13.05.2013 / Biznes
 

Jak dotknąć technologii? Oto historia firmy Aduma

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
kg
 
fot. Aduma, na zdj. Maciej Mielcarek, wiceprezes Aduma SA
fot. Aduma, na zdj. Maciej Mielcarek, wiceprezes Aduma SA

Targi CeBIT w 2013 roku wystartowały z mocnym polskim akcentem, nie tylko dlatego, że otwierali je Angela Merkel i Donald Tusk, ale przede wszystkim dzięki imponującej reprezentacji naszych firm - w Hanowerze było ich bowiem ponad 300. Wśród nich wrocławska Aduma zajmująca się technologią interaktywną, która mimo młodego wieku - powstała zaledwie trzy lata temu - w Saksonii była już po raz trzeci. Jej debiut nie należał jednak do łatwych...

W 2011 roku firma, która jeszcze chwilę przedtem działa w 12-metrowym pokoju, stanęła przed ogromnym wyzwaniem i jednocześnie szansą - została bowiem wyłącznym dostawcą technologii na stoiska polskiego Ministerstwa Gospodarki. Dostarczyła ponad 10 urządzeń, m.in. podłogi i ściany reagujące na ruch, ekrany multitouch, bar interaktywny o długości ponad 5 metrów oraz stół dotykowy.

Targi CeBIT 2011 - Ministerstwo Gospodarki Narodowej

- Do tej realizacji przygotowywaliśmy się przez kilka miesięcy - opowiada Maciej Mielcarek, wiceprezes Adumy. - Na niecałą godzinę przed otwarciem w części hali wystąpiło spięcie, które uszkodziło ekrany w jednej ze ścian interaktywnych. W ciągu 30 minut nasi ludzie dokonali niemożliwego. Wymienili ekrany zabudowane w stoisko i położyli na nowo całe okablowanie. Wszystko uruchomiliśmy dosłownie na kilka minut przed wizytą wicepremiera Waldemara Pawlaka. Chociaż ekipy techniczne Adumy sprawnie dały sobie radę, to ciśnienie poniżej 140 spadło mi dopiero po powrocie do hotelu.

Rozmiar i znaczenie projektu dla rozwoju Adumy rzeczywiście były kluczowe. Firma nie mogła się jeszcze pochwalić dużym doświadczeniem i renomą wiarygodnego partnera, tym bardziej, że jej założyciele, Marcin Ćmiech, Zbigniew Wantuła i Paweł Wiśniewski, ledwie przed chwilą ukończyli studia. Na pomysł podłogi interaktywnej wpadli bowiem w 2008, studiując na Politechnice Wrocławskiej. Projekt przygotowany na zajęcia, nie zakończył się jednak wraz z semestrem. Koledzy spotykali się po zajęciach, by dopracowywać szczegóły i wyjść poza wersję koncepcyjną. W warunkach domowych powstało m.in. minilaboratorium, gdzie testowano poszczególne komponenty podłogi. Technologie interaktywne były potem tematem prac magisterskich późniejszych przedsiębiorców, którzy już jednak myśleli nad biznesowym wykorzystaniem swoich pomysłów.

Początki firmy, która dzisiaj zatrudnia ponad pięćdziesięciu specjalistów, były skromne - cały zespół liczył zaledwie cztery osoby, które pracowały w jednym, niewielkim pokoju. Spółka o nazwie Aduma powstała w 2010 roku, kiedy pojawiła się możliwość zrealizowania pierwszej w Europie interaktywnej sieci Digital Signage opartej o pomysł podłogi interaktywnej. Firma szybko przeniosła się wtedy do większej siedziby, którą znalazła w Dolnośląskim Akademickim Inkubatorze Przedsiębiorczości we Wrocławskim Parku Technologicznym. - Kiedy zobaczyliśmy pomysł na innowacyjny biznes wiedzieliśmy, że będzie to strzał w dziesiątkę - mówi Małgorzata Dynowska, koordynator DAIP. – Dziś Aduma, już jako spółka akcyjna, jest jednym z większych pracodawców we Wrocławskim Parku Technologicznym.

W 2010 roku z firmą rozstał się jeden z jej założycieli - Paweł Wiśniewski odsprzedał wspólnikom swoje udziały. Do Adumy, która dotychczas koncentrowała się na technologii i produktach, dołączył jednak Maciej Mielcarek, który objął stanowisko dyrektora sprzedaży i marketingu, wzmacniając biznesowe kompetencje startującego przedsiębiorstwa.

