7.04.2016 / Inne
 

Czy wygląd stron współgra z wizerunkiem firm, z ich brandem, czy identyfikacja wizualna jest spójna?

  • Polub
  • Opublikuj
  • Udostępnij
 
Dymitr Romanowski (fot. The Story)
Dymitr Romanowski (fot. The Story)

Spójrzmy najpierw na to, czym webdesign powinien być warunkowany. Z punktu widzenia klienta i projektanta istotne są dwa pytania - w jaki sposób dochodzi do kontaktu z marka oraz jakie wrażenie pozostawiamy o naszej marce w głowie użytkownika.

W pierwszym przypadku mam na myśli konkretną sytuację, w jakiej najczęściej odwiedza się naszą stronę internetową. Warto rozejrzeć się wokół siebie. Ludzie coraz częściej traktują telefon jako alternatywę dla rozmowy ze znajomymi. W zależności od tego, gdzie nasi odbiorcy są i co robią, towarzysza im określone informacje, których potrzebują. Używają swoich telefonów czekając na danie w restauracji lub jadąc taksówką czy siedzą skupieni przed swoim komputerem w biurze. Te informacje w połączeniu z funkcją, którą spełnia nasza marka, odpowiadają na pytanie, jakie podejście do webdesignu powinno być zastosowane. Czy to będzie przejrzysty serwis informacyjny z myślą o użytkownikach mobilnych czy aplikacja webowa z myślą o branży energetycznej, w której przeważają użytkownicy klasycznych komputerów z wciąż zainstalowanym Internet Explorer 9.0.

Odpowiadając na pytanie o pozostawionym wrażeniu mam na myśli tzw. brand experience, czyli co zapamiętał użytkownik, kiedy już przestał korzystać z naszego serwisu internetowego. Teraz zderzmy to z silna chęcią firm i marek do podążania za trendami w webdesignie Mam na myśli flat design i elementy takie jak ghost buttons, czy gotowe zestawy ikon. Czy w ten sposób firmy nie zatracają swojej unikatowości?

Jeśli przejrzymy nowe serwisy, które masowo powstają na polskim rynku, to naprawdę ciężko jest o przykłady, gdzie ta tożsamość została podkreślona i wzmocniona. Coraz łatwiej jest o kolejne serwisy, które są zrobione według tego samego szablonu. Gdy wymienimy na stronie logo jednej marki na logo innej, to zobaczymy, że w większości przypadków, nikt nie odczuje dyskomfortu, nie zobaczy ze cos nie pasuje. Czasem odnoszę wrażenie, że często to logo jest wpasowywane w istniejący design, niż sam webdesign wynika z identyfikacji wizualnej.

Dlaczego? Dlatego, że o identyfikacji decydują szczegóły, z którymi użytkownik wchodzi w interakcje, a nie logo. Wbrew pozorom kluczowe są indywidualnie zaprojektowane buttony, ikony, menu główne i sposób nawigacji po stronie oraz unikatowość typografii. W przeciwnym razie budujemy armie klonów, do której dołączenie zaspokaja próżność naszego zleceniodawcy, ale nie przynosi dla niego wyraźnych korzyści biznesowych.

Dymitr Romanowski - CEO, co-founder The Story

  • Polub
  • Opublikuj
  • Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
6ix
Digital We
 
Arrow
newsletter
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2017 interaktywnie.com. All rights reserved.