1.07.2015 / Portale
 

Nowy serwis Sylwestra Latkowskiego? Na razie jest tylko poprawnie

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
Kulisy24.com - print screen strony głównej
Kulisy24.com - print screen strony głównej

Kafelkowy układ, długa (za długa?) przewijana strona i RWD - w nowym serwisie byłego redaktora naczelnego "Wprost" niczego nie brakuje, ale... wszystko już widzieliśmy u innych internetowych wydawców, dlatego specjaliści od UX zgodnie oceniają go jedynie na trójkę z plusem.

Serwis Latkowskiego stawia na znane i sprawdzone rozwiązania, nie siląc się na żadne UX-owe rewolucje. Jego głównym wyróżnikiem mają być - jak mówi sam Latkowski - treści. Strona główna miała więc nie przeszkadzać, stąd typowy, modułowy układ.

- Duże proste formy, jasny przekaz informacji, oczywista struktura i nastawienie na czytelność to już nie elementy przełomowe, ale zawsze warto je docenić - mówi Jarosław Dobrowolski, information architecture team leader z Isobar Polska.

Idea więc jak najlepsza, ale jej realizacja wymaga dopracowania. Specjalisci zwracają uwagę, że - póki co - serwis  jest chaotyczny i przeładowany, a nieprecyzyjny system wyszukiwania treści nie pomoga użytkownikowi się w nim odnaleźć.

- Całości brakuje powietrza, wszystko jest zbyt blisko siebie. Duże nagłówki, toporne aple kategorii i odnośniki potęgują to wrażenie. Strona wydaje się ciężka i mało przejrzysta - nie kryje Aleksandra Marchocka
, senior art director z agencji Peppermint, a Rafał Niemczynowicz, UI/UX architect z GoldenSubmarine dorzuca: - Obok siebie znajdują się informacje z zupełnie różnych kategorii, co powoduje spory szum informacyjny.

Widoczny zwłaszcza w wersji desktopowej, ale i w mobile'u nie wszystko działa jak należy. - Miejscami layout rozjeżdża się na urządzeniach mobilnych, np. data artykułu nie mieści się obok kategorii, a nazwiska autorów przecinają nagłówki - ocenia Marchocka, która dostrzega także inne niedsokonałości: - W widoku RWD kliknięcie w belkę nie odsyła do artykułu, powoduje jedynie przeładowanie strony głównej - dodaje ekspertka.

Dobrze jednak, że mobile jest. Dzisiaj co prawda RWD to standard, za który trudno przyznawać medale, ale - jeśli w serwisie Wysokieobcasy.pl go nie było - warto wspomnieć, że tutaj o nim nie zapomniano.

- Użytkownicy tabletów czy smartfonów nie będą mieli na co narzekać. Serwis poprawnie dostosowuje się do widoku na urządzeniach przenośnych.  Pochwalić trzeba dobór czcionek - wyraźne i dobrze czytelnie świetnie sprawdzają się na nośnikach mobilnych - ocenia Dobrowolski.

To, co najbardziej dziwi specjalistów, to logo. Dlaczego? Bo wystepują dwa obok siebie. - Zdecydowanie niecodziennym i rażącym rozwiązaniem jest umieszczenie na topie serwisu logo i logotypu tuż obok siebie. W prawdzie po scrollowaniu strony logo znika i zostaje tylko logotyp, ale chyba praktyczniejszym rozwiązaniem byłoby sprawdzone wykorzystanie jednego skalującego się logo? - zastanawia się Niemczynowicz.

Pewnie by było, ale trudno nie oprzeć sie wrażeniu, że serwis Kulisy24.com w obecnej formie to dopiero wersja beta, ale - choć jeszcze sporo  można w nim poprawić - eksperci oceniają, że wszystko idzie w dobrym kierunku.

Źródło: Interaktywnie.com

KLIKNIJ I PRZECZYTAJ SZCZEGÓŁOWĄ OPINIĘ

EKSPERT
KOMENTARZ Ocena

Jarosław Dobrowolski, information architecture team leader, Isobar Polska:

Strona główna jest nieco za długa. Menu jest przeładowane. Strony kategorii nie różnią się od siebie prawie niczym.

3,5


Aleksandra Marchocka,senior art director, Peppermint:

Obecnie chaos na stronie powoduje brak czytelności i utrudnia szybki dostęp do artykułów - można się zgubić w natłoku pozornie równoważnych elementów.

3,5 

Rafał Niemczynowicz, UI/UX architect, GoldenSubmarine:

Na duży plus zasługują widoczne daty publikacji. Z kolei brak nazwy kategorii artykułów znajdujących się pod działem „Polecamy” to zdecydowany minus portalu.

3,5

Adam Rżanek, senior graphic designer, MOSQI.TO:

Przejrzenie całej strony – od podwójnego nagłówka (z powtórzonym logo!) aż do stopki – zajmuje za dużo czasu. Nawet, jeśli czytamy tylko zapowiedzi artykułów

3,5


Przemyslaw Poltorak, interactive director, LOWE Warsaw:


Sama prezentacja treści jest poprawna, ale można by ją jeszcze delikatnie usprawnić, co autorzy z pewnością uczynią w najbliższej przyszłości.

3

Marcin Piwowarczyk, head of UX & strategy, BOLD:

Dziwi jedynie niespójność w typografii pomiędzy stroną główną, a samą stroną produktową. Treść artykułu jest pisana krojem szeryfowym, tymczasem cała strona główna jest stworzona przy wykorzystaniu krojów bezszeryfowych.

3

Robert Sosnowski, dyrekto zarządzajacy, Biuro Podróży Reklamy:

Brakuje lazyloadera – może zostanie dodany gdy będzie więcej artykułów. Lazyloader pozwala doładowywać treści w miarę przesuwania strony w dół i odciąża łącze.

 

 3

Przejdź na kolejne strony artykułu:
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • APLAN MEDIA APLAN MEDIA

  Wiedza pochodzi z doświadczenia, natomiast intuicja z serca. Od ponad 9 lat łączymy wiedzę z intuicją oraz...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.