
Połączenie encyklopedii z katalogiem stron - tak w dużym skrócie można powiedzieć o początkach Onetu. Dziś to największy portal w polskiej sieci, który gromadzi blisko 14 milionów użytkowników miesięcznie. Powstał w 1996 roku, przed swoimi największymi konkurentami.
- Idea powstania Onetu narodziła się w 1996 roku w krakowskiej firmie Optimus, której prezesem wówczas był Roman Kluska. W czerwcu 1996 roku został powołany oddział internetowy firmy Optimus - Optimus Net, jego szefem został Ryszard Garnczarski, obecnie dyrektorowi do spraw inwestycji i infrastruktury - mówi Paweł Klimiuk, rzecznik prasowy Onet.pl. - Pierwszym jej zadaniem było pozyskanie łącz internetowych o odpowiednio dużej przepustowości, które były potrzebne do udostępniania użytkownikom „Polskich Zasobów Internetu”, czyli katalogu istniejących ówcześnie polskich stron internetowych pod adresem www.optiumusnet.pl, krótszym: www.onet.pl oraz skrzynek elektronicznych kont pocztowych Friko.
Obecnym prezesem spółki jest Robert Bednarski. Na stanowisku zastąpił Łukasza Wejcherta, który w listopadzie 2011 roku ogłosił, że rezygnuje z pełnienia tej funkcji.
Robert Bednarski pracuje w grupie Onet.pl od 1999 roku, początkowo jako dyrektor finansowy, a od 2001 roku jako członek zarządu odpowiedzialny za finanse, inwestycje i G&A. Od 2007 roku pełnił funkcję wiceprezesa.
Trzy lata przed przyjściem do firmy Bednarskiego, Onet miał być nieco innym serwisem, niż jest teraz. Domena Onet.pl została zarejestrowana przez Zbigniewa Zycha, pierwszego formalnie zatrudnionego w firmie pracownika, 22 czerwca 1996 roku o godzinie 1 w nocy.
Druga firma-córka Optimusa - wydawnictwo Optimus Pascal prowadzona przez Piotra Wilama i Tomasza Kolbusza, którzy wcześniej namówili Romana Kluskę na współpracę przy tworzeniu i sprzedaży encyklopedii multimedialnych, zostaje połączona z oddziałem internetowym Optimusa tworząc jedną firmę pod nazwą Onet.pl SA.
Czytaj również: Onet.pl w 2011 roku
- Firma zajęła się trzema poziomami działalności: internetową jako Onet.pl, wydawniczą jako Pascal, wydając głównie książki o tematyce podróżniczej, oraz multimediami jako Optimus Pascal. Do dwuosobowego zarządu zostali powołani Piotr Wilam i Tomasz Kolbusz - wyjaśnia Paweł Klimiuk.
W 2000 roku Roman Kluska i jego żona Anna, właściciele pakietu kontrolnego akcji Optimusa, postanawiają sprzedać go BRE Bankowi. 31 maja Roman Kluska przestał pełnić obowiązki prezesa zarządu Optimus SA, został prezesem rady nadzorczej firmy. Rok później BRE Bank pozyskał inwestora strategicznego dla Onetu. Była nim grupa ITI.
Pozostali członkowie zarządu Onet.pl
![]() Paweł Leżański, Onet.pl |
![]() Maciej Kossowski, Onet.pl |
![]() Renata Morlewska, Onet.pl |
W chwili przejęcia przychody wynosiły 7 milionów złotych rocznie, a EBITA była negatywna. W ciągu dwóch lat od przejęcia liczbę serwerów Onetu zwiększyła się z 38 do 700, przychody wzrosły do 50 milionów, a EBIDA poszybowała w górę do 38 procent.
Dlaczego założyłem Space Ads?
Poznaj historię Rafała Chojnackiego, założyciela agencji.
Słabe agencje i...
Zobacz profil w katalogu firm »
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe.
Świadczymy usługi związane z...
Zobacz profil w katalogu firm »
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i...
Zobacz profil w katalogu firm »
Specjalizujemy się w marketingu efektywnościowym. Dzięki doświadczeniu naszych specjalistów tworzymy kampanie,...
Zobacz profil w katalogu firm »
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie.
Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu,...
Zobacz profil w katalogu firm »
Firma MENTAX powstała w 2005 roku. Posiadamy ponad 15-letnie doświadczenie w tworzeniu oprogramowania na...
Zobacz profil w katalogu firm »