To kluczowa decyzja, którą należy podjąć wchodząc na rynek z produktem dla urządzeń mobilnych. Sprawdzamy, jakie mają wady i zalety oba rozwiązania.
Aplikacja natywna to produkt zintegrowany z telefonem, ściśle powiązany z możliwościami systemu operacyjnego oraz funkcjami urządzenia. Natomiast mobilna strona WWW jest rozwiązaniem uniwersalnym dedykowanym na wszystkie popularne systemy mobilne, przez co ma też pewne ograniczenia.
Nie ma co ukrywać, rozwiązania te są względem siebie komplementarne i najlepiej zainwestować w obydwa. Co zrobić jednak, gdy możemy wybrać tylko jeden? Które rozwiązanie jest lepsze dla nas i naszych użytkowników? Poniżej kilka podstawowych wad i zalet każdego z nich.
Mobilna strona WWW
Strona mobilna w technologii HTML5 jest optymalnym rozwiązaniem dla kontentu newsowego/ informacyjnego. Dzięki temu użytkownik ma możliwość przeglądania treści w telefonie przez przeglądarkę. Interface i funkcjonalności mobilnej strony WWW w znacznym stopniu mogą być tożsame z wersją tradycyjną (desktopową).
W konsekwencji, przynajmniej jeśli chodzi o funkcjonalności, użytkownik otrzymuje produkt zbliżony do wersji już znanej, ale idealnie dopasowany do urządzenia mobilnego. Korzystanie z niego nie powinno sprawiać mu żadnych trudności.
Mobilna strona, a użytkownik: | |
Zalety: | Wady: |
ten sam interface na różnych urządzeniach | niektóre funkcjonalności nie są kompatybilne ze wszystkimi systemami operacyjnymi (problem z różnym zaawansowaniem implementacji HTML5 w mobilnych OS-ach) |
zbliżona funkcjonalność do rozwiązań z tradycyjnego WWW | niewielka integracja z funkcjami telefonu i mobilnego systemu operacyjnego w porównaniu z produktami natywnymi |
użytkowanie via przeglądarkę internetową | różne systemy płatności w zależności od wydawcy, często skomplikowane dla przeciętnego użytkownika |
zminimalizowany wpływ aktualizacji oprogramowania mobilnego na działanie WWW (na ogół większe aktualizacje systemu poszerzają opcje mobilnego WWW) | |
produkt pojawia się w wynikach wyszukiwarek |
Ważne jest, aby taki serwis dostosowywał się do wielkości ekranu smartfona/ tabletu (zdjęcia, czcionka, układ strony, nawigacja itp.). Produkcja i utrzymanie mobilnego WWW są stosunkowo tanie. Taki produkt zapewnia uniwersalność (jest dostępny na kilka systemów mobilnych), ale musimy pamiętać, że wiążą się z tym pewne ograniczenia. Specyfikacja HTML5 nie jest jeszcze w pełni ugruntowana. Zakres implementacji nowego standardu w systemach mobilnych bywa bardzo różny. Oznacza to, że w części telefonów pewne funkcjonalności mogą, najzwyczajniej w świecie, nie działać. Jednak ogromnym plusem mobilnych serwisów w HTML5 są niskie koszty wytworzenia i utrzymania.
Aplikacja natywna
Jeśli natomiast chodzi o aplikacje natywne, jak już wspomniałem, są one ściśle zintegrowane z systemami operacyjnymi, a przez to z urządzeniami mobilnymi. To ich ogromna przewaga nad mobilnym WWW. W tej chwili w Polsce liczą się dwa systemy – iOS i Android. Wielkie aspiracje ma również Microsoft z Windows Phone. Oznacza to mniej więcej tyle, że nasz produkt powinien być wytworzony w dwóch, a najlepiej w trzech wersjach. Podejście natywne wiąże się z dużym nakładem pracy i kosztami. Jednak taki produkt w 100% wykorzystuje możliwości mobilnych OSów.
Aplikacja natywna, a użytkownik: | |
zalety: | wady: |
z założenia spójny UX z danym systemem (choć w tym przypadku dużo zależy od wykonawcy danej aplikacji) | nowa logika użytkowania, często inna dla każdego systemu mobilnego (szczególnie uciążliwe dla nowego odbiorcy) |
pełna integracja z mobilnym środowiskiem telefonu | konieczność fizycznego pobrania app na telefon |
rozbudowana funkcjonalność | duża czułość aplikacji natywnych na aktualizacje systemu – ma to wpływ na poprawne ich działanie |
prosta płatność via market dla różnych produktów | konieczność częstych aktualizacji aplikacji |
dostępne rozbudowane funkcje offline |
Dla właścicieli smartfonów korzystanie z aplikacji natywnych wiąże się z koniecznością odwiedzenia wirtualnego marketu, a tym samym jej wyszukaniem i zainstalowaniem. Może to być czynność problematyczna dla mniej doświadczonych internautów mobilnych. Co więcej, zdarza się, że interface aplikacji bywa bardzo inny od wszystkiego tego, do czego wcześniej userzy byli przyzwyczajeni i może to być dla nich bariera nie do przejścia. Co tu dużo mówić – aplikacja natywna wymaga często poznania i nauczenia się jej obsługi. Oczywiście, w przypadku prostych aplikacji newsowych na ogół nie jest to problem. Natomiast kiedy produkt jest rozbudowany i zawiera wiele funkcjonalności pojawia się prawdopodobieństwo jego odrzucenia przez niezbyt zaawansowanego użytkownika.
Ekonomia
Warto podkreślić, że wytworzenie mobilnego WWW jest rozwiązaniem zdecydowanie tańszym. Jest ono zatem idealne dla małych serwisów. Szczególnie, że na rynku istnieje wiele przystępnych cenowo czy wręcz darmowych rozwiązań technicznych, z których można korzystać. Jeśli chodzi natomiast o dużych wydawców – nie powinni oni, w mojej opinii, w ogóle rozważać, które z tych dwóch rozwiązań jest lepsze. Obydwa powinny być dla nich rozwiązaniami typu musthave. Jedyną kwestią do analizy pozostaje, w jakim zakresie i z jakimi produktami wchodzić natywnie lub z HTML5. W obydwu przypadkach wybrana technologia nie powinna jednak w żaden sposób ograniczać użytkownika.
Co wybrać?
Obie technologie są w fazie ciągłego rozwoju. Jak na razie produkt natywny jest wygodniejszy dla użytkownika. W niedalekiej przyszłości optymalnym rozwiązaniem dla odbiorcy wydaje się być aplikacja webowa zbudowana na bazie HTML5, która łączy dostępność produktu przez WWW z funkcjonalnościami aplikacji natywnych. Powstają już takie produkty, jednak w dalszym ciągu poziom implementacji HTML5 i jego integracja z mobilnymi systemami są niewystarczające, aby w pełni być konkurencyjne względem aplikacji natywnych.
Paweł Janecki, Kierownik Zespołu Portal dla Komórek, Dział Rozwoju Biznesu, Wirtualna Polska
Miłośnik mobilnych technologii i społeczności, z Wirtualną Polską związany od 2000 roku. W portalu zajmował się m.in. społecznościami portalowymi (jako specjalista, koordynator, a następnie kierownik zespołu serwisów społecznościowych). Od 2007 roku prowadzi projekt Mini WP, zajmując się rozwojem serwisów www dedykowanych na telefony komórkowe. W 2010 został Kierownikiem Zespołu Portal dla Komórek i jest odpowiedzialny za projekty przenoszenia serwisów Wirtualnej Polski na mobilne www i aplikacje.Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Nie mogę nie zareagować :)<br /><br /> Dla równowagi zapraszam do lektury mojego tekstu: <a href=\"jestem.mobi/2012/11/co-lepsze-aplikacja-czy-strona-mobilna-a-co-ma-piernik-do-wiatraka/\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">jestem.mobi/2012/11/co-lepsze-aplikacja-czy-strona-mobilna-a-co-ma-piernik-do-wiatraka/</a><br /><br /> Autora tekstu, Pawła Janeckiego znam i szanuję za to, co robi w WP, ale niestety - w kontekście tego tekstu ubolewam, że nie wyszedł z punktu widzenia CELÓW danego projektu. Wtedy ten tekst mógłby lepiej edukować. Tabelki z wadami i zaletami bardzo zgrabnie przygotowane ;)) choć momentami nieprecyzyjne (np. \"produkt pojawia się w wynikach wyszukiwarek\" pasuje przecież zarówno do aplikacji mobilnej, jak i strony www :)) <br /><br /> Karcącym palcem wskazuję też na fragment dot. kosztów obu rozwiązań, bez podawania założeń projektu (Paweł pisze \"Warto podkreślić, że wytworzenie mobilnego WWW jest rozwiązaniem zdecydowanie tańszym\"). Jako kontrargument podaję cytat od Tomka z Droids on Roids zawarty pod w/w linkiem, lub też mój wcześniejszy tekst <a href=\"jestem.mobi/2012/07/kup-pan-appke-za-trzy-tysie-czyli-o-wycenach-stron-i-aplikacji-mobilnych-w-prasie-branzowej/.\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">jestem.mobi/2012/07/kup-pan-appke-za-trzy-tysie-czyli-o-wycenach-stron-i-aplikacji-mobilnych-w-prasie-branzowej/.</a> <br /><br /> Pozdrawiam! :)
ciekawy artykuł ale błagam funkcjonalność≠funkcja. <br /><a href=\"pl.wikipedia.org/wiki/Funkcjonalno%C5%9B%C4%87\" rel=\"nofollow\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">pl.wikipedia.org/wiki/Funkcjonalno%C5%9B%C4%87</a>