mobiem.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»