26.02.2009 / Inne
 

MLM a piramida finansowa

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
W wielu przypadkach bardzo łatwo pomylić MLM (marketing wielopoziomowy) od działalności w postaci tzw. piramidy finansowej. Jak odróżnić przedmiotowe formy działalności? Która z tych form jest zgodna z przepisami prawa? Czy działalność w ramach MLM stanowi czyn nieuczciwej konkurencji? Na te i inne pytania znajdą Państwo odpowiedź w poniższej informacji prawnej. Zapraszamy do lektury.

Podstawowym problemem jest rozstrzygnięcie czy dana działalność jest sprzedażą w formie marketingu wielopoziomowego, czy też można ją określić jako tzw. piramidę finansową.

W pierwszej kolejności należy wskazać cechy charakterystyczne MLM (multi-level marketing). Działalność w zakresie marketingu wielopoziomowego to przede wszystkim przekazywanie produktu lub usługi od usługodawcy do odbiorcy. Określenie wielopoziomowy odnosi się do systemu wynagrodzeń pobieranych przez osoby, które sprawiają, że dostarczany jest dany produkt lub usługa. Działalność w tej formie polega więc na budowaniu organizacji, w której mnóstwo osób sprzedaje niewiele, bądź też nie sprzedaje wcale produktów, a jedynie kupuje je dla siebie.


Z kolei piramida finansowa jest to struktura finansowa, wzorowana na marketingu wielopoziomowym i często z nim mylona. Działalność ta jest również określana jako sprzedaż lawinowa. Zyski węzła piramidy finansowej nie pochodzą ze sprzedaży towarów lub usług. Pochodzą one (zyski) w całości z wpłat wpisowego wnoszonego przez nowych członków struktury, pozyskanych przez węzeł i węzły potomne. Na piramidzie finansowej zyskują tylko osoby, które znajdują się u jej szczytu i wystarczająco wcześnie do niej dołączyły. Należy zaznaczyć, że w Polsce organizowanie bądź kierowanie systemem sprzedaży lawinowej jest czynem nieuczciwej konkurencji zagrożonym karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8 (art. 24 a ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji z dnia 16 kwietnia 1993 r., tekst jednolity: Dz.U. 2003 r. Nr 153, poz. 1503 ze zm.).

Jak już wyżej wskazano, marketing wielopoziomowy mylony jest często z konstrukcją znaną jako piramida finansowa. W MLM każdy węzeł drzewa sprzedaży może mieć własnych klientów, za pomocą których dostarcza towary według ich potrzeb, przy czym ich jakość, co do zasady, odpowiada cenie - a często cena jest konkurencyjna w porównaniu do przedmiotów podobnej jakości w sklepach - ze względu na mniejszą ilość pośredników. W piramidach finansowych nie ma zazwyczaj towarów. W MLM węzeł zarabia na sprzedaży prowadzonej osobiście oraz na sprzedaży partnerów zgromadzonych w węzłach poniżej własnego. Należy zaznaczyć, że węzeł nie zarabia na samym pozyskiwaniu nowych węzłów poniżej. Z kolei w piramidzie finansowej zarobek węzła pochodzi wyłącznie z bardzo wysokiego wpisowego, wpłacanego przez nowych członków struktury za prawo włączenia się w tę strukturę.

Jak więc wynika z powyższego, system piramidy charakteryzuje się tym, że zysk jest uzależniony od pozyskiwania nowych osób inwestujących pieniądze. MLM (multi-level marketing) natomiast, choć podobny różni się powiązaniem zysku z faktyczną sprzedażą, a nie z liczbą osób finansujących zyski. Ta metoda sprzedaży polega na tym, że nabywca jakiegoś towaru nabywa jednocześnie prawo sprzedaży określonych produktów w zamian za prowizję lub odsetki od obrotu. MLM odróżnia więc od piramidy przede wszystkim cel działalności – sprzedaż.

Prowizja lub odsetki od obrotu stanowią gratyfikację za sprzedaż określonych produktów i są częścią systemu.

