10.05.2016 / Felieton - Moje WWW / Portale
 

Chcesz się popisać? Te strony pomogą copywriterom

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
Sławomir Skowerski (fot. Golden Submarine)
Sławomir Skowerski (fot. Golden Submarine)

Copywriting wymaga umiejętnej żonglerki słownej i ciągłego zaskakiwania odbiorcy. Z drugiej strony dużej autodyscypliny i ciągłego odświeżania wiedzy z ojczystego języka. Rzadko bywa, by ktoś krytykował zdjęcie czy grafikę, za to jakiekolwiek braki interpunkcji czy wpadki słowne są natychmiast wyłapywane przez bezlitosnych internautów. W końcu każdy przecież „umie po polsku”, miał wypracowania w szkole i zna się na pisaniu (podobnie jak piłce nożnej, sądownictwie, jeżdżeniu samochodem i paru innych rzeczach). 

Dlatego trzeba pisać, pisać i jeszcze raz pisać. Tylko w ten sposób można nie wyjść z wprawy. Ale w zasadzie jak, co, gdzie i o czym? Do tego przydają się strony internetowe, z których korzystam na co dzień. Ostrzegam, będzie dużo słowników!

Oczywiście numerem jeden jest Słownik Języka Polskiego, który znajdziemy pod linkiem www.sjp.pl. To prawdziwa kopalnia wiedzy na temat odmiany trudnych słów i haseł, co do których nie mamy pewności. No i posiada fantastyczną poradnię językową, w której do niedawna brylował wspaniały Mirosław Bańko z Uniwersytetu Warszawskiego. Jego cięte riposty wyszły spoza archiwum poradni i trafiły na, do niedawna jeszcze aktywnego, fanpejdża na Facebooku „Profesor Bańko i jego cięte riposty”. Znaleźć tam można prawdziwe perełki. Polecam czterema łapami. 

Pozostając przy słownikach, kolejnym, do którego non stop zaglądam to oczywiście słownik synonimów. W internecie znajdziecie ich kilka, ja preferuję te z maksymalnie uproszczoną nawigacją, jak www.synonim.net, który po wpisaniu hasła, wypluwa natychmiast wszystkie z nim skojarzenia. A następnie też porządkuje je w zależności od poruszanego tematu. Moim osobistym odkryciem jest strona http://glebowski.pl/scrabix/. Z dość intrygującym systemem do wyszukiwania słów dla scrabblistów. Co w niej takiego świetnego? Otóż, po krótkim wgryzieniu się w trochę skomplikowane zasady funkcjonowania strony, możemy w niej wyszukiwać rozmaite słowne zbitki, anagramy czy słowa zawierające fragmenty innych słów. 

W Googlach znajdziecie dziesiątki rozmaitych słowników przysłów, wyrazów obcych i przede wszystkim frazeologiczne. Ale jak dla mnie, wszystko najlepiej porządkuje… Wikipedia. A w zasadzie jej część - Wikisłownik (https://pl.wiktionary.org/). Idealny na start, gdy dopiero zaczynamy pracować nad hasłem i szukamy dobrego punktu zaczepienia.  Wrzucamy słowo i ciach, natychmiast wyskakuje nam skrót tego, co na ten moment jest najbardziej potrzebne – odmiana, formy, przykłady, kolokacje, wyrazy pokrewne i, ulubione przez copywriterów, związki frazeologiczne. 

Te ostatnie znajdziemy również w Wikipedii. Pod tym linkiem odkryjemy największą chyba bazę starych i nowych związków frazeologicznych uporządkowanych alfabetycznie. Strona jest trochę uciążliwa, gdy szukamy konkretnych związków (niestety, brak dobrego filtrowania tematycznego). Ale za to bardzo przydaje się, gdy luźno szukamy inspiracji albo po prostu chcemy sobie odświeżyć naszą osobistą bazę wiedzy. 

A jeżeli nie chcemy pisać „hejka internauci, to jest zajefajne”, a nasz odbiorca jest „spoko ziom” i… zostać wyszydzonym przez naszych młodszych odbiorców, polecam zdecydowanie słownik www.miejski.pl. Znajdziemy tam praktycznie wszystkie nowopowstałe słowa, które żywo funkcjonują w języku ulicy. Ten słownik powinni przeglądać wszyscy, którzy chcą poznać dlaczego teraz młodzież tak chętnie „vapuje”, a „mordą” zwracają się do siebie wszyscy „prawilniacy”.  

Tyle słowników. Co do samych stricte kreatywnych stron z fajnymi, inspirującymi reklamami, nie zrobię wielkiego odkrycia. Wystarczy wrzucić w wyszukiwarkę zbitkę „creative ads” i natychmiast odkryjecie masę świetnych stron w stylu: www.creativebloq.com, www.adsoftheworld.com,  www.awwwards.com czy www.boredpanda.com. Są lepsze, gorsze, bardziej lub mniej intuicyjne. Sprawdźcie, która Wam najlepiej leży. A gdy chcecie być na bieżąco z tym, co jest obecnie „in” w internecie (ha! Przepraszam, nie mogłem się powstrzymać.), zerkajcie regularnie na strony skupiające wielkie społeczności w stylu www.imgur.com, www.tumblr.com czy www.9gag.com.  Odkryjecie w nich żywy, tętniący organizm pełen fascynujących i kreatywnych ludzi wrzucających miliony memów, grafik, wideo kompilacji, które zgrzewają publikę na całym świecie i… najprawdopodobniej za dzień czy dwa pojawią się na polskich portalach. 

A po co tyle czekać?   


Sławek Skowerski, senior copywriter z GoldenSubmarine.

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • APLAN MEDIA APLAN MEDIA

  Wiedza pochodzi z doświadczenia, natomiast intuicja z serca. Od ponad 9 lat łączymy wiedzę z intuicją oraz...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (5)
Justyna Fabijańczyk
1. Justyna Fabijańczyk 10.05.2016 / 09:14
Bardzo fajny tekst :)
Janusz Gilas
2. Janusz Gilas 10.05.2016 / 15:01
Jak najbardziej przydatne strony.
Ja
3. Ja, 82.143.185.*, 10.05.2016 / 15:12
Autor pisze o słowniku i poradni PWN, a podaje link do http://sjp.pl (słownik amatorski). Pomija http://Dobryslownik.pl (ale takie jego prawo).
Sławomir Skowerski
4. Sławomir Skowerski 11.05.2016 / 16:22
Autor pisze o słowniku i poradni PWN, a podaje link do http://sjp.pl (słownik amatorski). Pomija http://Dobryslownik.pl (ale takie jego prawo).

Słuszna uwaga! Oczywiście jak najbardziej chodziło o http://sjp.pwn.pl/
Za stroną http://Dobryslownik.pl nie przepadam. Niewygodnie mi się z niego korzysta.
Copywriterexpert
5. Copywriterexpert, 37.47.34.*, 14.02.2017 / 11:20
Super napisane i muszę przyznać, że Copywriting to sztuka pisania, która znajduje zastosowanie w niemalże każdej branży. Widzę to już po swoich klientach :) http://Copywriterexpert.pl
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.