Większość przedsiębiorców łamie prawo i nawet nie zdaje sobie z tego sprawy.
Przedsiębiorcy obawiają się co prawna hakerów oraz niespodziewanej utraty danych, ale i tak w 2013 roku aż 51%, oprogramowania zainstalowanego na firmowych komputerach w Polsce to oprogramowanie nielicencjonowane. Jego szacowana wartość wynosi blisko 1,7 miliarda złotych - wynika ze Światowego Badania Oprogramowania Komputerowego przeprowadzonego przez IDC.
Menedżerowie IT z całego świata boją się, że takie oprogramowanie mogą wyrządzić trudne do naprawienia szkody i tak nie zadają sobie trudu, by sprawdzić, czy w ich firmie wszystkie programy pochodzą z legalnego źródła i wprowadzić procedury, które uniemożliwią instalowanie nielegalnych plików.
Robi to mniej niż połowa kadry zarządzającej, a tylko 42% firm w Polsce ma sporządzone na piśmie zasady, które obligują do korzystania z prawidłowo licencjonowanego oprogramowania.
- Często zdarza się, że osoby odpowiedzialne za zasoby informatyczne w firmie są przekonane, że oprogramowanie zainstalowane w ich firmie jest w całości licencjonowane. Niestety w praktyce okazuje się, że nie wiedzą dokładnie jakie oprogramowanie jest zainstalowane, w jakich ilościach, i kto z niego i w jakim celu korzystał - komentuje Bartłomiej Witucki, koordynator BSA w Polsce. - Efektywne programy zarządzania oprogramowaniem, kluczowym zasobem firmy, to podstawa w biznesie. Gwarantują optymalizację wykorzystania oprogramowania, przyczyniają się do redukcji kosztów, zwiększają wydajność firmy, zapewniają bezpieczeństwo prawne oraz informatyczne.
- Nielicencjonowane wykorzystanie oprogramowania to kwestia zarządzania, a to badanie pokazuje, że istnieje wyraźna potrzeba poprawy w tym zakresie - dodaje Victoria Espinel, Prezydent i Dyrektor Generalny (CEO) BSA. - Podstawowe działania które każda firma może podjąć w celu zapewnienia pełnego licencjonowania to m.in. ustanowienie formalnej polityki dotyczącej licencjonowanego oprogramowania i przechowywanie szczegółowej dokumentacji.
Światowy wskaźnik nielicencjonowanego oprogramowania zainstalowanego na komputerach osobistych wzrósł z 42% w 2011 roku do 43% w 2013 roku, ponieważ nadal większość wszystkich używanych komputerów osobistych znajduje się w krajach rozwijających się, gdzie użycie nielicencjonowanego oprogramowania jest najczęstsze.
- Region o najwyższym wskaźniku nielicencjonowanego oprogramowania w 2013 r. to obszar Azji i Pacyfiku z wynikiem 62%. Oznacza to wzrost o 2 punkty procentowe w stosunku do 2011 r. Wartość nielicencjonowanego oprogramowania w tym regionie sięga 21 mld dolarów.
- Europa Środkowo-Wschodnia to drugi w kolejności region o najwyższym wskaźniku nielicencjonowanego oprogramowania, wynosi on w tym rejonie 61%. W dalszej kolejności plasują się Ameryka Łacińska - 59% oraz Bliski Wschód i Afryka - również 59%.
Obszarem o najniższym regionalnym wskaźniku nielicencjonowanego oprogramowania jest nadal Ameryka Północna -19%, jednak wartość rynkowa tego oprogramowania to niemal 10,9 mld dolarów. - W Europie Zachodniej wskaźnik nielicencjonowanego oprogramowania spadł o 3 punkty procentowe, wynosząc w 2013 r. 29%. Wartość nielicencjonowanego oprogramowania w tym regionie wyniosła 12,8 mld dolarów.
- W Unii Europejskiej wskaźnik nielicencjonowanego oprogramowania spadł o 2 punkty procentowe, wynosząc w 2013 r. 31%. Wartość nielicencjonowanego oprogramowania w tym regionie wyniosła 13,5 mld dolarów.
Światowe Badanie Oprogramowania Komputerowego jest przeprowadzane raz na dwa lata na zlecenie BSA przez firmę IDC. W tym roku badaniem objęto użytkowników komputerów osobistych z 34 rynków, w tym prawie 22 tys. użytkowników konsumenckich i biznesowych oraz ponad 2 tys. menedżerów IT. |
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Po co ten shit z adobe/microsoftu kupować jak jest pełno darmowych odpowiedników.
Mam własnej produkcji oprogramowanie i nie potrzebuje żadnych licencji.
Przy obecnych cenach licencjonowanego oprogramowania nic dziwnego, że ludzie wolą te nielegalne.