Zestawienie najpopularniejszych witryn uwzględniające serwisy wydawców, sklepy internetowe i aukcje, FMCG, sieci supermarketów, banki, motoryzację i firmy ubezpieczeniowe.
Niniejszy raport rozpoczyna serię comiesięcznych publikacji zawierających zestawienie najpopularniejszych witryn w Polsce. Jednak w przeciwieństwie do innych serwisów, na łamach interaktywnie.com będziemy publikować nie tylko wyniki wydawców, ale także witryn komercyjnych w tym:
- Sklepy internetowe i serwisy aukcyjne
- FMCG
- Sieci supermarketów
- Usługi bankowe
- Motoryzacja
- Firmy ubezpieczeniowe
Poniżej prezentujemy jedynie fragment raportu. Pobierz pełną wersję [PDF, 142 KB]
Wstęp
Czołówka w marcu nie zaskoczyła. Google, Onet.pl i Wirtualna Polska trzymały się mocno, choć na plecach poczuły oddech Naszej-Klasy, która zostawiła w tyle Allegro i Interię. W kategorii sklepów internetowych i serwisów aukcyjnych również nie doszło do wielkich przetasowań. Witryny bankowe też nie wzbudziły się jeszcze z zimowego snu. Jak zwykle bogata w kampanie reklamowe branża motoryzacyjna odnotowała kilka poważnych wzrostów w rankingach. Wśród firm ubezpieczeniowych znacząco namieszał Liberty Direct – nowy gracz na polskim rynku ubezpieczeń. Witryny FMCG zyskały nowego lidera.
Co najciekawsze, wyniki Megapanel PBI/Gemius pokazują potencjał reklamowy tkwiący w Naszej-Klasie. W marcu zaobserwowaliśmy pierwsze próby jego wykorzystania. Udane (pod względem ilości wejść na stronę) kampanie przeprowadziły: sklep TwojeKwiaty.pl, Bruno Banani i Renault.
Witryny wydawców
Lider wśród najpopularniejszych witryn wydaje się być poza zasięgiem konkurencji. Google miał w marcu o 23,66% więcej użytkowników niż Onet i aż o 46,18% więcej niż Wirtualna Polska. Nasza-Klasa po raz kolejny podniosła swoją pozycję w rankingu. Serwis stworzony przez Macieja Popowicza wyprzedził takich potentatów jak Interia i Allegro. Poprawiając swój wynik w marcu o 1,9% Nasza-Klasa wylądowała na 4. pozycji w rankingu, jednak warto zaznaczyć, że różnice między 4. a 6. pozycją oscylują w granicach jednego procenta, więc nie jest to pozycja gwarantująca spokojny sen w kolejnych miesiącach. Trzecia w zestawieniu Wirtualna Polska nie musi jednak czuć się zagrożona, gdyż różnica między trzecią a czwartą pozycją w rankingu to 800 tys. użytkowników, co przy obecnie obserwowanych trendach wydaje się być żelazną kurtyną. Zwłaszcza, że N-K zaczyna wykazywać pierwsze symptomy spowolnienia. Jeszcze w styczniu każdy użytkownik przebywał w serwisie miesięcznie średnio 11 godz. i 15 min, w lutym było to 10 godz. i 10 min, a w marcu już tylko 8 godz. i 53 minuty. Większość prognoz mówiła, że tak ogromna popularność N-K nie może się utrzymać i wygląda na to, że przewidywania te okazały się trafne. Ten wzbudzający w ostatnich latach kontrowersje projekt internetowy zaczyna się powoli przegrzewać. Kwietniowe i majowe wyniki mogą zatem przynieść wiele niespodzianek. Warto również odnotować, że Nasza-Klasa pośrednio oddziaływała na inne wymienione w opracowaniu kategorie.
W lutym serwis twojekwiaty.pl dzięki skromnemu bannerowi „Wyślij kwiaty” w profilach użytkowników N-K zyskał pozycję lidera zestawienia najpopularniejszych sklepów internetowych (pod względem liczby real users). W porównaniu ze styczniem wzrost wyniósł aż 3.829,7% i gdyby nie słaba pozycja wyjściowa, z pewnością takiego wyniku nie powstydziłby się żaden ze specjalistów od marketingu internetowego. Wraz z końcem kampanii w marcu liczba użytkowników spadła o 45,9% do 961 tys.
