
Polscy konsumenci są bardzo czuli na promocje. Każda sieć handlowa bombarduje permanentną komunikacją o obniżkach cen. Mobile dostarcza narzędzia – na przykład aplikacje mobilne z gazetkami marketów, które ułatwiają surfowanie po ofertach na pieluchy, napoje czy kosmetyki.
Poniżej krótkie zestawienie z PBI/Megapanel, które jednoznacznie pokazuje, że ruch mobilny jest zdecydowanie większy niż desktop:
Należy założyć, że powodem tego jest w głównej mierze chęć sprawdzenia oferty w momencie zakupu lub w trakcie podróży do POS (np. zakupy po drodze z pracy do domu), a nie żmudne przygotowywanie się wieczorem przed ekranem komputera.
Gazetek przybywa bez liku – koszt dystrybucji pdfa jest znikomy w porównaniu do wersji papierowej. W zakładce sklepowej Biedronki w aplikacji Blix na dzień 4 sierpnia 2017 r. znajdowało się 7 ofert.
Ciężko przebrnąć przez taką dawkę informacji, nawet jeśli z pomocą przychodzi wyszukiwarka w aplikacji. Po wpisaniu frazy „pampers” wyświetla się 14 gazetek różnych marketów do przejrzenia.
To duże ułatwienie, ale wciąż wymaga przejrzenia 14 stron miniaturowych obrazków z ikonami produktów. Czy jest zatem sposób na to, żeby otrzymywać informacje o naprawdę unikatowych promocjach?
Na drugiej stronie przeczytasz o zjawisku zwanym „social-couponingiem” i zobaczysz przykłady jego wykorzystania.
Oczywiście – wraz z rosnącą popularnością agregatorów z promocjami i kuponami pojawiało się zjawisko, które roboczo nazwano „social-couponingiem”. Mechanizm działania zbliżony jest do formuły serwisu wykop.pl: użytkownicy wrzucają promocje, a społeczność je ocenia na zasadzie „hot or not”. Te najgorętsze, które spotykają się najszybciej z dużym zainteresowaniem, są z kolei promowane przez push notyfikacje do użytkowników aplikacji:
Oczywiście użytkownik może wybrać wcześniej kategorie, które go interesują.
Przykład aplikacji, które świetnie komunikuje oferty to Pepper, który jest platformą międzynarodową. Swoje USP komunikuje w bardzo jednoznaczny sposób:
Pojawia się pytanie: czy takie rozwiązania przekładają się faktycznie na sprzedaż?
Niestety nie ma danych z case study, platforma nie chce przyjmować kampanii reklamowych, żeby nie „niszczyć” społeczności, skoro powyżej zacytowany przekaz marki jest w opozycji do komercyjnych przekazów. Nie mniej jednak gorące komentarze oraz screeny paragonów, które są wrzucane jako dowód transakcji, wskazują, że użytkownicy faktycznie dokonują zakupów.
W przeciągu 18h post dotyczących worków na śmieci za 3 zł zebrał blisko 1100 like’ów oraz 137 komentarzy, niektóre zawierały paragony z potwierdzeniami od innych użytkowników:
Socialowy savoir-vivre nie pozwala na wrzucanie na Facebooka paragonu za worki na śmieci z Biedronki, można więc spodziewać się, że aplikacje podobne do powyższych, będą coraz popularniejsze, bo rekomendacje innych konsumentów są jednym z najbardziej cennych czynników pro-zakupowych. Aplikacje te będą rozwijać się analogicznie jak segment serwisów z promocjami lotniczymi – obrosną finalnie w programy afiliacyjne i możliwość ustawiania alertów cenowych na wybrane zakupy oraz ostatecznie zakupy w mechanizmie „click&collect”, czyli zamów on-line i odbierz w sklepie. W ten sposób sieci handlowe zapewnią sobie darmową promocję unikatowych ofert i jednocześnie wizyty w POS, a serwisy model biznesowy oparty na wynagrodzeniu success fee od transakcji.
Tomasz Szulkowski, Head of Mobext, Havas Media Group
Pobierz ebook "Jak wybrać software house i przeskalować swój biznes [ebook z raportem]"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Sięgnij Gwiazd ze Space Ads Odkryj z nami ✨ Galaktykę Digital Marketingu ✨ Tworzymy …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Jesteśmy pierwszą w Polsce omnichannelową agencją marketingową. Odważne wizje oraz innowacyjne technologie zmieniamy w …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Jesteśmy agencją butikową. Specjalizujemy się w projektach w Europie i obu Amerykach. Jesteśmy jedynym …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Niedawno byłem na szkoleniu z mobilnego marketingu organizowanego przez akademie biznesu. Nie mialem pojecia, jak wiele czynnikow wplywa na odbiorce i jak mozna stworzyc aplikacje, ktora bedzie faktycznie ulatwiala zycie uzytkownikowi. Mobilny marketing to przyszlosc!
Ciekawe jest to w zjawisku social couponingu, że jest diabelnie skuteczny. Sparawdziliśmy to na przykładzie naszego serwisu <a href=\"http://www.mojeokazje.com\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">http://www.mojeokazje.com</a> - faktycznie ludzie sobie polecają najlepsze promocje.