Rynek reklamy wart jest prawie 3,6 miliarda złotych - wyliczył dom mediowy Starlink. Najszybciej rośnie reklama internetowa i kinowa, znacznie niższe wzrosty notuje telewizja.
Z raportu za drugi kwartał 2010 roku wynika, że cały rynek reklamy urósł o 4,7 procent w porównaniu do analogicznego okresu w 2009. Za pozytywną dynamikę dla całego półrocza odpowiada głównie drugi kwartał, w którym wartość rynku wzrosła o 8,2 procent.
W porównaniu z rokiem 2009 wzrost przychodów zanotowały reklama internetowa (+ 23,1 procent), kinowa (+ 18,3 procent), TV (+ 8,5 procent) i radio (+ 0,4 procent). Tracą natomiast pozostałe media: outdoor, magazyny i dzienniki.
Jesteśmy świadkami dużych przeobrażeń na rynku mediowym w Polsce. Jego siłą napędową jest internet oraz w coraz większym stopniu stacje tematyczne. Warte uwagi jest też kino, które mimo iż wartościowo jest małym medium, rośnie bardzo dynamicznie - komentuje Lidia Kacprzycka, dyrektor zarządzająca Starlink. - Bardzo duży wzrost dynamiki internetu w drugim kwartale to przede wszystkim efekt niskiej bazy z analogicznego okresu z 2009 roku, szacujemy, że do końca roku ta dynamika wyhamuje.
Pod kobiec lipca wyniki dotyczące rynku reklamy internetowej opublikowało IAB. Według badania IAB AdEX reklama internetowa warta była w pierwszym kwartale 2010 roku 371,5 miliona złotych. To o 17,5 procent więcej, niż w pierwszym kwartale 2009 roku. Widać jednak, że analizy Starlinka są bardziej optymistyczne.
Jeśli chodzi o reklamę internetową, obserwujemy spadające zainteresowanie kampaniami typu ROS, rośnie natomiast znaczenie formatów premium typu videoad, screening, pakiety kontekstowe, akcje specjalne. Dobrze radzą sobie platformy VOD jak Onet Vod, Ipla, które korzystają na łączeniu reklamy internetowej z reklamą TV. Następuje też urealnianie cenników produktów Premium, dzięki czemu stają się bardziej dostępne. Reklama w wyszukiwarkach rośnie ale już nie tak dynamicznie jak w okresach ubiegłych, działania efektywnościowe przesuwają się z kolei w kierunku mniejszych serwisów - dodaje Kacprzycka.
Najwięcej na reklamę w drugim kwartale wydała branża produktów FMCG oraz parafarmaceutyki - odpowiednio 74,6 i 49,8 miliona złotych. Ponad 12 milionów mniej wydała natomiast telekomunikacja.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»