Wydatki na reklamę w internecie wzrosły aż o 20,9 procent. Dla porównania wydatki w telewizji urosły tylko o niecałe 2 procent.
Dodatkowo udział telewizji w rynku reklamowym zmniejszył w pierwszym kwartale roku z 53,1 do 52,6 procent. Największy wzrost wydatków dotyczył reklamy w kanałach tematycznych oraz stacjach tak zwanej drugiej ligi jak TVN7, PULS czy TV 4 - wynika z analiz domu mediowego Starlink.
Tymczasem udział sieci wciąż rośnie i wynosi już 16 procent. Pozycja reklamy w internecie wzmocniła się przede wszystkim dzięki zwiększeniu wydatków w sektorach finansowym i handlowym. Istotny był również rozwój zaawansowanych formatów reklamowych, takich jak Video oraz Rich Media. Umacnia się pozycja Google (wzrost o 30 procent), między innymi dzięki większej sprzedaży reklamy video i linków sponsorowanych.
W porównaniu do pierwszego kwartału ubiegłego roku, wydatki na reklamę we wszystkich mediach wzrosły o 2,7 procent. Wartość rynku reklamy w pierwszych miesiącach 2011 wynosiła miliard 631 milionów złotych. Z kolei w porównaniu do rekordowego dla reklamy roku 2008, wydatki były wyższe o 1 procent. Rosły one we wszystkich miesiącach pierwszego kwartału.
Najmniejszy wzrost, w porównaniu do tego samego okresu 2010 roku, zanotowano w marcu. Według Starling wynikało to z tego, że w tym roku święta Wielkanocne wypadały dopiero pod koniec kwietnia. Okres świąt zawsze wiąże się ze zwiększeniem inwestycji reklamowych w takich sektorach jak żywność, handel i produkty do użytku domowego.
Wartość reklamy radiowej wyniosła prawie 129 milionów złotych i zrównała się z rekordem z 2008 roku. Zmniejszyła się za to dynamika inwestycji w reklamę zewnętrzną, kinową oraz w magazynach i dziennikach.
Większe wydatki na reklamę w pierwszym kwartale to, według raportu, zasługa branży, które w ostatnich latach poważnie zmniejszyły swoje inwestycje z powodu kryzysu, czyli finanse, motoryzacja, odzież i dodatki oraz czas wolny. Wzrost widać też w sektorze handlu. Największe spadki inwestycji w reklamę widać za to w telekomunikacji, sektorze żywności oraz w branżach związanych z droższymi zakupami (AGD, komputery, meble). Pozycję lidera zajął w ostatnich miesiącach sektor leki/farmaceutyki, który mimo zmniejszenia swoich wydatków, zastąpił na tej pozycji żywność.
Według szacunków Starlink, wzrost w całym 2011 roku nieznacznie przekroczy wartość z poprzedniego roku i sięgnie około 5 procent. Sektor żywność może odrobić spadki w drugim kwartale dzięki temu, że w tym okresie wypadły święta, a branża telekomunikacyjna dzięki planowanym kampaniom wizerunkowym Ery i Plusa.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Zaskoczeń chyba brak ;)