15.03.2016 / Social media
 

Czy media społecznościowych sprzedają?

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
Mania Kostrzewska (fot. The Digitals)
Mania Kostrzewska (fot. The Digitals)

Pytanie o to, czy media społecznościowe sprzedają, jest jednym z najczęściej zadawanych przez Klientów. Nie ma jasnej i jednoznacznej odpowiedzi dotyczącej sprzedażowej siły mediów społecznościowych.

Decyduje o tym kilka czynników. Miedzy innymi dynamika, z jaką zmieniają się i rozwijają same media społecznościowe (rozwój możliwości reklamowych i nowe formaty reklamowe jak choćby multiple ads na Facebooku czy coraz powszechniejsze i tańsze formaty reklamowe na Twitterze, czy Instagramie; fakt, ze media społecznościowe dla marek lokalnych (np. restauracje, czy sklepy) i dla marek globalnych pełnia nieco inna role (łatwiej jest ocenić sprzedażowe moce social media w służbie małego lokalnego biznesu, niż dla globalnego giganta, który w obecnych warunkach musi martwic się głównie o zasięg dotarcia swoich treści i o walkę z liczna konkurencją zawłaszczającą tę samą socialową przestrzeń). Czy to, ze media społecznościowe to coraz bardziej po prostu media i częściej są wykorzystywane w kampaniach zintegrowanych niż samodzielne mechanizmy sprzedażowe, a tym samym dla powodzenia całej akcji kluczowe znaczenie ma pomysł, a dobór kanałów niejako z niego wynika.

Dowodami takich działań zostatniego roku są kampanie takie jak „I will what i want“ marki Under Armor, która zwiększyła swoja sprzedaż o 28% i wyprzedziła Adidasa plasującego się w TOP 3 najlepiej sprzedających się marek odzieżowych w Stanach Zjednoczonych tuz za Nike. Kampania ta została nagrodzona w tym roku Grand Prix Lwów Kanenskich w kategorii Cyber i złotem na Facebook Studio Awards. Innym przykładem sprzedażowej kampanii w mediach społecznościowych jest „Ghita, the social shepard“ marki Vodafone w Rumunii, która z kolei w bardzo natywny sposób wykorzystała social media w egzekucji idei kreatywnej i angażując użytkowników przeniosła się do innych mediów, w tym do telewizji. Dzięki sympatycznemu pasterzowi z tabletem i smartfonem Vodafone podniosło sprzedaż o 22%, wyprzedzając silnych na rynku konkurentów jak Orange. Kampania zdobyła także brązowego Lwa w Cannes w kategorii creative effectivness i brąz na Facebook Studio.

Kiedy Klienci pytają mnie o sprzedaż za pomocą mediów społecznościowych, odpowiadam, że jeśli pomysł jest dobry i wykorzystuje esencje social media oddając głos społeczności z pewnością będzie świetnym sprzedażowym wsparciem, bo o budowaniu wizerunku dzięki mediom społecznościowym i wpływaniu przez to na sprzedaż w tzw. długim ogonie mam nadzieje, już nie trzeba edukować rynku, ani marketerów.

Mania Kostrzewska - The Digitals

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.