Zdecydowana większość internautów nie ma problemu z zostawianiem swoich danych w sieci. Udostępnianie imienia i nazwiska to już standard. Zdecydowało się na to prawie dziewięciu z dziecięciu użytkowników.
Nie lepiej jest z danymi dotyczącymi miejsca zamieszkania i daty urodzenia. W internecie można znaleźć aktualne miejsce pobytu prawie 80 procent użytkowników. Z kolei pierwsze cyfry swojego peselu udostępniło trzy czwartek z nich - wynika z raportu Polskich Badań Internetu. Prawie połowa badanych chętnie dzieli się z innymi przebiegiem swojej edukacji. Na udostępnienie w sieci swojego prywatnego numeru telefonu zdecydował się blisko co trzeci internauta.
72 procent użytkowników serwisów społecznościowych deklaruje, że zawsze lub często próbuje zwiększyć bezpieczeństwo swoich danych. W tym celu dwie trzecie z nich udostępnia swój profil jedynie znajomym. Tyle samo nie wpisuje swoich danych do nieobowiązkowych pól formularzy. Ponad płowa rozwiązanie widzi w nieprzyjmowaniu zaproszeń od nieznajomych. Podawanie nieprawdziwych danych jest najlepszym zabezpieczeniem dla co dziesiątego internauty.
Bardziej odważna jest tylko jedna czwarta użytkowników, która rzadko decyduje się na dodatkowe ograniczenia w dostępie do swoich danych. Pięć procent deklaruje, że nie robi tego nigdy.
Zdecydowana większość internautów jest ciekawa, jakie informacje na ich temat pojawiają się w sieci. Prawie co piąty przyznaje, że często sprawdza, które z jego danych są dostępne w internecie. Jedna trzecia robi to tylko czasami. Najbardziej pomocny w tym względzie okazuje się Google. Korzysta z niego 95 procent osób szukających w sieci danych na swój temat.
Inne wyszukiwarki lub fora internetowe cieszą się zdecydowanie mniejszą popularnością. Internautom wydaje się, że najmniej prywatnych informacji znajdą na mikroblogom, blogom oraz prywatnym stronom www. Dlatego tam zaglądają najrzadziej.
Do śledzenia w sieci własnego wizerunku najbardziej zniechęca nas ogrom pracy i czasochłonność. Z kolei ograniczenia techniczne, takie jak niedoskonałe wyszukiwarki czy niepojawianie się niektórych serwisów w przeglądarkach nie stanowią dla nas problemu.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Wszystko można, ale z umiarem i świadomie. Np. na Facebooku można określić własne ustawienia prywatności (po zalogowaniu: konto->ustawienia prywatności), jeśli już chcemy publikować pełne dane o nas i interesuje nas ich dalszy los. To samo dotyczy zdjęć - lepiej dwa razy pomyśleć, niż zrobić coś głupiego, jak było w słynnej historii Hazel Cunningham, która podawała się za matke samotnie wychowującą dziecko, żeby płacić mniejsze podatki, a na FB zamieściła zdjęcie ze ślubu...
Dziwi mnie ton \"ludzie nie dbają o dane\". Z jednej strony chcielibyśmy żeby ludzie byli odpowiedzialni za to co mówią w sieci, chcielibyśmy żeby sieć była odwzorowaniem rzeczywistości... a z drugiej takimi artykułami powodujemy, że ludzie zaczynają pisać o sobie niestworzone rzeczy. Denerwujemy się na trolling, na bezczelne komentarze, na głupotę. Denerwujemy się na to, że Facebook robi się coraz bardziej sztucznym środowiskiem. Przecież to właśnie wprowadzanie People Fiction powoduje, że serwisy www tracą swoją moc startową, która wyróżniała je spośród masy innych dostępnych mediów. <br /><br /> Wprowadźmy numerki dla każdego usera, bądźmy szarą masą, która boi się, że ktoś dowie się jak mamy na imię i nazwisko.