
Andrzej Gruszka z Mind Progress Group zdradza, gdzie szukać alternatywy dla popularnych programów graficznych.
Współczesny specjalista ds. komunikacji musi być strategiem, copywriterem, grafikiem, PR-owcem i social media managerem w jednym. Na szczęście jest wiele narzędzi, w większości darmowych, które pozwalają samodzielnie zadbać o graficzną stronę prezentacji, wpisów na Facebooka, blog czy stronę internetową.
Na początek - zdjęcia
Poszukiwania najlepiej rozpocząć od banków z darmowymi fotografiami. Warto jednak skupić się na stronach, które dysponują zdjęciami wysokiej jakości i nie wymagają oznaczania ich autorstwa.
Darmowe zdjęcia znajdziesz też tutaj:
Freephotodb
Imcreator.com
New Old Stock
Split shire
Magdeleine
Kaboompics
Niejedną "perełkę" odnajdziemy co prawda na popularnym Freeimages.com (kiedyś: SXC.hu), a sprawę ułatwi także także PhotoPin, wyszukiwarka zdjęć dostępnych na licencji Creative Commons z Flickra. Warto jednak skorzystać także z mniej znanego Unsplash. Jest to blog oferujący kolekcje zdjęć z portfolio różnych fotografów, przekazanych na licencji CC0. Nie ma w nim miejsca na nienaturalne "stockowe" obrazy. Uzupełnieniem dla Unsplash jest Gratisography, gdzie także odnajdziemy zdjęcia do dowolnego wykorzystania. Fotografii o wysokiej rozdzielczości (5000 pikseli i szersze) możemy z powodzeniem szukać także w serwisie Little Visuals. Na tej stronie odnajdziemy jednak głównie motywy przyrodnicze.
Potem - font
Warto poszukać zestawień fontów z polskimi znakami do wykorzystania zarówno prywatnego, jak i komercyjnego. Najciekawsze prezentuje Grafmag. Zdarza się jednak, że zupełnie przypadkowo trafiamy na projekt z typografią, którą chcielibyśmy wykorzystać. Tutaj z pomocą przychodzi serwis What Font Is. Nie dość, że pozwala on zidentyfikować dany font, to jeszcze podsuwa inne, zbliżone rozwiązania.
Ikony - wartość dodana
W sieci występuje kilka serwisów, które pozwalają wygenerować darmowe ikony do komercyjnego wykorzystania. Jednym z nich jest Iconmonstr, zawierający ponad 2500 płaskich ikonek, podzielonych według różnych kategorii. Platforma posiada edytor online, dzięki któremu można wprowadzać zmiany przed pobraniem obrazka. Modyfikacje dotyczą m.in. zmiany koloru i rozmiaru ikony, pobrania ikony z przezroczystym lub ciemnym tłem, czy wybrania odpowiedniego formatu. Na podobnych zasadach działa Flaticons.net, jedna z ciekawszych baz darmowych ikon. Płaskie projekty są dobrze zaprojektowane i czyste. Na tle konkurencji wyróżnia się także Icons DB, który zawiera ponad 1800 płaskich, jednokolorowych ikon, w różnych formatach i rozmiarach.
I wszystko razem
Użytkownicy Apple'a mają dużo łatwiej od reszty, jeśli chodzi o prezentacje. Mogą bowiem korzystać z Keynote. Ten odpowiednik windowsowego Power Pointa daje o niebo lepsze możliwości od swojego konkurenta. Posiada intuicyjny edytor i pozwala na przygotowanie slajdów uzupełnionych grafiką i animacjami 3D.
Fonty można pobrać także stąd:
DaFont
FontSquirrel
Czcionki.com
Fontfabric
Alternatywę dla profesjonalnych programów graficznych stanowi Canva, gdzie mamy do dyspozycji szereg różnych szablonów, od formatów najpopularniejszych platform społecznościowych, przez zaproszenia, wizytówki, plakaty, ulotki, kartki pocztowe, po prezentacje, kolaże zdjęć, grafiki na blog, itp. Wszystkie gotowe elementy są w pełni edytowalne. Baza grafik programu zawiera sporo darmowych motywów. Po zapłaceniu dolara można także w sposób nieograniczony korzystać z grafiki, którą zakupiliśmy - zarówno online i jak i offline, np. w prezentacjach.
