Po wpisaniu nazwy któregokolwiek z serwisów zakupów grupowych do wyszukiwarki, obok wyników wyświetlają się również reklamy konkurentów. Żaden z graczy nie zastrzegł swojej nazwy w Google AdWords.
Wyszukiwarki najwyżej pozycjonują strony, do których linki pojawiają się w sieci najczęściej. Najwięcej z nich będzie odnosiło się do głównych stron portali, a więc: Groupon.pl, Gruper.pl oraz Citeam.pl. Dlatego też błędem jest przekierowywanie z adresu strony głównej do podstron. Udało się tego uniknąć jedynie Grouponowi - wynika z analizy serwisu Tarantula.pl, systemu badającego efektywność pozycjonowania stron internetowych.
W dwóch pozostałych serwisach, po wpisaniu adresu strony głównej, internauta przekierowywany jest na podstrony Gruper.pl/polska i Citeam.pl/oferty/cala-polska. Z punktu SEO tego rodzaju automatyczne przejście z "czystego" adresu domeny jest niepożądane - przede wszystkim dlatego, że większość linków w internecie wskazywać będzie na stronę główną, nie podstronę.
Tymczasowo należałoby skorzystać z tagu rel=canonical do oznakowania tożsamych adresów, co poprawnie zastosował serwis Gruper.pl. Najgorzej sprawa się ma z citieam.pl, gdzie tag canonical wskazuje nie na stronę główną, a inną podstronę. W efekcie Google w ogóle nie potrafi określić, którą z nich traktować jako główną. Rezultat - po wpisaniu w wyszukiwarkę hasła "citeam" widzimy jego same podstrony.
Po tytule serwisu nie znajdziesz
W Groupon.pl zawartość znacznika title na stronie głównej ma postać: <title>Restauracje, spa, sport, koncerty i wiele innych z 50% zniżki na Groupon.pl</title>
Zawartość znacznika przekracza zalecane 70 znaków, zatem po wpisaniu hasła "groupon" w Google, zamiast pełnego opisu, widzimy jedynie opis "Groupon". Co więcej, na żadne ze słów kluczowych zawartych w znaczniku Title, Groupon.pl nie pojawia się w pierwszych 50-ciu wynikach wyszukiwania. Zatem zamiast tych haseł, warto dodać frazy bezpośrednio związane z tematyką serwisu, a więc zakupami grupowymi - „zakupy grupowe” (średnio 33 100 wyszukiwań na miesiąc), można też rozważyć np. „kupony rabatowe” (8 100 wyszukiwań na miesiąc).
W Gruper.pl znacznik title wygląda następująco: <title>Cała Polska | gruper.pl</title>
Nagłówek strony głównej nie był optymalizowany pod kątem wyszukiwarek. Należy go uzupełnić tekstem odpowiednim dla strony głównej, pamiętając o zawarciu w nim najważniejszych słów kluczowych. Natomiast Citeam poszedł w drugą stronę i przesadził z rozmiarem tego znacznika: <title>69 zł zamiast 140 zł za zestaw dwóch doskonałych włoskich kaw z wliczoną dostawą w sklepie internetowym Gran Caffe Garibaldi :: Cała Polska :: CITEAM.PL :: Nie przegap już żadnej okazji!</title>
Trudno powiedzieć, która ze stron - Citeam czy Gruper wypadają gorzej - w obu przypadkach mamy bowiem całkowite zaniedbanie kluczowego dla pozycji aspektu strony - analizuje Tarantula.pl.
Citeam najszybszy, Groupon i Gruper nieco gorzej
Grouponowi, narzędzie do optymalizacji prędkości ładowania strony Google, daje 82/100 punkty, czyli dosyć dużo. Zwiększenie czasu ważności obiektów na stronie w pamięci przeglądarek na co najmniej tydzień zapewniłoby dalszą poprawę tego wyniku (obecnie dla większości ustawiono czas 1 godziny - zatem już po 4 godzinach od poprzedniej wizyty na stronie, musimy pobierać jej wszystkie elementy od nowa).
Citeam w tej konkurencji otrzymał 92/100 punkty - można więc powiedzieć, że serwis jest pod tym kątem zoptymalizowany. Gruper otrzymał 78 punkty, a jego największymi błędami, podobnie jak u Groupona, jest brak czasu wygaśnięcia w cache przeglądarek dla bardzo wielu obiektów, ale także niestosowanie sprite'ów CSS do łączenia obrazków oraz brak kompresji gzip, dzięki której użytkownik otrzymuje mniejszą, spakowaną wersję strony. W efekcie strona pobiera się szybciej, a jej rozpakowaniem automatycznie zajmuje się przeglądarka.
Podsumowanie pozycjonowania serwisów zakupów grupowych | |||
Kryterium | Groupon.pl | Gruper.pl | Citeam.pl |
Adres strony głównej | OK | sugestia poprawy | sugestia poprawy |
Znacznik Title na stronie głównej | sugestia optymalizacji | sugestia optymalizacji | Błędny |
Znacznik Title na podstronach | sugestia optymalizacji | OK | Błędny |
Nagłówki H1 | OK | OK | Błędny |
Linki wewnętrzne | sugestia optymalizacji | sugestia optymalizacji | Błędny |
Szybkość ładowania strony | sugestia optymalizacji | sugestia optymalizacji | OK |
źródło: system Tarantula.pl |
- Serwisy wykazują spore niedociągnięcia w przygotowaniu swoich stron pod kątem pozycjonowania - mówi Aleksander Więckowski, specjalista ds. SEO/SEM serwisu Tarantula.pl.
