Zatrudniają 800 osób i nie chcą, by nazywać ich portalem. Otwarcie mówią, że nie konkurują już ani z Interią, ani z Gazetą. Prawdziwą walkę toczą z telewizją i prasą.
Połączenie encyklopedii z katalogiem stron - tak w dużym skrócie można powiedzieć o początkach Onetu. Dziś to największy portal w polskiej sieci, który gromadzi blisko 14 milionów użytkowników miesięcznie. Powstał w 1996 roku, przed swoimi największymi konkurentami.
- Idea powstania Onetu narodziła się w 1996 roku w krakowskiej firmie Optimus, której prezesem wówczas był Roman Kluska. W czerwcu 1996 roku został powołany oddział internetowy firmy Optimus - Optimus Net, jego szefem został Ryszard Garnczarski, obecnie dyrektorowi do spraw inwestycji i infrastruktury - mówi Paweł Klimiuk, rzecznik prasowy Onet.pl. - Pierwszym jej zadaniem było pozyskanie łącz internetowych o odpowiednio dużej przepustowości, które były potrzebne do udostępniania użytkownikom „Polskich Zasobów Internetu”, czyli katalogu istniejących ówcześnie polskich stron internetowych pod adresem www.optiumusnet.pl, krótszym: www.onet.pl oraz skrzynek elektronicznych kont pocztowych Friko.
Obecnym prezesem spółki jest Robert Bednarski. Na stanowisku zastąpił Łukasza Wejcherta, który w listopadzie 2011 roku ogłosił, że rezygnuje z pełnienia tej funkcji.
Robert Bednarski pracuje w grupie Onet.pl od 1999 roku, początkowo jako dyrektor finansowy, a od 2001 roku jako członek zarządu odpowiedzialny za finanse, inwestycje i G&A. Od 2007 roku pełnił funkcję wiceprezesa.
Trzy lata przed przyjściem do firmy Bednarskiego, Onet miał być nieco innym serwisem, niż jest teraz. Domena Onet.pl została zarejestrowana przez Zbigniewa Zycha, pierwszego formalnie zatrudnionego w firmie pracownika, 22 czerwca 1996 roku o godzinie 1 w nocy.
Druga firma-córka Optimusa - wydawnictwo Optimus Pascal prowadzona przez Piotra Wilama i Tomasza Kolbusza, którzy wcześniej namówili Romana Kluskę na współpracę przy tworzeniu i sprzedaży encyklopedii multimedialnych, zostaje połączona z oddziałem internetowym Optimusa tworząc jedną firmę pod nazwą Onet.pl SA.
Czytaj również: Onet.pl w 2011 roku
- Firma zajęła się trzema poziomami działalności: internetową jako Onet.pl, wydawniczą jako Pascal, wydając głównie książki o tematyce podróżniczej, oraz multimediami jako Optimus Pascal. Do dwuosobowego zarządu zostali powołani Piotr Wilam i Tomasz Kolbusz - wyjaśnia Paweł Klimiuk.
W 2000 roku Roman Kluska i jego żona Anna, właściciele pakietu kontrolnego akcji Optimusa, postanawiają sprzedać go BRE Bankowi. 31 maja Roman Kluska przestał pełnić obowiązki prezesa zarządu Optimus SA, został prezesem rady nadzorczej firmy. Rok później BRE Bank pozyskał inwestora strategicznego dla Onetu. Była nim grupa ITI.
Pozostali członkowie zarządu Onet.pl
Paweł Leżański, Onet.pl |
Maciej Kossowski, Onet.pl |
Renata Morlewska, Onet.pl |
W chwili przejęcia przychody wynosiły 7 milionów złotych rocznie, a EBITA była negatywna. W ciągu dwóch lat od przejęcia liczbę serwerów Onetu zwiększyła się z 38 do 700, przychody wzrosły do 50 milionów, a EBIDA poszybowała w górę do 38 procent.
Droga do pozycji lidera
Obecnie w Onet.pl pracuje ponad 800 osób.
- Część z nich jest zatrudniona w naszej spółce technologicznej DreamLab Onet.pl.
Główna siedziba spółki mieści się w Krakowie, ale spory oddział jest też w Warszawie. Niedawno dotychczasowy właściciel portalu, grupa ITI, ogłosiła, że prowadzi rozmowy na temat sprzedaży swojego flagowego serwisu.
fot. materiały prasowe/Onet.pl
Rozmowy prowadzone były na wyłączność z Ringier Axel Springer Polska. Ostatecznie do transakcji doszło i - po wydaniu zgody przez UOKiK - właścicielem Onetu będzie wydawnictwo, które wydaje między innymi dziennik Fakt oraz tygodnik Newsweek.
Czytaj również: Największe portale o przejęciu Onetu
Pierwszym krokiem we wdrożeniu partnerstwa będzie wniesienie przez TVN 100 procent udziałów w Onet do nowo utworzonej spółki, a w rozliczeniu otrzymała 956 milionów złotych w gotówce (około 217 milionów euro) oraz 25 procent udziałów w spółce, w której udziały Ringier Axel Springer Media AG wyniosą 75 procent. Zamknięcie transakcji, spodziewane pod koniec 2012 roku albo na początku 2013 i jest uwarunkowane otrzymaniem zgody odpowiednich organów regulacyjnych. - wynika z informacji spółki.
