12.01.2016 / E-commerce
 

Aż 75% sklepów internetowych może otrzymać karę od UOKiK

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
 

Przez ostatnie pół roku serwis Prokonsumencki.pl wykonał ponad 200 audytów regulaminów sklepów internetowych. Wyniki nie nastrajają pozytywnie – ponad 3/4 e-sklepów nie jest dostosowana do nowych przepisów. W związku z rozpoczętymi kontrolami UOKiK’u, są one narażone na kary finansowe.

Minął rok od wejścia w życie nowej ustawy o prawach konsumenta. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów już dawno zapowiadał kontrole sprzedawców internetowych. Urzędnicy informowali o dobiegającej końca taryfie ulgowej wraz z nadejściem roku 2016. Kontrole właśnie się rozpoczęły, a UOKiK do serca wziął sobie informacje i skargi od konsumentów, dlatego nie zamierza dłużej tolerować omijania nowych przepisów. Pomimo ponad rocznego okresu obowiązywania nowej ustawy o prawach konsumenta, właściciele większości e-sklepów nadal nie dostosowali się do wymaganych zmian.

Co uległo zmianom?

Do najważniejszych zmian należy zaliczyć wydłużenie prawa do odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość z 10 do 14 dni. Dodatkowo, na sprzedawców zostały nałożone zupełnie nowe obowiązki informacyjne, które muszą spełnić jeszcze przed zakończeniem transakcji. Istotną nowością było również wprowadzenie wymogu uzyskania od konsumenta wyraźnej zgody na wszelkie dodatkowe płatności czy też zmiana podstawy prawnej dot. reklamacji towaru.Oprócz aktualizacji regulaminów swoich sklepów internetowych, sprzedawcy musieli także zmienić zakładki informacyjne oraz jeden, bardzo ważny przycisk w e-sklepie. Do  jednej z najbardziej krytykowanych zmian na pewno należy „zamówienie z obowiązkiem zapłaty”. Zgodnie z nowymi przepisami, sprzedawca musi tak skonstruować przyciski na stronie, by konsument miał 100% pewności, że wykonanie kolejnego kroku będzie oznaczało obowiązek uiszczenia opłaty za zamówienie.

Nowe prawo – nowe problemy

W poprzednim roku pomagaliśmy e-sklepom dostosować się do nowego prawa i muszę przyznać, że przedsiębiorcy mieli z tym ogromne problemy. Obecnie sprzedawcy internetowi są coraz bardziej świadomi i coraz lepiej odnajdują się w nowej rzeczywistości prawnej. Mamy stały kontakt z certyfikowanymi przez nas sklepami internetowymi i odpowiadamy na pytania czy wątpliwości sprzedawców w ramach wsparcia, które na bieżąco świadczymy. Zagrożeniem są również klauzule niedozwolone, dlatego uczulamy naszych klientów, by samodzielnie nie zmieniali tworzonych przez nas regulaminów – komentuje Dawid Bugajski, radca prawny serwisu Prokonsumencki.pl.

Najczęstsze nieuczciwe praktyki

Konsumenci najczęściej skarżą się na takie działania nieuczciwych e-sklepów jak: nieprzestrzeganie procedur reklamacyjnych, utrudnianie odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorcy lub na odległość, nieudzielenie konsumentom informacji o prawie do odstąpienia od umowy czy nieuznawanie oświadczeń o odstąpieniu od umowy, jeśli nie są one oparte na formularzach przygotowanych przez konkretny sklep internetowy, do którego ów zwrot jest kierowany.

Wstępne kontrole? Sklepy się nie przygotowały

Źródło: Klauzuledozwolone.pl

 

Przez ostatnie pół roku przeprowadziliśmy ponad 200 audytów regulaminów dla sklepów internetowych, które zgłosiły się do nas z taką prośbą. Ku naszemu zaskoczeniu, pomimo tak długiego czasu obowiązywania nowej ustawy o prawach konsumenta, ponad 3/4 e-sklepów jeszcze nie dostosowała się do wymaganych zmian, przez co są narażone na kary podczas kontroli UOKiK’u – komentuje Dawid Bugajski, radca prawny serwisu Prokonsumencki.pl.

Serwis Prokonsumencki.pl już od kilku lat zajmuje się tematyką klauzul niedozwolonych w regulaminach sklepów internetowych czy umowach. Oprócz tego, certyfikuje również najlepsze sklepy internetowe, dbając o przestrzeganie przez nich szeregu „Kryteriów Prokonsumenckich”.

