Z usług online korzysta już co drugi Czech i niemal połowa Słowaków.
Bankowość online najszybciej rośnie w Czechach, gdzie obecnie korzysta z niej 62% konsumentów. To niemal dwa razy więcej niż cztery lata temu (38% w 2010 roku).
- Bankowość w dzisiejszych czasach niekoniecznie oznacza wizytę w okienku, gdyż większość spraw można załatwić samemu - tłumaczy Dieter Stock, dyrektor działu doświadczeń konsumenckich w Erste Group. - Mimo, że w Rumunii udział użytkowników bankowości online wynosi zaledwie 6%, a w Serbii 5%, to jeszcze cztery lata temu w obu przypadkach było to tylko 2%. Spodziewamy się szybkiego i stabilnego wzrostu kanałów cyfrowych na wszystkich naszych rynkach - mówi Stock.
Dziś prawie jedna piąta Rumunów i przeszło jedna trzecia Serbów korzysta z połączenia usług cyfrowych - czyli bankowości internetowej lub aplikacji mobilnych - i tradycyjnych oddziałów bankowych.
Największy udział mają klienci korzystający zarówno z bankowości elektronicznej, jak i tradycyjnej - 45% w Austrii, 44% na Słowacji i 43% w Czechach. W środku stawki uplasowały się Węgry (33%) i Chorwacja (28%). To wnioski płynące z raportu[2] o korzystaniu z poszczególnych kanałów bankowości w Europie Środkowo-Wschodniej, niedawno opublikowanego przez Erste Group.
- Pomimo sporych różnic pomiędzy poszczególnymi krajami regionu CEE w zakresie korzystania z kanałów cyfrowych, nasz raport pokazuje, że bankowość elektroniczna ma istotny potencjał wzrostowy na wszystkich rynkach - dodaje Stock.
Spersonalizowane doradztwo - w oddziale; szybka informacja - przez smartfona
Aby wziąć kredyt lub uzyskać szczegółowe informacje na temat danego produktu, większość mieszkańców Europy Środkowo-Wschodniej woli wybrać się do lokalnego oddziału swojego banku. Kanały cyfrowe zaś najlepiej sprawdzają się w przypadku nieskomplikowanych i szybkich usług, jak sprawdzenie stanu konta czy zrobienie przelewu.
- Koncentracja wyłącznie na aplikacjach mobilnych nie wystarczy, aby pozyskać nowych, lojalnych klientów - mówi Dieter Stock.
W ciągu ostatnich 12 miesięcy co drugi Austriak, czterech na dziesięciu Słowaków i Serbów oraz jedna trzecia Czechów i Chorwatów wybrała się do oddziału banku w celu zasięgnięcia porady. Wielu z nich korzysta z oddziału w trybie samoobsługowym. Przeszło trzy czwarte wszystkich Austriaków, Węgrów, Serbów i Chorwatów korzystało z tej formy obsługi w ciągu ostatniego roku.
- Klienci udający się do tradycyjnej placówki oczekują kompleksowego doradztwa i spełnienia ich oczekiwań. Chcą czuć, że personalnie ktoś o nich dba. Aby nadążać za zmianami w trendach mobilnych, banki muszą wypracować odpowiedni mix obsługi w oddziałach i natychmiastowo dostępnych usług elektronicznych - dodaje Stock.
2,8 mln użytkowników bankowości mobilnej w Polsce
Polska jest regionalnym liderem w zakresie innowacyjnych rozwiązań bankowych, które często dostępne są dla polskich konsumentów wcześniej, niż w większości krajów zachodniej Europy. Doskonałym przykładem jest technologia NFC (Near Field Communication), która umożliwia płatności zbliżeniowe. Bazujące na niej karty płatnicze stanowią obecnie prawie połowę wszystkich kart, którymi posługują się Polacy (jest ich 15,1 mln względem 33,3 mln wszystkich aktywnych kart. Polska była również jednym z pierwszych krajów, w których dostępne stały się płatności telefonem oraz bezdotykowe płatności za pośrednictwem chipa.
Bankowość mobilna rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie, podążając za rozwojem i rosnącą popularnością nowych technologii i mobilnych aplikacji. Według danych Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego liczba nowych urządzeń mobilnych, które kupią Polacy do końca 2014 roku wyniesie niemal 7 mln sztuk. To o 23% więcej niż w ubiegłym roku, co oznacza, że proces „smart fonizacji” stale się pogłębia. Podążając za tym trendem, banki zachęcają klientów do korzystania z usług mobilnych.
Od końca roku 2012, od kiedy mówi się o boomie technologii mobilnych w Polsce, liczba aktywnych użytkowników bankowości mobilnej potroiła się i w pierwszym kwartale 2014 roku wyniosła 2,8 mln osób. W celu stworzenia uniwersalnego systemu płatności mobilnych, który nazwany został Polskim Standardem Płatności (PSP), polskie banki wraz z Krajową Izbą Rozliczeniową pracują nad wdrożeniem zunifikowanych procedur. System będzie posiadać własną markę i rozwiązania umożliwiające autoryzację, jednak poszczególne banki w jego obrębie przygotowywać będą własne aplikacje. Projekt gotowy będzie w czwartym kwartale, a twórcy przewidują, że do końca roku powinien mieć już milion użytkowników. Klienci banków uczestniczących w projekcie stanowią 70% wszystkich użytkowników bankowości online w Polsce.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»