2.06.2014 / Biznes
 

O czym świadczy iPhone 5C? "Apple zmienia się z gwiazdy w dojną krowę"

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Marta Bigda
 
Globovision
Globovision

Najnowszy "tani” iPhone 5C, w kolorowej plastikowej obudowie, miał pomóc Apple zawojować rynki wschodzące, na które klasyczny iPhone jest po prostu za drogi. Miał zmniejszyć koszty, jednocześnie zwiększając udział w rynku, co z kolei wzmocniłoby pozycję Apple i zwiększyło jego konkurencyjność na dłuższą metę.

- Tak jak inni akcjonariusze Apple, byłem bardzo zaniepokojony faktem, że nowy tani iPhone - iPhone 5C - tak naprawdę wcale nie jest tani, a jedynie o sto dolarów tańszy od najdroższego - pisze na łamach Business Insider Henry Blodget, redaktor naczelny tego serwisu, a także były analityk Wall Street .

Według Blodgeta iPhone'y to platforma w biznesie. Taka platforma potrzebuje udziału w rynku, ponieważ inwestorzy chcą tworzyć aplikacje dla tych urządzeń, które mają największą liczbę użytkowników. A przez swoje przywiązanie do ogromnych marż i marki premium, Apple zatraca możliwości zdobycia kolejnych udziałów. - Tani iPhone miał to zmienić - wytyka Blodget.

Blodget nie traci jednak nadziei. - Nowy iPhone otrzymał dużo pozytywnych recenzji. Jego czytnik linii papilarnych tworzy nowe możliwości - chociażby w kontekście płatności mobilnych, którym przyda się nowa forma autoryzacji - tłumaczy ekspert.

Poza tym cena iPhone'a 5C może być jedynie wyjściową. - Słyszałem, że Apple będzie mógł drastycznie obniżyć ceny nowego iPhone'a. Jednocześnie nie straci na swojej marce premium, trzymając klasę i cenę przy innych modelach - pisze Blodget. - Możliwe też, że w różnych krajach iPhone 5C będzie miał różną cenę. Jeżeli Apple będzie mógł sprzedawać swój smartfon po cenach 500 dolarów i wyżej na rynku amerykańskim, a na chińskim po 250, to będzie mógł mieć ciastko i je zjeść jednocześnie - dodaje.

Niewiele mniejszym optymizmem wykazuje się Brian Blair, analityk Wedge Partners. Uważa, że nawet 5 procentowy spadek cen akcji Apple po premierze iPhone'a 5C może zostać uratowany, jeśli tylko Apple pokaże kilka innowacyjnych produktów. - Czekam na iTV, iWatch i iPhone 6 z większym ekranem - tłumaczył na łamach Barrons.com.

Biorąc pod uwagę, że Tim Cook, obecny dyrektor Apple, zapowiadał nowe produkty w tym roku, być może oczekiwania Blaira staną się prawdą.

Telefon dla narodowości i średnia półka jak Święty Graal

A jak widzą sytuację polscy specjaliści? - Apple zaczyna się zachowywać jak zwykła korporacja, nastawiona na zyski - podsumowuje Andrzej Piotrowski, analityk sektora telekomunikacyjnego i informatycznego z Centrum Adama Smitha. - Być może nowy, kolorowy iPhone to rzeczywiście ukłon stronę rynków azjatyckich, żeby zobaczyć: "jak nas ten rynek odbierze”? A może to nawet próba segmentacji rynku po narodowościach. Który Polak, na przykład, nie zainteresowałby się telefonem stworzonym specjalnie dla Polaków?

Specjalista dodaje jednak od razu, że taki ruch mógłby ograniczyć rynek dla danego produktu, bo przecież każda narodowość ma ograniczoną liczbę obywateli. Piotrowski nie zamierza jednak wydawać werdyktu w sprawie przyszłości Apple. - Nie ocenię tego ruchu, zanim nie oceni go rynek. Jest to albo genialne posunięcie, albo przejaw działań bezmyślnej korporacji - mówi.

Z drugiej strony, ekspert nie przekreśla szans na powodzenie nowej strategii Apple. - Nikt nie wie jak będzie wyglądała przyszłość. Technologii sprzed paru lat nikt już nie weźmie. Więc trzeba próbować nowych rzeczy. Stwarzać zmiany - nawet jeśli są iluzoryczne - podkreśla.

Jeżeli Apple chce naprawdę zawojować średnią półkę w supermarketach, Piotrowski życzy mu powodzenia. - Średnia półka jest jak Święty Graal. To musi być coś, żebym był lepszy od sąsiada, ale jednocześnie, żeby było mnie na to stać - tłumaczy. - Łatwiej jest trafić na rynek masowy.

Na drugiej stronie przeczytasz o Apple, które zamienia się w dojną krowę, i o wiernych klientach tej marki

Przejdź na kolejne strony artykułu:
1 | 2 |
 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: apple, iPhone, iphone 5C


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze