Po ponad roku oczekiwania na decyzję Komisji Europejskiej, Google w końcu dostało zielone światło i może sfinalizować transakcję z Motorolą. Jej wartość szacuje się na 12,5 miliarda dolarów.
Wprawdzie Google musi jeszcze poczekać na decyzję urzędów antymonopolowych w kilku mniejszych krajach, jednak już teraz ma wolną drogę w konkurowaniu z Apple i Samsungiem w USA i w Europie. Po roku od złożenia oferty wyszukiwarkowy gigant może przejąć Motorolę Mobility. Firma powstała z podziału Motoroli na dwie części i zajmuje się między innymi produkcją smartfonów i tabletów. Druga spółka, Motorola Solutions, specjalizuje się w produktach i usługach dla firm.
Departament Sprawiedliwości oraz KE zdecydowały, że przejęcie Motoroli przez Google nie ograniczy konkurencji na rynku mobilnym. Jeszcze w sierpniu ubiegłego roku gigant starał się o kupno udziałów Motoroli. Chciał upowszechnić swój system Android, choć ten funkcjonuje już w telefonach Samsung czy HTC. Urząd monopolowy w USA już wcześniej zaakceptował transakcję, w poniedziałek pozytywną decyzję wydała Europa.
Przejęcie Motoroli może wzmocnić pozycję Androida na rynku systemów mobilnych. Obecnie Android jest jednym z najpopularniejszych systemów operacyjnych na świecie. Instalowany jest w czterech smartfonach na dziesięć. Dominatem w branży pozostaje jednak Apple wraz z iPhonem, który choć płatny, to jednak zajmuje miejsce lidera.
Póki co jednak Apple nie komentuje przejęcia Motoroli przez Google. Podobnie Samsung.
- Przejęcie Motoroli przez Googla nie wpływa na nasze plany biznesowe i konsekwentnie będziemy dążyli do wzrostu sprzedaży. Nie chcielibyśmy jednak komentować naszej pozycji rynkowej w tym kontekście - informuje Anna Sawa, odpowiedzialna za PR dla dywizji telefonów komórkowych i IT w Samsung Electronics Polska.
Upowszechnienie Androida pozwoli popularyzować inne usługi Google. Zdaniem urzędów antymonopolowych, Google nie ma w interesie ograniczać dostępności Androida wyłącznie dla telefonów Motoroli. Zanim jednak transakcja dojdzie do skutku, jeszcze kilka regionalnych urzędów musi dać Google'owi zielone światło. W tym między innymi w Kanadzie czy w Chinach. Po przejęciu Motoroli Mobility Google przygarnie pod swoje skrzydła 19 tysięcy nowych pracowników.
To jednak nie jedyna decyzja Departamentu Sprawiedliwości USA. W tym samym czasie urząd wydał zgodę na przejęcie przez Apple, Microsoft i Research In Motion (producenta Blackberry) niektórych patentów firmy Nortel Networks, a dodatkowo przez Apple rozwiązań Novell.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
może w końcu przystopuje się zachowania Apple