Specjalnie dla Interaktywnie.com pisze Maciej Zasada, założyciel Le Polish Bureau, polskiego oddziału Unit 9.
Kiedy 25 marca 2014 roku Facebook kupił Oculus VR, firmę stworzoną przez 22-letniego dzisiaj Palmera Luckeya, dla wielu osób był to mniej lub bardziej ślepy strzał. Choć pomysły domorosłego konstruktora docenili wcześniej zarówno twórca "Dooma", jak i 10 tysięcy internautów, którzy wsparli projekt Oculus Rift na Kickstarterze, dla wielu obserwatorów nadal był on wytworem geekowskiej fantazji. Nie dla wszystkich jednak...
Mimo że najgłośniej było o Oculus Rift, nad swoimi urządzeniami pracowały także Sony, które (projekt Morpheus), HTC (Vive), Samsung (Gear VR) a także Microsoft, którzy przy okazji zapowiedzi Windowsa 10 pochwalił się projektem Halo Lens. Gogle do wirtualnej rzeczywistości, współpracujące czy to z komputerem, czy ze smartfonem, umożliwiaja wyświetlanie obrazu w 360 stopniach, a także - w zależności od urządzenia - na interakcję z wirtualnym światą rzeczywistością. I tylko do niedawna zastosowanie tej technologii widziano jedynie w rozrywce.
- Technologia, która przez dekady wykorzystywana była w świecie popkultury, zwróciła na siebie uwagę innych branż, w tym marketingowej - mówi Maciej Zasada, założyciel Le Polish Bureau, polskiego oddziału interaktywnej firmy produkcyjnej UNIT9. - Największą zaletą VR jest możliwość przeniesienia nas tam, gdzie w danym momencie nie mielibyśmy szansy się znaleźć: piękne plaże Tajlandii, finały NBA, Mars... Jeśli dodamy do tego możliwość doświadczenia z punktu widzenia pierwszej osoby, głębię obrazu 3D, to otrzymujemy zupełnie nowy sposób tworzenia historii. To innowacyjne podejście do zagadnienia, jakim jest storytelling w marketingu.
Wirtualna rzeczywistość daje marketerom coraz cenniejszą szansę na skupienie na sobie pełnej uwagi odbiorcy, ale... nie ma nic za darmo. Jakie przeszkody stoją na drodze do upowszechnienia VR w marketingu i jakie branże najskuteczniej je obchodzą? Specjalnie dla Interaktywnei.com pisze Maciej Zasada.
Maciej Zasada, założyciel Le Polish , polskiego oddziału interaktywnej firmy produkcyjnej UNIT9:Jeszcze do niedawna główną przeszkodą w wykorzystaniu wirtualnej rzeczywistości na skalę masową był ograniczony dostęp do gogli VR, które w wersji deweloperskiej udostępniane były nielicznym firmom. Obecnie na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń, popularne są “cardboardy”, które umożliwiają przygodę z wirtualną rzeczywistością przy użyciu telefonu. W najbliższym czasie odbędzie się premiera konsumenckiej wersji gogli Rift firmy Oculus. To wszystko powoduje, że niszowa technologia staje się dostępna dla szerokiego grona odbiorców. „Experience 5Gum” to interaktywna instalacja zrealizowana w 2014 roku dla 5Gum, brandu marki Wrigley. Połączyliśmy m.in technologię Oculus Rift i Microsoft Kinect, które gwarantowały odbiorcy całkowitą immersję. W celu zwiększenia doznań, w instalacji użyto specjalny system dźwięku, klimatyzację przemysłową oraz marketing zapachowy. Istotnym elementem całego projektu był również element społecznościowy. Całe doświadczenie było nagrywane a uczestnik po opuszczeniu kontenera dostawał gotowy do udostępnienia w sieciach społecznościowych materiał.
Maciej Zasada, założyciel Le Polish Bureau, polskiego oddziału interaktywnej firmy produkcyjnej UNIT9, Lider Techniczny. Współtwórca projektów nagrodzonych m.in. statuetką Emmy ("Just A Reflektor"), Strony Roku Awwwards ("Slavery Footprint") czy złotego Lwa na festiwalu Cannes Lions za projekt "MINI Maps" dla BMW. W UNIT9 od 2010 roku, najpierw jako Interactive Developer, a następnie Lider Techniczny. W październiku 2011 założył polski oddział UNIT9, który pod nazwą Le Polish Bureau, stał się interdyscyplinarną, lokalną marką z nastawieniem na nowoczesne technologie. |
Pobierz ebook "Ebook: Jak skutecznie sprzedawać w internecie"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»