Działalność w formie marketingu wielopoziomowego nie stanowi, w przeciwieństwie do piramidy finansowej, czynu nieuczciwej konkurencji. Zgodnie z ustawą o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji MLM powinno spełniać dwa warunki (art. 17c ust. 2 w/w ustawy):
 1. korzyści materialne osiągane w ramach takiej działalności muszą wynikać z zysku ze sprzedaży dóbr lub usług, przy czym ceny nie mogą rażąco przekraczać ich rzeczywistej wartości rynkowej,
 2. osoba, która rezygnuje z działalności w tej formie ma prawo odsprzedaży organizatorowi systemu nabytych wcześniej towarów, instrukcji, próbek itp. za minimum 90% ceny zakupu; dotyczy to produktów zakupionych w przeciągu 6 miesięcy poprzedzających datę złożenia rezygnacji organizatorowi systemu sprzedaży.
Artykuł przygotowany przez redakcję serwisu www.e-prawnik.pl
 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (11)
Piotr Wajszczak
1. Piotr Wajszczak, 83.220.117.*, 28.02.2010 / 16:07
Szczególnie polecam art dotyczący zwrotu towaru!
Sam współpracuję z firmą mlm i ludzie są zszokowani tym jak dużą mają ochronę prawną ( bo oczywiście część zapominalskich managerów nie informuje o tym fakcie współpracowników ).

Jesto to bardzo dobry punkt do oceny ryzyka inwestycji w mlm, pomyśl któy biznes umożliwia zwrot towaru jak się nie sprzeda i otrzymanie 90% wartości poniesionego nakładu.
www.yourMLM.eu
2. www.yourMLM.eu, 83.31.221.*, 17.03.2010 / 13:23
No wbrew pozorom wcale nie jest trudno odróżnić firamidy, od firm mlm. Podstawowe kryterium to posiadanie produktu, lub usługi, która jest dystrybuowana przez firme.
Problemy wynikają z braku znajomości tenatu. Ponadto piramidy finansowe nie mają prawa działać na naszym rynku. Regulują to przepisy ustawowe.

Ciekawe jest jednak to, że w społeczeństwie istnieje przekonanie, że mlm polega na sprzedaży bezpośredniej. Niestety wiele firm sprzedaży bezpośredniej nadużywa nazwy mlm. Istota mlm jest tak na prawdę access marketing. Chczesz wiedzieć więcej na ten temat, wejdź na naszą stronę. Zaprazamy
liet
3. liet, 193.227.116.*, 21.03.2010 / 22:09
No nie do końca się zgodzę z przedmówcą :D
Piramidy są i maja się dobrze, produkt powiadasz?? A masz Pan długopisik za 300zł :D
Nie maja prawa to znaczy że nie powstają i nie szukaja sposobu na ominiecie prawa??
Przy wyborze mlm trzeba sprawdzić jaki produkt się sprzedaje i jakie sa szanse na to iż firma sie z nim utrzyma.
Nie jestem uprzedzony do mlm, sam działam :D
Jesli ktoś ma ochotę to firma nazywa się : Pachira-International, reszta google.
Michał Frątczak
4. Michał Frątczak, 83.15.18.*, 12.05.2010 / 06:23
do najpopularniejszych metod zarobku metodą piramidy finansowej należy chyba łańcuszek, w którym dana osoba musi przelać na 5 podanych kont bankowych określoną sumę, dawniej mowa tutaj była o sporych kwotach natomiast teraz odbiorca wiadomości proszony jest o przelanie kwoty rzędu 5zł. Żeby usprawnić tą metodą, wiele osób nadal stosujących tą metodę przeniosło się na serwisy transferów elektronicznych jak moneybookers lub paypal podając adresy e-mail zamiast kont bankowych.

Ciekawy artykuł, oby takich pojawiało się w internecie więcej! Polacy dalej nie są doinformowani o marketingu internetowym i dają się naciągać wielokrotnie
Michał Pająk
5. Michał Pająk, 89.174.106.*, 23.05.2010 / 20:59
Bardzo dobry artykuł, jednak wskazałbym jeszcze na kilka różnic. Aby się nie powtarzać i nie pisać za długo, zamieszczam poniżej link do podobnego artykułu na moim blogu:
http://www.michalpajak.pl/index.php/marketing-sieciowy-mlm/marketing-wielopoziomowy-a-piramida
Zapraszam.
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.