Podobne zjawiska mogliśmy zaobserwować w przypadku serwisów magic-man-club.com oraz renault.pl. Utworzenie profilu Magic Mana na Naszej-Klasie zapewniło marce Bruno Banani pozycję absolutnego lidera branży FMGC. Konkurencja została zdeklasowana. Serwis w marcu miał 1.357.346 użytkowników i tym samym uzyskał największy wzrost we wszystkich omawianych kategoriach. Przewaga w liczbie użytkowników nad drugim w rankingu tesco.pl sięgała aż 66,13%. Kampania Magic Mana osiągnęła naprawdę imponujący wynik i wygląda na to, że Nasza-Klasa wreszcie zaczęła wykorzystywać swój potencjał reklamowy.
Zestawienie 20 najpopularniejszych witryn nie przynosi już większych niespodzianek. Warto jeszcze odnotować ponad 20-procentowy spadek liczby odwiedzających witrynę Orange oraz wejście do zestawienia serwisu gry.pl, który wypchnął poza pierwszą 20-tkę Ceneo.pl. Ta porównywarka cen spadła na 21. pozycję i co ciekawe – stało się to pomimo tego, że liczba użytkowników wzrosła o 1,5% w porównaniu z poprzednim miesiącem.
FMCG i sieci supermarketów
Wspomniany już wcześniej magic-man-club.com w ciągu jednego miesiąca uplasował się na samej górze zestawienia z prawie 3-krotną przewagą nad drugim w rankingu tesco.pl. Bardziej niż pewne jest jednak to, że zupełnie zniknie z zestawienia. Zwłaszcza, że jakiś czas temu sympatyczny Bruno przestał pojawiać się na Naszej-Klasie. Tesco pomimo tego, że dało się wyprzedzić również nie próżnuje. Liczba użytkowników zwiększyła się o 131,7%, co zagwarantowało niezagrożoną pozycję wicelidera i skok o 9 pozycji w zestawieniu z wynikami z poprzedniego miesiąca.
Niedawny lider – Avon.pl odnotował bolesny spadek o 3 pozycje. Z marcowego zestawienia można wywnioskować, iż nie jest to miesiąc, w którym remonty cieszyły się dużą popularnością, gdyż zarówno IKEA, jak i Leroy Merlin straciły kilkanaście, a w przypadku tego drugiego nawet kilkadziesiąt procent użytkowników w porównaniu z lutym.
Partnerzy Interaktywnie.com w przygotowaniu raportu:
Analiza została przygotowana w oparciu o wyniki badania Megapanel PBI/Gemius. Badanie dostarcza reklamodawcom, wydawcom internetowym, analitykom i dziennikarzom wiedzy na temat zachowań i preferencji polskich internautów. Jego wyniki umożliwiają porównywanie popularności witryn i aplikacji internetowych, szacowanie ich potencjału reklamowego, a także są podstawą analiz dotyczących rozwoju polskiego internetu.
Autorzy raportu:
Bartek Piński i Piotr Friedberg / Opcom
Zapraszamy do pobrania pełnego raportu [PDF, 142 KB]
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
<blockquote>a mnie wkurza to, iz portale regionalne nie sa ujmowane w raportach zewnętrznych. A kilka z nich jest w megapanelu. Chyba wiekszy lobbing trzeba zrobic:)</blockquote><br /> <br /> W tym zestawieniu staramy się pokazać wyniki witryn firmowych, jako analiza działań reklamowych marketerów. Z tego powodu pomijamy portale regionalne, pomimo tego że mają często bardzo dobre wyniki.
Pomyślimy o tym w kolejnych częściach raportu :)
a mnie wkurza to, iz portale regionalne nie sa ujmowane w raportach zewnętrznych. A kilka z nich jest w megapanelu. Chyba wiekszy lobbing trzeba zrobic:)
A zwróć proszę uwagę jak spada czas oglądalności N-K. Bardzo wyraźnie widać że okres największej popularności już mija. Założę się że w najbliższych falach PBI będziemy obserwowali także spadek liczby Real Users.
Tego typu badania są potwierdzeniem raportu IAB, który pokazuje wyraźny wzrost użytkowników internetu i możliwości rozwoju reklamy internetowej.<br /> <br /> Mnie osobiście zaskoczyło jak mało czasu spędzają użytkownicy na stronie pf.pl... niespełna 8 minut na użytkownika w miesiącu. Statystyki słabe, a pakiet internetowy tak zachwalany w ofercie PF.