
Precyzyjny wgląd w gusta odbiorców to klucz do sukcesu każdej kampanii reklamowej.
Insight to niezbędna wiedza o odbiorcach, dotycząca ich potrzeb, oczekiwań czy motywacji zakupowych. Właśnie te wiadomości mogą stanowić źródło powodzenia twojej reklamy, ponieważ przekaz trafi dokładnie tam, gdzie znajduje się odpowiedni konsument. Insight konsumencki jest efektem szczegółowej analizy i obserwacji otoczenia, wywołując wrażenie podobne do tego „Rany, właśnie tego teraz potrzebuję!”. Precyzyjny wgląd w gusta odbiorców i poznanie ich potrzeb mogą być kluczem do sukcesu każdej kampanii reklamowej.
Czy każdy może znaleźć swój insight?
Komunikacja marki opartej przede wszystkim na insightcie konsumenckim, jest wynikiem współpracy dwóch segmentów firmy: właściciela marki, który posiada pewien pomysł na biznes, specjalistów od poznawania potrzeb konsumenta oraz strategii. Ta ostatnia wpływa zarówno na biznes, jak i konsumenta, dając odpowiedni przekaz medialny.
Dwa przykłady znanych marek, których dobrze przygotowana strategia wpływa nie tylko na jakość, ale także efekt przekazu. Pamiętacie reklamę Milki, w której zawsze brakowało jednej kostki w tabliczce czekolady? Charakterystyczne hasło „Śmiało, bądźmy delikatni” spowodowało nieoczekiwany zbieg zdarzeń. We Francji masowo kupowano czekoladę, w której brakowało ostatniej kostki. W ten sposób powstała kampania, której efektem było wysyłanie kostki czekolady do swoich bliskich. Pomysł na reklamę powstał przez obserwację konsumentów, którzy, kupując czekoladę, zastanawiają się, jak ją podzielić i komu przypadnie ta ostatnia, wyjątkowa kostka tabliczki.
Innym przykładem, który pokazuje oczywiste prawdy, jest głośna kampania Snickersa „Nie jesteś sobą, kiedy jesteś głodny”. Charakterystyczny przekaz pojawił się w kilku różnych spotach telewizyjnych, zawsze opatrzony tym samym hasłem. Reklama zbudowana na dobrym insightcie, który był właściwie codzienną obserwacją otoczenia oraz znajomością podstawowych potrzeb wszystkich ludzi. Właśnie ta analiza pozwala na zbieranie bezcennych danych, które skłaniają odbiorców do podejmowania określonych decyzji zakupowych.
Powszechna teoria, które określa potencjał insightów w stosunku do sprzedaży marki i mówi o czterech „R”:
- Reality – insight musi być przede wszystkim prawdą konsumencką,
- Relevance – konieczne jest, aby był prawdziwy w kontekście swojej kategorii,
- Resonates – ważne jest, aby zmieniał potrzeganie danej rzeczy,
- Reaction – musi powodować chęć do działania.
Jak znaleźć insighty?
Jednym ze sposobów zbierania insightów jest rozmowa, będąca drogą bezpośrednią. Pytaj pracowników działów sprzedaży i marketingu lub własnych klientów. Możesz także obserwować zachowania konsumentów w trakcie, jak i po zakupach, przeprowadzać wywiady i ankiety konsumenckie lub bardziej zaawansowane badania rynku. Aby jednak zaoszczędzić czas i uzyskać bardziej precyzyjne dane, skorzystaj z dostępnych narzędzi, które przedstawiają szczegółowe wyniki:
- Google Trends (informacje o wątkach, które zyskują popularność, w jakich tematach oraz regionach),
- Brand24 czy SentiOne (wiedza na temat opinii konsumentów np. w mediach społecznościowych).
Warto także wykorzystać swoją stronę WWW do przeprowadzenia prostych badań i spróbować stworzyć quiz czy miniankietę, aby uzyskać dane o preferencjach czy potrzebach zakupowych określonych odbiorców. Na przykład marka Oknoplast prezentuje film interaktywny, który umożliwia dokonanie wyboru określonego produktu (a marce dostarcza informacji na ten temat).
Widzimy zatem, że insighty konsumenckie stają się podstawą do budowania działań strategicznych i kreatywnych oraz rozwoju marki w określonym kierunku. Warto także wiedzieć, że w Sieci mamy dostęp do precyzyjnych insightów analitycznych, które pomagają nie tylko weryfikować nasze działania marketingowe, ale także obrazują, jaki może być ich efekt.
Insight analityczny
Każdy wie, że jakiekolwiek działanie w Internecie zostawia po sobie określony ślad. Dzięki temu specjaliści od marketingu i analitycy mogą zbierać dane i wyciągać odpowiednie wnioski.
W poszczególnych kanałach komunikacji, które wchodzą w skład przestrzeni mediów, dostępne są insighty, które mogą pomóc nam odpowiedzieć na najbardziej szczegółowe pytania dotyczące odbiorcy.
- Popularnym narzędziem do zbierania insightów w tej przestrzeni jest Facebook Insights, który umożliwia analizę własne Fanpage. Obok niego możemy zdecydować się także na Facebook Audience Insights, pozwalający dotrzeć do grupy docelowej i sprawdzić informację o: wieku, zainteresowaniach, lokalizacji, statusu związku oraz aktywności (!), czyli wszelkich akcji podjętych przez konsumenta (polubienie, skomentowanie czy udostępnienie).
- Możemy także skorzystać z Napoleon Cat czy Sotrender, które dokładnie pokazują analizę odbiorców oraz Fanpage konkurencji naszej marki. Dzięki nim mamy wiedzę o tym, co lubią ich klienci oraz kiedy najczęściej angażują się w komunikację marketingową.Dostępne narzędzia umożliwiają zaplanowanie kampanii do określonych grup odbiorców oraz wspomagają badanie rynku w mediach społecznościowych.