Linki wewnętrzne do poprawy
Z zasady, linki do podstron powinny być proste i stosunkowo krótkie. Groupon poradził sobie z tym zadaniem. Schemat linków ofert zbudowany jest następująco: http://www.groupon.pl/oferty/[miasto]/[firma-miasto]/[numer-oferty]
Schemat ten jest poprawny. Zastrzeżenia budzić może jedynie stosowanie numeru oferty zamiast jej krótkiej nazwy, gdyż umieszczenie słów kluczowych w linkach ma istotny wpływ na widoczność strony na te słowa. Wiąże się to jednak zwykle z koniecznością ręcznego sterowania postacią linku (jak to zrobił Gruper). Stosowanie w nim pełnej nazwy artykułu nadmiernie wydłużałoby go (takie rozwiązanie mamy na (Citeam).
Gruper zastosował ręczne wpisywanie nazwy linku: http://gruper.pl/x.php/[numer]/[krótka-nazwa].html
To rozwiązanie jest lepsze od prezentowanego przez Groupon, ponieważ uwzględnia słowa kluczowe w linku artykułu. Co jednak z punktu SEO działa niekorzystnie, to dodatek /x.php/[numer], który wydłuża link, zmniejszając znaczenie zawartych w nim słów kluczowych.
Citeam wypadł najgorzej. Jego linki wyglądają następująco: https://citeam.pl/oferty/[kategoria]/[bardzo-bardzo-bardzo-długi-tytuł-oferty]
Zamieszczanie całej nazwy artykułu w linku wewnętrznym to nie najlepsze rozwiązanie. Wtedy link staje się zdecydowanie za długi np.:
https://citeam.pl/oferty/wakacje-plus/849-zl-zamiast-2145-zl-za-czterodniowy-pobyt-dla-dwoch-osob-w-hotelu-ossa-w-puszczy-pilickiej-sprawcie-sobie-relaks-z-dala-od-miejskiego-zgielku.
W takiej sytuacji zawarte w linku słowa kluczowe tracą na znaczeniu.
Dotacje na innowacje. Inwestujemy w waszą przyszłość.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Szkoda, że nie zrobili tego porównania jeszcze dla <a href=\"http://fastdeal.pl\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">http://fastdeal.pl</a> czy <a href=\"http://mydeal.pl:/\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">http://mydeal.pl:/</a>
Wartość tego artykułu jest beznadziejna, wybrane kryteria przypadkowe. Materiał zawiera elementarne błędy w kwestii wyszukiwarek - zastrzeganie marek w G zostało mocno zliberalizowane od połowy września 2010. Dlatego możliwe jest obecnie wykorzystywanie zastrzeżonych marek jako słów kluczowych. Znów komuś się coś wydaje i zostaje to podane jako ekspertyza, wyłącznie wprowadzająca w błąd odbiorców takich publikacji. Całość powinna być oznaczona jako artykuł <strong>sponsorowany</strong>.
<blockquote>Po wpisaniu nazwy któregokolwiek z serwisów zakupów grupowych do wyszukiwarki, obok wyników wyświetlają się również reklamy konkurentów. Żaden z graczy nie zastrzegł swojej nazwy w Google AdWords.</blockquote><br /> Zastrzeżenie nazwy własnej w Adwords nie chroni przed pojawianiem się reklamy na daną frazę. Zastrzeżenie chroni jedynie przed używaniem nazwy własnej w tekście reklamy.
<a href=\"http://pagespeed.googlelabs.com/\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\"><a href=\"http://pagespeed.googlelabs.com/\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">http://pagespeed.googlelabs.com/</a></a>
ktoś wie jakim narzędziem mierzono szybkość wczytywania stron?
nie rozumiem tego artykułu. To ma być reklama <a href=\"http://tarantula.pl\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">http://tarantula.pl</a> ? nie widzę na tym serwisie żadnego systemu do oceny czegokolwiek.<br /><br /> czy te strony aż takie błędy popełniają pod kątem SEO? nie sądze. zapewne ruch z wyszukiwarek dla nich jest znikomy, z tego względu, że zanim dana oferta zdąży się wypozycjonować, to jest już nieaktualna....<br /><br /> zastanowiłbym się też, czemu żaden z serwisów nie jest wypozycjonowany na \"zakupy grupowe\", które wg Keyword Tool mają częstotliwość 22tyś wpisywań miesięcznie. Do tego nie widać tych serwisów dla fraz:<br /> \"zakupy grupowe kraków\" (warszawa, Katowice)<br />
dystrybutorem ruchu w takich serwisach nie jest google organiczne, więc jest im totalnie obojętne czy są wysoko na pięć fraz czy nie<br /><br /> tutaj liczy się adwords i mailing :)
Klasyczne błędy, no ale cóż te serwisy są pompowane dużą kasą a nie pozycjonowaniem.