Z przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii badań wynika, że ponad 40 procent internautów padło przynajmniej raz w życiu ofiarą sieciowych oszustów i złodziei.
Jak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych na Wyspach Brytyjskich, na tysiąc badanych internautów aż czterysta czterdzieści osób ma za sobą doświadczenie internetowej kradzieży, z czego czterystu dwudziestu osób dotyczy tzw. fałszerstwo tożsamości. Dwie trzecie poszkodowanych obwinia za poniesione straty internetowych sprzedawców. 78 procent zgłasza takie incydenty policji. Pieniądze odzyskuje 91 procent ofiar, które straciły więcej niż 5000 funtów. Spośród osób, które straciły mniej niż 100 funtów, mniej niż połowa deklaruje, że otrzymała swoje pieniądze z powrotem.
Wśród typów organizacji, jakie konsumenci najczęściej obwiniają za internetowe defraudacje, na pierwszym miejscu znajdują się internetowe sklepy. Tylko nieco ponad co czwarty uważa, że to oni sami ponoszą odpowiedzialność za nieostrożne działania.
W najbliższych latach poważnym wyzwaniem dla internetowych sprzedawców detalicznych oraz banków będzie wzmocnienie zaufania klientów do bezpieczeństwa transakcji internetowych. Wymagać to będzie dużo większych niż dotychczas nakładów finansowych na inwestycje w systemy bezpieczeństwa. Wiele firm zwleka z podjęciem w tym celu odpowiednich kroków, ale - jak pokazuje chociażby niedawna historia firmy Blippy, w której mnóstwo poufnych danych klientów wyciekło do Internetu – nie warto ryzykować reputacji firmy i utraty klientów - komentuje Tomasz Zamarlik, ekspert ds. oprogramowania antywirusowego z firmy G Data Software.
Brytyjskie badanie ujawnia, że wskutek przeżytej kradzieży aż 37 procent poszkodowanych osób przestało korzystać z usług bankowości elektronicznej, a 34 procent całkowicie zrezygnowało z dokonywania zakupów drogą elektroniczną.
Tymczasem, jak wynika z przygotowanego przez Interaktywnie.com raportu Bezpieczeństwo w internecie (raport w pełnej wersji pobrać można bezpłatnie), miniony rok był dla internetowej przestępczości rekordowy. Panda Labs, laboratorium firmy Panda Security odnotowało pojawienie się pomiędzy styczniem a grudniem 25 milionów nowych odmian złośliwego oprogramowania. To o 10 milionów więcej niż przez poprzednie 20 lat! Tylko w lutym Kaspersky Lab notował 30 tysięcy nowych cyberszkodników. Codziennie.
Na tle cyberprzestępczego świata pozycja Polski jest niestety wysoka i stale rośnie. Jesteśmy na trzecim miejscu pod względem odsetka komputerów zainfekowanych wirusami, na siódmym pod względem liczby komputerów opanowanych przez boty i - co poniekąd z tego wynika - siódmym światowym źródłem spamu. Zajmujemy też dziesiąte miejsce pod względem liczby URLi służących do ataków phishingowych.
* Badanie zostało przeprowadzone 26 kwietnia 2010 metodą ankiety bezpośredniej
na przypadkowej próbce 1000 osób zamieszkałych na tereniu Londynu.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»