Warto również zwrócić uwagę na Haiku Deck, prostą aplikację przeznaczoną do tworzenia prezentacji multimedialnych w sieci. Pod względem zaawansowania nie dorównuje konkurentom. Jest od nich jednak dużo łatwiejsza w obsłudze i idealnie nadaje się do krótkich form.
Infografiki nadal w modzie
W sieci bez problemu odnajdziemy miejsca, w których możemy zaprojektować infografiki. Na czele listy znajduje się Venngage, który oferuje bardzo dobrze zaprojektowane i w pełni konfigurowalne szablony, ikony i wykresy. W darmowej wersji miesięczna liczba infografik - oznaczonych niewielkim znakiem wodnym - jest co prawda limitowana, ale serwis pozwala na używanie własnych obrazów.
Z kolei Easel.ly umożliwia pracę na setkach różnych typów infografik, pogrupowanych tematycznie. Gotowe projekty mogą trafić na nasze konto, ale można je też pobrać w formacie JPG lub uzyskać bezpośredni link. Fonty w Easel.ly nie mają niestety polskich znaków.
Inną propozycją jest Infogr.am. W wersji darmowej pozwala na utworzenie infografiki na jednym z sześciu proponowanych szablonów. Do projektu możemy dodawać gotowe komponenty takie jak: wykresy, tekst, obraz, mapy, a nawet wideo. Wersja darmowa jest jednak poważnie ograniczona. Nawet opcja zapisu gotowych projektów do pliku pojawia się dopiero w wersji profesjonalnej.
Za pomocą Piktochart wykonamy nie tylko infografikę, ale także raport, banner, czy prezentację. Dla każdego z formatów są dostępne darmowe szablony, które możemy łatwo przeglądać wg kategorii lub słów kluczowych. Narzędzie jest proste w obsłudze. Zawiera bardzo intuicyjny edytor do tworzenia infografik na bazie gotowych szablonów. Gotowy projekt, opatrzony znakiem wodnym, możemy osadzić na stronie za pomocą specjalnie wygenerowanego kodu. Istnieje możliwość pobrania zapisanego pliku w formacie JPEG lub PNG. Stworzonym przez nas projektem możemy się podzielić z poziomu narzędzia na platformach społecznościowych, takich jak Facebook, Twitter, czy Google+.
Andrzej Gruszka, PR manager w Mind Progress Group. Od ponad 5 lat zajmuje się szeroko rozumianą komunikacją. Doświadczenie zdobywał przy projektach z obszaru media relations. Obecnie pracuje w agencji marketingu zintegrowanego Mind Progress Group gdzie specjalizuje się głównie w kształtowaniu relacji z mediami i PR produktowym. Odpowiada również za realizację cyklu konferencji i projektów edukacyjnych Marketing Progress.
Pobierz ebook "Ebook z raportem: Jak wybrać software house dla działań marketingowych i e-commerce"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Interaktywnie.com jako partner Cyber_Folks, jednego z wiodących dostawców rozwiań hostingowych w Polsce może zaoferować …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Skorzystaj z kodu rabatowego redakcji Interaktywnie.com i zarejestruj taniej w Nazwa.pl swoją domenę. Aby …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Ja polecam <a href=\"http://www.kaboompics.com\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">http://www.kaboompics.com</a> - znajdziecie tam zdjęcia różnorodnej tematyki. Sporo zdjęć technologii.
Pewer Point jest dla idiotów. Ten program powinien być zakazany na uczelniach wyższych. "Myślenie power pointem" jest też niszczące w biznesie.
Dziękuję!
Cieszę się, że mogłem pomóc. :)
Dobry artykuł. Przydadzą mi się dwa linki z tego tekstu! Dzięki i pozdrawiam