przedawcy internetowi muszą zadbać o to, by regulaminy ich e-sklepów były zgodne z wymogami UOKiK-u. Inaczej narażeni będą na wysokie kary finansowe.
Zobacz, jakie niedozwolone zapisy pojawiały się najczęściej w regulaminach w 2014 roku i na co zwrócić uwagę dzisiaj, po zmianie przepisów z 25 grudnia 2014?
Odstąpienie od umowy
Na pierwszym miejscu w zestawieniu uplasowały się klauzule dotyczące prawa do odstąpienia od umowy. Do rejestru UOKiK wpisano 28 niedozwolonych wpisów. Ich liczba znacznie się zmniejszyła - w 2013 roku było 113 - ale sprzedawcy internetowi nadal mają trudności z właściwą implementacją przepisów.
Wiele spośród wpisanych do rejestru klauzul zawiera niepoprawny opis procedury odstąpienia od umowy lub zapisy nakładające na konsumentów dodatkowe obowiązki, jak na przykład zwrot towaru wyłącznie w oryginalnym opakowaniu.
Nowa ustawa o prawach konsumenta znaczenie poszerza zakres informacji, jakie sklep powinien udzielić konsumentom w zakresie odstąpienia od umowy i zmienia stosowane do tej pory słownictwo.
Zakresu reklamacji
Spośród 27 klauzul niedozwolonych, 13 wpisów odnosiło się do sytuacji, w której sklep nakłada na konsumenta obowiązek spisania protokołu szkody po otrzymaniu uszkodzonej przesyłki. Ten zapis pojawiał się wielokrotnie również w poprzednich latach. Nowa ustawa o prawach konsumenta zmieniła przepisy i zasady reklamacji wadliwego towaru. Zapisy uzależniające przyjęcie reklamacji od spisania protokołu szkody lub ograniczające odpowiedzialność? sklepu wobec konsumenta nadal są niedozwolone. Naruszają? postanowienia kodeksu cywilnego, który nie uległ zmianie.
Opóźnienia w dostawie
W ubiegłym roku pojawiło się 25 wpisów z tego zakresu. Należy podkreślić, że sklep, który ma podpisaną umowę z dostawcą towaru jest jedynym podmiotem, który może dochodzić swoich praw w związku z niedopełnieniem przez dostawcę postanowień zawartych w umowie. Dlatego też to właśnie sklep ponosi odpowiedzialność za opóźnienie w dostawie zamówionego towaru do klienta. Opisane klauzule związane z opóźnieniem obowiązują również po wejściu w życie nowej ustawy o prawach konsumenta.
Właściwość miejscowa sądu
Zgodnie z prawem, w przypadku sporu konsumenta ze sprzedawcą i wkroczenia na drogę sądową, konsument ma wybór pomiędzy sądem właściwości ogólnej, a sądem mu odpowiadającym.
Klauzule narzucające konsumentom właściwość miejscową sądu przedsiębiorcy nadal są niedozwolone, gdyż naruszają one zapisy kodeksu cywilnego, który nie uległ aktualizacji.
(Nie)poprawny opis produktu
Jeżeli zakupiony produkt nie zgadza się z opisem, to konsument ma prawo do złożenia reklamacji.
- W ubiegłym roku e-sprzedawcom największą trudność sprawiły przepisy z zakresu prawa do odstąpienia od umowy. Pojawiły się również nowe problemy, jak np. właściwy opis produktów w sklepie internetowym. Nieprawdziwe lub niepełne informacje o produktach to często popełniany błąd w sklepach internetowych. Sprzedawca internetowy powinien dołożyć wszelkich starań, aby opisy produktów były zgodne ze stanem faktycznym. W przeciwnym razie kupujący nie zdecydują się na ponowne zakupy w sklepie internetowym - komentuje Julia Mandel, specjalista ds. prawa i certyfikacji w Trusted Shops.
- Wejście w życie nowej ustawy o prawach konsumenta będzie miało znaczący wpływ na prowadzenie sprzedaży internetowej w 2015 roku. Zarówno kupujący, jak i sprzedający będą musieli nauczyć się dokonywania e-zakupów na nowych zasadach. Niewystarczająca znajomość prawa i błędna interpretacja przepisów prawnych może mieć wpływ na pojawianie się kolejnych kategorii wpisów niedozwolonych. Najbliższy rok będzie swego rodzaju sprawdzianem dla sklepów internetowych. Aby uniknąć pojawienia się wpisów niedozwolonych przedsiębiorcy powinni cały czas się rozwijać i śledzić wszelkie zmiany prawne. Staramy się na bieżąco informować właścicieli sklepów internetowych o najważniejszych zmianach prawnych oraz nowych klauzulach wpisanych do rejestru UOKiK - dodaje Anna Rak, country manager, Trusted Shops.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Klauzule niedozwolone są z nami na każdym kroku i ja bym się nie cieszył aż tak, że mniej ich wpisano, bo sprzedawcy nadal je mają i wykorzystują. Ostatnio dowiedziałem się z jednego bloga http://prokonsumencki.pl/blog/... że mam prawo do 14 dni na zwrot. Nie dość, że sprzedawca na allegro nie umieścił na swojej stronie info o tym (w mailu też nie) to jeszcze wypierał się, że nie ma opcji zwrotu towaru. Zagiąłem go zatem "prawnie" i pokazałem mu ustawę - teraz na zwrot mam rok :) Zachowajcie zawsze czujność na zakupach w sieci i znajcie swoje prawa!
Coś Wam się "pokrzaczyło" w tekście. Nie macie polskich znaków tylko znaki zapytania :)sorki, za niekorzystny komentarz, ale może uda Wam się to poprawić, bo ciężko się czyta ;)