Reklama WWW/Adwords
Wiedza o odbiorcach odwiedzających naszą stronę WWW jest jedną z najbardziej pożądanych. Aby zebrać precyzyjne dane, które będzie można w skuteczny sposób wykorzystać, warto sięgnąć po:
- Google Keyword Planner, którego odpowiednikiem jest Ubersuggest – narzędzie wspomagające poszukiwanie najlepszych słów kluczowych,
- narzędzia typu SEMstorm, które pokazują, po wpisaniu jakich haseł potencjalni odbiorcy odwiedzają twoją stronę,
- niezastąpiony Google Analytics, który prezentuje różnorodne statystyki oraz pokazuje wpływ mediów społecznościowych na wyznaczone przez nas cele marki,
- Google Global Market Finder wspomagający globalny marketing poprzez mierzenie innych rynków dla naszych produktów.
Przestrzeń Instagrama
Tutaj mamy do wyboru przede wszystkim:
- Iconosquare, z którego obecnie korzysta ok. 200 tysiące marek. Narzędzie to umożliwia precyzyjną analizę statystyk użytkowników oraz dokonanie odpowiedniej optymalizacji na podstawie badań. Daje także możliwość sprawdzenia niezbędnych informacji o stosowanych filtrach czy hashtagach,
- TagBoard to niedocenione narzędzie, pozwalające gromadzić w jednym miejscu wszystkie treści dotyczące danego hashtaga. W ten sposób można zaobserwować, co piszą użytkownicy w różnych kanałach na ten sam temat oraz wyciągnąć odpowiednie wnioski (insight), które pomogą lepiej zrozumieć potrzeby odbiorców w konkretnym kanale komunikacji.
Świat YouTube
W świecie YouTube spotykamy charakterystycznych odbiorców komunikatów wizualnych, którzy mają określoną potrzebę projektowania wrażeń. Najlepszym narzędziem w tym kanale komunikacji jest przede wszystkim YouTube Analytics, pokazujący zaangażowanie odbiorców oraz podstawowe dane o demograficzne. Ponadto mamy do dyspozycji specjalne raporty i statystyki dla poszczególnych momentów filmów, pokazujące skuteczność konkretnych rozwiązań promocyjnych. Z kolei Fokus umożliwia monitoring konkurencji i wpływa na optymalizację określonych działań marketingowych.
Na koniec
Dobry insight pozwala nam lepiej zrozumieć świat potrzeb i oczekiwania naszego klienta. Trudno go uchwycić, ale jeszcze trudniej dobrze wykorzystać w kampanii marketingowej. Insighty pomagają patrzeć na świat oczami odbiorcy i precyzyjnie kierować reklamę w jego gusta. Dobra wiedza o konsumencie wpływa na powodzenie wielu działań biznesowych.
Jakie powinny być insighty?
Przede wszystkim muszą charakteryzować się prostą obserwacją otoczenia i zmian, które zachodzą wokół nas. Ich cechą nadrzędną powinna być istotność, aby komunikat mógł spotkać się z reakcją odbiorcy. Ważna jest także emocjonalność, która wpływa na budowanie silnych relacji z marką i skłania do podejmowania decyzji zakupowych. Warto pamiętać o powszechności w kontekście insightów, która pokazuje określone nastroje, potrzeby i zainteresowania grupy docelowej. Jednak wszystko musi koncentrować się wokół wiarygodności i prawdziwości, które stanowią spójną część każdego kupującego.
Zbierajcie zatem swoje insighty i pamiętajcie, aby je pielęgnować!
Dariusz Szpak, creative director w OX Media
Twórca narzędzia do zarządzania reputacją w internecie OX Reputation łączącego potencjał social media, SEO i e-PR. Autor serii publikacji dla: magazynu "Marketing w Praktyce", "Brief", "Interaktywnie", NowyMarketing, "Mediarun" czy Wirtualne Media. Wykładał m. in na takich konferencjach, jak Social Media Convent, SEMcamp czy Silesia SEM. Gość programu "Biznes w Sieci" stacji TVN24. Realizował duże projekty z zakresu digital/social media dla takich marek jak Sony, Porsche, Bols, eurobank, Oknoplast czy Volkswagen.
Pobierz ebook "Ranking Agencji Marketingowych 2025 roku i ebook z poradami o promocji w sieci"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Interaktywnie.com jako partner Cyber_Folks, jednego z wiodących dostawców rozwiań hostingowych w Polsce może zaoferować …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Skorzystaj z kodu rabatowego redakcji Interaktywnie.com i zarejestruj taniej w Nazwa.pl swoją domenę. Aby …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Fajny materiał. W lekki i przyjemny sposób przybliża definicję Insightu. Dobra robota. Dodam, że oczywiście jest znacznie więcej narzędzi do wyszukiwania dyskusji o marce, produktach i usługach. W gronie narzędzi do monitoringu insightów konsumencki znajduje się wiele tworzonych przez PRESS-SERVICE, a wśród nich platformą Inforia do stałej, w czasie rzeczywistym obserwacji mediów oraz szereg produktów analitycznych, będących właśnie raportami konsolidującymi dyskusje i tematyki jakimi zajmują się użytkownicy w internecie ale również i pozostałych mediach. Zarówno Inforia jak i raporty wskazują te najbardziej istotne wątki a także dają informację zwrotną jak przenikają one do innych mediów, pomiędzy różnymi źródłami i użytkownikami, dziennikarzami, liderami opinii. Jak się zmieniają w zależności od grupy odbiorców oraz jaki generują zasięg pokazując potencjał komunikacyjny i rynkowy określonych insightów.
Dzięki za pamięć o SentiOne :)