Orange, mimo nie do końca przychylnych akcji, króluje wśród internautów. Przebija Play i T-Mobile. Zobacz, jak o marce rozmawiają użytkownicy Facebooka.
W ciągu ostatnich dwóch miesięcy zdarzyły się trzy sytuacje, które są ciekawe nie tylko z perspektywy marketingu w serwisach społecznościowych, ale również z perspektywy zjawisk - wynika z analizy Brand24. Jednocześnie widać, że Orange jest najbardziej aktywną marką w social media, jeśli chodzi o operatorów komórkowych.
Trzy wydarzenia wpłynęły na buzz marki w social mediach. Na początku września Orange wprowadziło darmowe kody, które pozwalały uzyskać doładowanie konta - to wywołało duże zaangażowanie internautów.
Kody Orange to promocja, która pozwala zgromadzić bonusowe minuty lub SMSy. Wystarczyło wysłać odpowiedni kod pod wybrany numer, by skorzystać z promocji. Akcją objęci byli klienci oferty pre-paid oraz mix.
Pojawił się film wirusowy „Adolf i faktura z Orange”, który uzyskał dobre parametry wyświetleń i stawiał markę Orange w negatywnym świetle. Opinie internautów pokazały też, że marka przynajmniej w tym kontekście jest odbierana negatywnie. Pojawiły się również przypadki brand hijacking i tworzenia fałszywych profili podszywających się pod akcje związane z kodami.
Pod względem liczby wpisów w społecznościach, zdecydowanie rządzi Orange. Porównując wyniki do wyników T-Mobile, pomarańczowa sieć ponad dwukrotnie przewyższyła rekordy różowego operatora. Zarówno we wrześniu, jak i w październiku. O ile jednak liczba wpisów o T-Mobile utrzymywała się na stabilnym poziomie, o tyle wiadomości na temat sieci Orange notowały już spore skoki. Głównie w temacie kodów, ale również po wypłynięciu do sieci filmiku viralowego z Adolfem. Uwaga, zawiera wulgaryzmy.
Orange jest marką o wiele bardziej angażującą internautów, niż T-Mobile. Zdecydowana większość wpisów pojawia się na Facebooku. Komunikacja T-Mobile w dużym stopniu wynika ze sponsoringu tytularnego polskiej Ekstraklasy. W sumie na Facebooku we wrześniu i październiku pojawiło się 22376 wpisów o Orange oraz 1049 wpisów o T-Mobile.
Pozostałe źródła: blogi, mikroblogi czy fora internetowe, kształtują się podobnie dla obu sieci. Największą przewagę T-Mobile ma nad Orange w publikacjach na serwisach www.
Podczas promocji kody w Orange, liczba wpisów w społecznościach potrafiła dobić nawet do tysiąca dziennie. Tak było właśnie 7 września. W pozostałe dni liczba wpisów wahała się w granicach 500-800. Z kolei pod koniec września, gdy w sieci pojawił się filmik z Adolfem i fakturą z Orange, da się zauważyć wyraźny pik: 20 i 22 września.
W październiku z kolei pojawił się temat fałszywych profili, które miały udostępniać użytkownikom kody promocyjne. Kody były fałszywe, choć fanpage, które w teorii miały je oferować, gromadziły tysiące fanów.
Analiza powstała w oparciu o dane pochodzące z monitoringu internetu obejmującego treści zamieszczone w dniach od 1 września do 31 października 2011.
Dane pochodzą z systemu Brand24.pl.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
te adimos - filmik nie wyszedl z zadnej agencji ani z samego orange...to zrobiony mix filmu plus dodany smieszny tekst przez jakiegos internautę ktory juz od przynajmniej pol roku jest w sieci
Z tego co dobrze zrozumiałem to generowanie kodów przez Orange zgromadziło mu mnóstwo fanów. A to nie to samo co kupowanie fanów i like-ów? Przyznam się otwarcie, że akcji nie śledziłem bo mam wszędzie zasięg gdyż jestem w Play. Uważam za lekkie przegięcie w temacie filmików wirusowych używanie wizerunku Hitlera. Ciekaw jestem, która agencja wpadła na ten absurdalny pomysł. Sam tekst był zabawny ale używanie takich wzorców osobowych nie przynosi nic dobrego i tylko pokazuje brak szacunku do starszego społeczeństwa.<br /><br /> To na tyle moich wywodów:)