18.12.2013 / E-commerce
 

Bitcoin w e-commerce. Jak wykorzystać kryptowalutę w sprzedaży?

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
fot. Merixstudio
fot. Merixstudio

Jak podaje serwis Bitcoin.pl rząd USA coraz przychylniej patrzy na bitcoiny. Dobrze widać to na przykładzie akcji sprzedażowych z użyciem bitcoinów jak Bitcoin Black Friday, które dodatkowo zachęcają do korzystania z tej metody płatności. Można spodziewać się zatem, że liczba transakcji zawieranych Bitcoinem będzie rosnąć, a co za tym idzie konieczne będzie wdrożenie w sklepach internetowych nowego systemu płatności umożliwiającego dokonanie transakcji właśnie tą walutą. Jak to zrobić?

Portfel z Bitcoinami

Najmniejsza jednostka Bitcoina (BTC) to 1 Satoshi co odpowiada 0,00000001 Bitcoina. Na dzień publikacji artykułu 1 dolar to 0,001113 BTC, a 1 złoty stanowi równowartość 0,0003665 BTC (dane z dnia: 17.12.2013) 1 BTC = 701,4 USD = 2136 PLN.

Kurs bitcoina

Bitcoiny gromadzi się w tak zwanych wirtualnych portfelach (z ang. wallet), które działają na zasadach podobnych jak każde inne konto. Mamy dwie opcje założenia portfela. Możemy zainstalować program na naszym komputerze lub założyć portfel online w jednym z serwisów oferujących wymianę kryptowalut (giełdy, kantory) lub u operatorów płatności. Tak czy inaczej, portfel będzie niezbędny, aby gromadzić środki, przeprowadzać transakcje oraz śledzić ich historię. Z kolei przed wyborem rodzaju portfela warto zapoznać się z informacjami podanymi na stronie Bitcoin.org oraz Bitcoin.it.

Metody dokonywania transakcji Bitcoinem

Bez pośredników

Płatności można dokonać bezpośrednio na adres portfela innego użytkownika. Jednakże w przypadku sprzedaży on-line ten sposób może się sprawdzić jedynie w przypadku usług lub dostępu do produktów cyfrowych, ponieważ takie transakcje są zupełnie anonimowe i nie zawierają dodatkowych informacji, takich jak adres do wysyłki towaru, co znacząco utrudnia handel fizycznymi przedmiotami. Z tego właśnie powodu powstają dodatkowe biblioteki, protokoły, czy serwisy i aplikacje obsługujące proces płatności oraz modyfikujące przesyłane dane.

Mikropłatności

Na rynku dostępnych jest kilka rozwiązań do zawierania drobnych transakcji. Łatwość ich zastosowania pozwala właścicielom stron internetowych umieścić kod QR, button czy adres portfela z prośbą o drobną darowiznę mający wesprzeć zazwyczaj niekomercyjną działalność takiej osoby czy serwisu internetowego.

Operatorzy i systemy płatności

Bańka spekulacyjna? Ostatnio bardzo często słyszy się i pisze o bitcoinach w kontekście rosnącego kursu wymiany, jednocześnie wiele głosów wskazuje na poważną bańkę spekulacyjną, która ma niedługo pęknąć. 27 listopada wartość 1 BTC osiągnęła 1073 dolarów co oznacza, że wzrosła o ponad 400% w ciągu jednego miesiąca . Nie ulega jednak wątpliwości, iż temat kryptowalut, a bitcoinów w szczególności, stał się na tyle popularny, że znalazł swe miejsce w medialnym mainstreamie. Więcej na ten temat czytaj w serwisie Money.pl.

Poza bezpośrednimi transferami powstały internetowe systemy płatności działające na tej samej zasadzie co chociażby PayPal, czy znany z naszego rodzimego rynku system PayU. Użycie takiego systemu oznacza, że w operatorem transakcji jest właściciel systemu, dostarcza on gotowe rozwiązania, których możemy użyć w naszym systemie e-commerce, a także często dodatkowe korzyści takie jak modyfikacja informacji otrzymywanej przy zawieraniu transakcji, możliwość wystawiania faktur, czy automatyczne połączenie systemu z naszym portfelem. Operatorów i systemów płatności bitcoinem jest na rynku niewiele, ale istnieje kilka, na które na pewno warto zwrócić uwagę.

Na drugiej stronie czytaj o operatorach i systemach płatności oraz sprawdź ich porównanie

Przejdź na kolejne strony artykułu:
1 | 2 | 3 |
 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: bitcoin, podatek, płatność, rozliczenie, sprzedaż.


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • APLAN MEDIA APLAN MEDIA

  Wiedza pochodzi z doświadczenia, natomiast intuicja z serca. Od ponad 9 lat łączymy wiedzę z intuicją oraz...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (2)
Fx Trader
1. Fx Trader, 82.102.123.*, 14.02.2014 / 11:37
Na tych roznicach kursowych mozna zarobic kilkadziesiat procent w skali roku przy ograniczonym ryzyku. http://x-profit.com/
marco
2. marco, 212.67.144.*, 03.03.2014 / 20:23
Na mtgox już raczej się nie poszaleje ;), ale są jeszcze inne rozwiązania np. oprate o blockchain.info jak tutaj: http://upsell.pl/sklep/edd-bra...
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.