Bartosz Sułkowski z DDB Warszawa przedstawia rozwiązania, które mogą być ciekawą alternatywą dla najpopularniejszych programów.
Rynek oprogramowania dla grafików i UX designerów jest na etapie, w którym dominacja rozwiązań typu Axure lub Photoshop może zostać zachwiana. Bartosz Sułkowski z DDB Warszawa przedstawia listę rozwiązań, które mogą zmienić sposób pracy niejednego projektanta lub przynajmniej zachęcić go do poszukiwania lepszych rozwiązań.
Photoshop ma ugruntowaną pozycję na rynku i przez jakiś czas trudno będzie go zdeklasować.
Photoshop
Nowe produkty mają jednak tę zaletę, że nie muszą uwzględniać ogromnej liczby funkcji, którymi Photoshop obrósł przez te wszystkie lata. Ostatnie zmiany w wersji CC to dobry kierunek, ale dalej Photoshop pozostaje olbrzymem w porównaniu z młodszymi aplikacjami.
Jednym z moich ulubionych narzędzi, które potrafi całkowicie zastąpić Photoshopa w mojej pracy, jest Sketch. Aplikacja bardzo młoda, ale już niezwykle popularna wśród projektantów, głównie dzięki prostocie. Widać, że BohemianCoding tak jak UXPin, nie pozostaje głuchy na potrzeby użytkowników. Doskonałym rozwiązaniem jest też osobna aplikacja iOS Mirror, która pozwala na podglądanie projektu na urządzeniach mobilnych podczas pracy ze Sketch. Tak powinien pracować każdy designer!
Pixelmator 3.3 Limestone - Overview from Pixelmator Team on Vimeo.
Dobrą alternatywą dla Photoshopa jest też Pixelmator, który kilka dni temu doczekał się nawet polskiej wersji językowej. W większości przypadków jest to oprogramowanie, które wystarczy do wszystkich rzeczy, które trzeba zrobić ze zdjęciami. Program jest też dostępny też w wersji dla iPada.
Affinity Designer Feature Overview from MacAffinity on Vimeo.
Ostatni na mojej liście jest niedawno zaprezentowany Affinity Designer. Aplikacja dzięki, której możemy projektować wszystko, od stron internetowych po aplikacje mobilne. Twórcy chwalą się prędkością działania programu i... trudno się z nimi nie zgodzić. Program sam w sobie mocno przypomina wcześniej wspomniany Sketch.
Cały czas śledzę rozwój nowych produktów i cieszy mnie, że mimo dominującej pozycji niektórych programów, ciągle pojawiają się nowe. Konkurencja zawsze jest dobra. Dla projektantów jedynym problemem pozostaje pozbycie się nawyków wyuczonych przy pracy z poprzednimi narzędziami.
Axure to jeden z najpopularniejszych programów do szybkiego przygotowywania prototypów stron internetowych i aplikacji mobilnych, ale nie jedyny.
Axure
Choć cykl wydawniczy Axure ostatnio znacznie przyśpieszył, wciąż trudno mu nadążyć za wszystkimi nowinkami. Jego pozycja nadal jest wysoka, ale mam wrażenie, że twórcy coraz wyraźniej czują na plecach oddech konkurencji.
A jest nią na pewno doskonałe narzędzie online w postaci bezapelacyjnie najlepszego z polskich starupów - UXPin. Ta alternatywa jest rozwijana z uwzględnieniem potrzeb użytkowników, co możliwe jest dzięki sprawnej obsłudze klienta. Stwierdzenie dobre, bo polskie w 100 procentach się tu zgadza. Na ten moment w UXPin ma wszystko to, co znajdziemy w Axure.
Framer JS to kolejne ciekawe rozwiązanie, które wymaga jednak dodatkowej nauki CoffeeScript. Jest to idealne narzędzie do szybkiego prototypowania zachowań aplikacji mobilnych. CoffeeScript nie jest trudne w nauce, a zarówno biblioteka przykładów, jak i dokumentacja Framer JS jest rozbudowana i bardzo pomocna. Dodatkowo program integruje się z Photoshopem i Sketchem, co znacznie ułatwia pracę nad interfejsem i animacjami.
Wydaje mi się też, że nowe wydanie Xcode zasługuje na znalezienie się na liście narzędzi do prototypowania. Od momentu premiery języka Swift zmiany, które zostały wprowadzone w Xcode sprawiają, że projektanci mogą (a nawet powinni!) tworzyć interfejsy i rozwiązania w dedykowanej do tego aplikacji. Dodatkowym plusem jest fakt, że na tak przygotowanym projekcie od razu może pracować programista.
Ostatnim narzędziem na liście będzie klasyczny ołówek i kartka. Prototypowanie na papierze jest jedną z najlepszych alternatyw dla Axure i każdego programu na wczesnym etapie pracy. Tanie, proste i szybkie. Czasami po prostu warto wyłączyć komputer.
Bartosz Sułkowski, user experience architect w DDB Warszawa. Z branżą technologiczną związany od 2008 roku. Pracował dla takich marek jak McDonald's, Unilever, Agora, Greenpeace, Allegro, LOT. Uwielbia dobrze zaprojektowane rozwiązania dla interfejsów i obsługi użytkowników końcowych. Prywatnie właściciel małego serwisu poświęconego grom planszowym.
Pobierz ebook "Jak otworzyć sklep internetowy - ebook z poradami dla firm"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
narazie sie zarejestrowalem i czekam na maila z potwierdzeniem, ciekawe jakie mozna za to dostac nogrody
Czy ktoś wie o co chodzi w tym prjekcie automagiczny.pl? Wygląda, jak jakaś ciekawa gra interenetowa, zapisałem się, ale nie wiem za bardzo o co chodzi w tej całej akcji.