Tylko co dziesiąty użytkownik telefonu obsługuje swoje konto przez komórkę. Najwięcej osób, które korzystają z bankowości mobilnej, ma konto w Pekao SA i BZ WBK.
Jeśli już korzystamy w bankowości mobilnej, to zaledwie kilka razy w miesiącu. Taką częstotliwość deklaruje co trzeci badany. Co czwarty obsługuje swoje konto mobilnie raz w miesiącu - wynika z badania instytutu badawczego MANDS na zlecenie Money.pl i Interaktywnie.com. Zaledwie 6 procent korzysta z takiej możliwości codziennie.
- Rodacy najczęściej stosują w bankowości telefonicznej operacje pasywne, takie jak konsultant telefoniczny lub automat (37 procent wskazań). Niewiele mniejsza liczba osób, bo 32 procent, wykorzystuje bardziej aktywny i zaawansowany technicznie serwis WAP. Może to świadczyć o tym, że postrzeganie telefonu, jako narzędzia mającego zastosowanie dla naszych finansów, rośnie - wyjaśnia Mariusz Orczyk, dyrektor zarządzający w instytucie MANDS.
Z bankowości mobilnej korzystają przede wszystkim osoby młode, między 25 a 34 rokiem życia. Warto jednak zauważyć, że odsetek starszych osób obsługujących konto przez telefon, jest niewiele niższy.
Co dziesiąty badany w wieku od 45 do 55 lat korzysta z opcji "phone banking", czyli obsługi konta za pomocą telefonicznego konsultanta lub automatu.
Najmniejszą grupę użytkowników bankowości telefonicznej stanowią osoby od 35-44 roku życia (9 procent) oraz osoby starsze, pomiędzy 55 a 64 rokiem życia (również 9 procent). Jak szacuje MANDS, na korzystanie z mobilnej bankowości może mieć wpływ aktywność zawodowa. Stąd większa popularność tej metody wśród osób młodszych, często wkraczających na rynek pracy.
Kobiety nieznacznie częściej niż mężczyźni korzystają z dostępu do konta przez telefon (12,1 w porównaniu do 10,2 procent).
Co ciekawe, z bankowości przez telefon wcale nie korzystają głównie mieszkańcy dużych miast. Prawie 7 procent badanych mieszka w miejscowości powyżej 200 tysięcy mieszkańców. Najwyższy odsetek obsługi konta przez telefon komórkowy notują miasta o zaludnieniu od 50 do 100 tysięcy osób.
- Taki wynik może być odzwierciedleniem struktury rozmieszczenia oddziałów bankowych – w mniejszych miejscowościach jest mniej filii banków, co może powodować trudności z bezpośrednim dostępem do placówek. Dlatego dobrą alternatywą wydaję się bankowość telefoniczna - tłumaczy Orczyk.
Królują Pekao SA i BZ WBK
Jak pokazało badania, bankowość telefoniczna w Polsce jest domeną kilku największych banków. Co piąty Polak, jeśli obsługuje konto mobilnie, posiada je albo w Pekao SA, albo w BZ WBK. Oba banki zanotowały po 22 procent wskazań. Na trzecim miejscu uplasował się bank PKO BP. 12,5 procent osób ma konto w mBanku, natomiast 7,5 procent - w ING.
- Może trochę dziwić wysoka pozycja Banku Zachodniego, ponieważ w odróżnieniu od Pekao SA nie posiada on zaawansowanego projektu bankowości telefonicznej. Powodów takiego rozmieszczenia wyników można się doszukiwać w dobrej bankowości internetowej BZ WBK, w której zawierają się niektóre usługi dostępu do konta przez telefon - komentuje Mariusz Orczyk.
Badanie opinii zostało zrealizowane na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie Polaków (800 wywiadów) 6 i 7 kwietnia 2011 r. metodą CATI (wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo).
Pobierz ebook "Jak otworzyć sklep internetowy - ebook z poradami dla firm"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
spokojnie jak będzie wiecej smartfonów to i przyjdzie czas na bankowość mobilną
<strong>Koleżanko Ewo, zdecydowana większość użytkowników, korzystających z bankowości mobilnej posiada w swoim telefonie obługę Wifi, tradycyjny \"WAP\" przechodzi do lamusa, królują pakiety danych. </strong>
Jeżeli w badaniu, do bankowości mobilnej, zaliczono również obsługę przez konsultanta, to bardzo zdziwiłbym się, gdyby najlepiej nie wypadły największe banki w Polsce...przecież to wynika z prawdopodobieństwa. <br /><br /> Nie wspomniano również o przyczynach \'obsługi\'. To oznacza, że duża część tych osób może dzwonić z problemami, które wynikają z obsługi bankowości, problemów z dostępem do systemów bankowości elektronicznej, czy po prostu innymi reklamacjami/błędami/usterkami.<br /><br /> Dodatkowo, można przypuszczać, że niższy odsetek ludzi korzystających z bankowości via telefon w dużych miastach jest spowodowany tym, że procentowo, większa ich ilość spędza zawodowo czas przed komputerem - korzystając z bankowości w kanale WWW.
Jeśli dobrze rozumiem - autorzy raportu zakładają, że niski odsetek korzystających z mbankowości jest wynikiem braku wiedzy o takich usługach tudzież brakiem umiejętności (związanych z obsługą WAP). Nie uwzględniono (bądź pominięto w artykule) kwestii kosztów jakie ponoszą klienci dokonujący transakcji przez komórkę!
A wiadomo jaki procent ankietowanych ma telefon pozwalający na korzystanie z bankowości mobilnej?