Początkowy kapitał zakładowy firmy wynosił zaledwie 15 tysięcy złotych. Pomysł wrocławskich studentów, spodobał się jednak zewnętrznym inwestorom, których zainteresowanie pozwoliło spółce rozwinąć skrzydła. Aduma rozszerzała ofertę, początkowo ograniczającą się do interaktywnej podłogi, o technologie kinetyczne i wielodotykowe. - Zaczynaliśmy od sieci podłogi interaktywnej w multipleksach. Potem nasi partnerzy przychodzili do nas z kolejnymi pomysłami i tak w pierwszym etapie budowaliśmy nasze portfolio – opowiada Zbigniew Wantuła, wiceprezes Adumy - Dziś to my wracamy do naszych partnerów biznesowych z pomysłami, które odpowiadają na ich potrzeby.

W 2011 Aduma przekształciła się w spółkę akcyjną i w ramach prywatnej emisji akcji pozyskała 2,375 miliona złotych, co pozwoliło jej na ekspansję zagraniczną. Od 2012 roku działa zarówno na rynku krajowym, gdzie zrealizowała m.in. kinetyczny MegaWall we wrocławskim Sky Tower oraz Interaktywne Centralne Muzeum Włókiennictwa, jak i międzynarodowym, prezentując swoje rozwiązania na targach Gitex Technology Week w Dubaju czy InfoComm w Las Vegas.

- Na swoim koncie mamy ponad 750 aplikacji oraz realizacji dla niemal 200 klientów - chwali się Maciej Mielcarek. - Wśród nich są T-Mobile, Nike, Nestle, Nokia, Storck, HP, Samsung, Grupa Żywiec, Kraft, sieć kin Helios. Do grona naszych stałych partnerów należą także instytucje zaufania publicznego jak Narodowy Bank Polski, Muzeum Pałac w Wilanowie czy Ministerstwo Gospodarki RP. Wśród naszych ciekawych realizacji wrażenie robią m.in. największy na świecie kinetyczny VideoWall, który angażuje odwiedzających wrocławski Sky Tower czy czternastometrowa ściana złożona z interaktywnych plakatów na potrzeby cyklu eventów Męskie Granie dla Grupy Żywiec. Zrobiliśmy też kilkanaście realizacji dla muzeów i instytucji kultury. Dobrym przykładem jest multimedialna biblioteka przyszłości w Assen, która została wyróżniona przez holenderską królową Beatrycze czy aplikacja w katarskim muzeum narodowym


kinetyczny MegaWall we wrocławskim SkyTower

Założyciele Adumy przekonują, że technologie interaktywne to przyszłość działań marketingowych, w których tradycyjne, jednostronne komunikaty przestają wystarczać, ponieważ o sukcesie decyduje rzeczywiste zaangażowanie konsumentów w interakcję z daną marką.

- Obecnie nasze projekty wpisywane są w nową kategorię działań marketingowych – mówi Zbigniew Wantuła. - Kilka lat temu zaczęliśmy budować niszę, która dzisiaj staje się nową kategorią na rynku branży reklamowej. To trochę jak z filmem „Raport mniejszości” z Tomem Cruisem. Do niedawna był fantazją, dziś dzięki naszym realizacjom to już rzeczywistość.

- Dotyk jest jednym z podstawowych ludzkich sposobów kontaktu ze światem. Od dzieciństwa to on pozwala nam poznawać rzeczywistość. Wykorzystanie go w marketingu jest naturalnym procesem – potwierdza Przemysław Topór, project manager z agencji Veneo. - Jakie są jego zalety? Najważniejsza to łatwość obsługi. Nawet osoby niemające doświadczenia w użytkowaniu urządzeń dotykowych są w stanie bardzo szybko opanować ich działanie.

- Instalacje interaktywne to tak naprawdę wynalazek dość stary. Każdy z nas będąc dzieckiem, odwiedzając na przykład muzeum mógł czegoś dotknąć, czymś się pobawić, czy nawet skosztować – dodaje Szczepan Wącław, managing director w agencji POSSIBLE. - Obecnie te wszystkie rzeczy połączone są z wszechobecnymi komputerami oraz ekranami, małymi czy dużymi, ale coraz częściej dotykowymi. Wirtualne zabawki pozwalają nam się cofać w czasie, odwiedzać odlegle zakątki wszechświata, czy podróżować w głąb ziemi.

Wydaje się jednak, że czas konfetti i fajerwerków w reklamie minął i firmy, które dzisiaj uważnie oglądają każdą złotówkę wydaną na działania reklamowe, nie są tak skłonne inwestować w „zabawki”. Specjaliści z branży przekonują jednak, że koszt interaktywnej instalacji, wbrew pozorom, nie musi być wysoki, a zwrot z inwestycji owszem.

 

Na drugiej stronie przeczytasz, czy instalacja interaktywna naprawdę się opłaca.

Przejdź na kolejne strony artykułu:
1 | 2 |
 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: Aduma, Maciej Mielcarek, targi cebit


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • APLAN MEDIA APLAN MEDIA

  Wiedza pochodzi z doświadczenia, natomiast intuicja z serca. Od ponad 9 lat łączymy wiedzę z intuicją oraz...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze