23.09.2013 / Biznes od Kuchni / Biznes
 

Oto, jak naprawdę powstało Ceneo.pl

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
Marcin Łachajczyk, dyrektor generalny Ceneo.pl [fot. Ceneo.pl]
Marcin Łachajczyk, dyrektor generalny Ceneo.pl [fot. Ceneo.pl]

Zaczynali w trójkę, gdy nie funkcjonowało jeszcze pojęcie porównywarka cen. Do pomysłu najpierw przekonali rodziców, a chwilę potem – największego gracza z branży e-commerce. Ceneo.pl zostało przejęte przez Grupę Allegro w 2007 roku, zaledwie dwa lata po powstaniu serwisu.

Projekt, który był realizowany po godzinach przy udziale jednego zaledwie programisty, w ciągu kilku lat stał się liderem na rynku. Dzisiaj przy Ceneo.pl, które w ciągu miesiąca odwiedza około 5 milionów użytkowników, pracuje 130 osób. Serwisem zarządza związany z nim od 2009 roku Marcin Łachajczyk (na zdjęciu).

- Nad rozwojem serwisu pracowało na początku kilka osób, firma szybko jednak się rozwijała i w sierpniu 2005 roku rozpoczął się proces przekształcania Ceneo S.J. w spółkę akcyjną. Na początku 2007 roku większościowy pakiet akcji Ceneo został zakupiony przez QXL Holding, właściciela Allegro.pl. Od tego momentu rozpoczął się zupełnie nowy etap serwisu, który w ramach Grupy Allegro stał się liderem na rynku - wspomina Marcin Łachajczyk.

Liczba realnych uzytkowników wg Megapanelu
sty-13 lut-13 mar-13 kwi-13 maj-13
ceneo.pl 4 690 191 4 500 698 4 559 454 5 575 352 5 246 088
nokaut.pl 2 821 600 2 539 272 2 565 674 3 106 262 2 717 332
skapiec.pl 1 568 180 1 610 672 1 713 710 2 051 864 1 930 857
Grupa Okazje.info-okazje.info.pl 2 204 518 2 100 810 2 142 572 2 481 729 2 169 530


Początki były jednak więcej niż skromne i niewiele brakowało, by Ceneo.pl nie ujrzało światła dziennego. Założyciele, Marcin Chwalik i Łukasz Zych na pomysł wpadli pod koniec 2004 roku. W chwili powstania serwisu mieli odpowiednio po 26 i 30 lat. Nie od razu jednak uznali go za na tyle interesujący, by poświecić mu czas. Jednak szybko zmienili zdanie.

- Pracowaliśmy obaj we wrocławskiej centrali międzynarodowego banku. Dużo rozmawialiśmy o pomysłach na własny biznes, chcieliśmy na przykład zakładać firmę transportową - wspomina ze śmiechem Marcin Chwalik, który dzisiaj rozwija serwisy Domodi.pl i Homebook.pl - Jednak mniej więcej w tym czasie pojawiła się informacja o przejęciu serwisu Kelkoo.com, a że w Polsce w tym obszarze nie było dużej konkurencji... Wtedy nikt nawet nie używał nawet nazwy porównywarka cen. Byliśmy pierwsi.


Marcin Chwalik [fot. archiwum prywatne]
Rynek e-commerce dopiero raczkował. Prężnie działało już Allegro i zaledwie kilka e-sklepów. Dlatego początkowo Ceneo nie musiało mierzyć się z potężną konkurencją. Funkcjonowały wprawdzie podobnie działające Gemini.pl i 9sekund.pl, ale ich model szybko zweryfikowany został przez rynek. Początkowo Ceneo.pl miało ledwie cztery kategorie tematyczne, co jednak nie przeszkodziło mu w zdobyciu uznania: w 2005 roku serwis został uznany za najlepszą porównywarkę cen w internecie w rankingu portalu Money.pl i tygodnika Wprost. Stronę, choć zakupy online były wtedy nowością, już po kilku miesiącach odwiedzało kilkaset osób miesięcznie.

- Na początku nad serwisem pracowaliśmy po godzinach - Łukasz i ja plus jeden programista. Bardzo szybko zatrudniliśmy kolejne dwie osoby do sprzedaży oraz zarządzania kontentem - opowiada Chwalik.