Co grozi za posiadanie klauzul niedozwolonych w regulaminie e-sklepu?

·         Postępowanie przed Sądem Ochrony Konkurencji i Konsumentów

·         Dotkliwe sankcje finansowe - nawet do 10 % przychodów za poprzedni rok obrotowy

·         Utrata dobrego imienia i reputacji budowanej przez długie lata

·         Konieczność zwrotu kosztów procesu

Tym, którzy z jakiegoś powodu nadal nie dostosowali swoich sklepów do „nowego” prawa konsumenckiego, przypominamy – to ostatni dzwonek. Jeśli chcecie uniknąć kar od UOKiKu oraz nadal sprzedawać w sieci to nie zwlekajcie ze spełnieniem wymogów ustawowych ani chwili dłużej!

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • ASPER SOFTWARE HOUSE ASPER SOFTWARE HOUSE

  ASPER SOFTWARE HOUSE z Warszawy to osiem lat doświadczenia i dziesiątki zadowolonych Klientów. W naszej pracy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • Digital We Digital We

  Wdrożenia, doradztwo, strategia, audyty, szkolenia, badania - internet i mobile. - serwisy i aplikacje internetowe...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (5)
Iwona Młynarczyk
1. Iwona Młynarczyk 21.01.2016 / 12:08
Faktycznie, jak czasem kupuję coś przez Internet to trafiam na sklepy, które jeszcze nie dostosowały się do nowych przepisów, choć minął już ponad rok od ich wejścia w życie! Często sklepy mają info o10 dniach na zwrot (kiedy jest już na to dni 14), starą procedurę reklamacyjną, brak info o ODR, klauzule niedozwolone itp. Nie jest to dobra informacja - zwłaszcza, że UOKiK od stycznia ruszył z kontrolami... :/ jednak roczny raport klauzulowy za rok 2015 daje dużo pozytywów - klauzul jest po prostu mniej, a konsumenci są coraz bardziej świadomi :) Możecie go zobaczyć tu -> http://www.prawo.egospodarka.pl/129396,Klauzule-niedozwolone-raport-2015,1,84,1.html
Justyna Nowak
2. Justyna Nowak 19.02.2016 / 12:32
Sklepy internetowe powinny się jak najszybciej dostosować, w końcu dużo osób z nich korzysta, mam wrażenie że stają się coraz bardziej popularne. A jeśli chodzi o zwroty .. miałam kiedyś taką sytuację na allegro,że odesłałam produkt, który wcześniej kupiłam i sprzedawca ani nie oddał pieniędzy ani nie przesłał dobrego produktu. Z racji tego,że to nie były duże pieniądze to nie dochodziłam swojej racji, dałam tylko negatywny komentarz ale czy on coś dał czy może więcej ludzi zostało tak oszukanych jak ja to nie wiem :/
Kobieco.pl
3. Kobieco.pl, 94.9.113.*, 28.02.2016 / 21:29
Wciąż jest tyle sklepów które się nie dostosowały, że ho ho...
Rafal
4. Rafal, 94.254.252.*, 10.01.2017 / 10:50
Odradzam zakupow w sklepie http://wellsamed.pl
Nie otrzymalem wszystkich produktow, jakie zamowilem, a inne byly przeterminowane. To sklep internetowy z siedziba w Niemczech. Prosze nie dajcie sie zwiesc niskim cenom. Firma od jakiegos czasu oszukuje klientow. Sprawdzcie na forach i portalu http://ceneo.pl Tam nawet nie ma mozliwosci wystawienia opinni sklepowi http://wellsamed.pl Ostatnie sa juz tylko negatywne. Mnie oszukali na 60 zl. Pozdrawiam, Rafal
autor@autograf.pl
5. autor@autograf.pl, 83.12.189.*, 25.01.2017 / 19:13
ktokolwiek czyta te regulaminy? przecież to bezsensowna strata czasu - prawo jest jedno i obowiązuje wszystkich, a nie w każdym sklepie inne prawo.. Człowiek chce kupić coś szybko, nie wychodząc z domu i takiego sprzedawce powinna obowiązywać klauzula sumienia, a nie jakieś bzdety pisane przez prawników! Sam mam w dwóch sklepach regulaminy pisane przez prawników i nawet ich nie znam!!!
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
ASPER SOFTWARE HOUSE
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
więcej
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2017 interaktywnie.com. All rights reserved.