Wzrost przychodów Onetu w latach 2001-2006 wyniósł +244 procent, a w kolejnych pięciu latach (2006-2011) +144 procent.
Liczba realnych użytkowników grupy Onet.pl w 2011 roku (Megapanel PBI/Gemius)
- Perspektywy dla mediów online są dobre. Media online tworzą doskonały kontekst do komunikacji i mają dużą współużywalność z innymi mediami - mówi Klimiuk. - Wideo online osiągnęło już rozmiary pozwalające efektywnie budować zasięg i odpowiednią częstotliwość kontaktów reklamowych dla produktów FMCG ale są przy tym efektywnie kosztowo. Wciąż jest duży potencjał w FMCG inwestycji w online w poszukiwaniu optymalizacji wydatków i podążaniu za konsumentem.
Rok mobile
- Naszym strategicznym celem jest, aby na urządzeniach przenośnych można było wygodnie korzystać ze wszystkich zasobów Onetu. Ogłaszając w ubiegłym roku strategię „mobile first” postawiliśmy świadomie na ten segment, zmieniając całkowicie nasz produkt mobilny - mówi Paweł Klimiuk. - Teraz jest on całkowicie spójny pod względem użyteczności, wyglądu i funkcjonalności. Jest skonstruowany pod wygodę, pod użyteczność a nie pod odsłony. Prostota i wygoda jest naszym zdaniem kluczem do sukcesu w obszarze mobile. Będziemy nadal rozwijać się w zakresie doskonałego user experience i multiplatformowości.
fot. materiały prasowe/Onet.pl
Czytaj również: Onet nie wyprzedzi Google. Ale namiesza w kategoriach tematycznych
Na pytanie, jaki był ostatni najważniejszy zrealizowany projekt w ramach grupy, przedstawiciele Onetu zapewniają, że Euro 2012. A dokładniej mówiąc nadawanie własnych transmisji z własnego wirtualnego studio. "Eurokontakt", program nadawany na żywo ze stadionów, zanotował około 13 milionów emisji.
W tym roku uruchomiony został również serwis Biznes.pl, nowa mobilna poczta e-mail, nowy program tv. Onet relacjonował również na żywo rajd Dakar.
Plany na przyszłość
W ubiegłym roku na Onecie wyemitowanych zostało pół miliona materiałów wideo. To jedna z dróg, którą chce kroczyć Onet.
- W dalszym ciągu rozwijamy nasze kompetencje w zakresie produkcji wideo oraz rozwiązań mobilnych i multiplatform. Zmienia się przede wszystkim jakość treści bo lepsza infrastruktura i nasycenie rynku lepszymi urządzeniami na więcej pozwala - i jakość dystrybucji - mówi Klimiuk.
- Produkcja własnych dedykowanych do on-line treści wideo wpisuje się w strategię budowania oferty Onetu, bo nie wszystko można pozyskać od partnerów. Nie każda produkcja np. telewizyjna dobrze się ogląda w sieci. Przejście z roli agregatora do roli producenta i agregatora oznacza lepsza personalizację i dopasowanie do preferencji widza i oczywiście niższe koszty. Studio Onetu działa od jesieni ubiegłego roku i produkujemy w nim regularnie kilkanaście własnych cyklicznych formatów wideo, które mają bardzo duży udział w oglądalności materiałów wideo. Treści video stają się naturalnym, stałym elementem zdecydowanej większości treści dostępnych na Onecie i takie właśnie kontekstowe wideo jest najchętniej oglądane przez widzów w sieci. To stwarza doskonałe możliwości reklamowe - dodaje.
Onet wciąż chce się skupić na produktach mobilnych. Zdaniem przedstawicieli portalu, wideo jest obszarem bardziej dojrzałym jako nośnik reklamy i zbadanym. Jeśli chodzi o mobile to rynek musi się jeszcze wiele nauczyć jak korzystać z jego możliwości, jak badać i mierzyć efekty.
Podobne kroki wykonuje konkurencja, choć zdaniem Onetu, inne portale już dawno przestały być jedyną konkurencją. O uwagę widza czy czytelnika trzeba rywalizować z innymi mediami, tradycyjnymi. Stąd między innymi intensywny rozwój wideo online.
- Onet jest dziś po prostu jednym z wiodących mediów na polskim rynku. Perspektywą dla nas jest multiplatformowość i wykorzystanie wiedzy o sposobach produkcji i oferowania kontentu online - wyjaśnia Paweł Klimiuk.- Tradycyjne media dopiero wchodzą na ten rynek zdobywając know-how. Onet dziś odpowiada na nieco inne potrzeby niż kiedyś. Podstawowa do dostarczanie informacji i rozrywki tam gdzie chcą tego użytkownicy - a więc dziś i w przyszłości na wszystkich urządzeniach podłączonych do sieci. Nie tylko na desktopie. To również rola 'porządkowania' wiedzy i napływu informacji. Naszym zdaniem on-line będzie dominującą przestrzenią mediową dla newsów i rozrywki.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»