Allegro szybko więc zwróciło uwagę na serwis, który mógł być uzupełnieniem platformy aukcyjnej, stanowiącej trzon jego biznesu. Proces przejęcia rozpoczął się w 2007 roku, zanim jednak do niego doszło założyciele Ceneo sami musieli zadbać o finansowanie firmy. O pomoc zwrócili się do rodziny, a na inwestycję zdecydował się tato Marcina Chwalika - jak zaznaczają przedsiębiorcy - nie było to jednak kieszonkowe na fanaberie. Zanim strony uścisnęły sobie dłonie, Zych i Chwalik musieli udowodnić, że wiedzą co robią, przedstawić wiarygodny biznesplan i przejść przez trudne negocjacje. Inwestycja pozwoliła firmie wejść na kolejny poziom, na którym dostrzegł ją właściciel Allegro. QXL Holding na początku 2007 roku za 875 tysięcy funtów brytyjskich kupił większościowy pakiet akcji Ceneo.

- Transakcja ta jest zgodna ze strategią spółki, która stara się być obecna wszędzie tam, gdzie istnieją szanse na rozwój polskiego handlu internetowego. Ceneo.pl jest uzupełnieniem całościowej oferty spółki QXL. Współpraca pomiędzy Allegro.pl i Ceneo.pl z pewnością spowoduje szybki rozwój Ceneo w ciągu najbliższych lat - komentował sprawę Arjan Bakker, prezes QXL Poland.Łukasz Zych [fot. archiwum prywatne]
Pozostała część udziałów Ceneo.pl została w rękach pomysłodawców, który początkowo również zarządzali firmą. QXL zachował jednak prawo, by w ciągu kilku najbliższych lat odkupić od nich wszystko po cenie, która uzależniona będzie od aktualnej pozycji spółki. Decyzja o oddaniu sterów nie była łatwa. Pomysłodawcy przyznają jednak, że firma nie byłaby w stanie utrzymać jednocześnie dotychczasowej dynamiki rozwoju i niezależności.

- Czuliśmy potrzebę współpracy ze strategicznym graczem. Z jednej strony motywacja była defensywna. Na tamtym etapie realna wydawała się nam perspektywa, w której Allegro buduje własną porównywarkę albo do Polski wchodzi duża, globalna firma - tłumaczy Marcin Chwalik. Z drugiej strony, wiedzieliśmy, że z takim graczem jak Allegro spółka będzie rozwijać się dużo szybciej.

Na polskim rynku e-commerce, choć wciąż nie jest on jeszcze areną zmagań największych graczy, takich jak Amazon, warunki dyktują największe, a dzisiaj już często zagraniczne marki. Działając na wielu rynkach albo posiadając rozbudowaną sieć placówek stacjonarnych oferują najczęściej bardzo konkurencyjne warunki. Polskie firmy nie mogą pozwolić sobie na to, by pozostać w tyle.

Na kolejnej stronie przeczytasz, z jakimi problemami musi zmagać się Ceneo.pl dzisiaj i co robią jego założyciele.


Przejdź na kolejne strony artykułu:
1 | 2 |
 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: Ceneo.pl, Grupa Allegro, e-commerce


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • APLAN MEDIA APLAN MEDIA

  Wiedza pochodzi z doświadczenia, natomiast intuicja z serca. Od ponad 9 lat łączymy wiedzę z intuicją oraz...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (1)
ANDY
1. ANDY, 83.30.244.*, 06.10.2017 / 09:58
- Zauważyliśmy, że nasz użytkownik już nie tylko odwiedza porównywarkę, by wyszukać najniższe ceny produktów, ale szuka także porad, inspiracji, dodatkowych informacji, które pomogą mu podjąć decyzję zakupową - mówi Monika Brandys, pomysłodawczyni projektu.
Czego się nie robi żeby utrzymać się na stołku. Inspiracji... odkąd są ci od "inspiracji" ceneo jest coraz gorsze! Taka jest prawda. Ceneo było proste, klarowne, szybkie i jasne a teraz... Inspiracja jest najważniejsza.
Madziu czy jak Ci tam niech będzie Krysiu, o czym Ty pierdzielisz?
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.