Ten rynek rozwija się u nas ponad dwa razy szybciej niż średnia w Europie.
Rewolucja cyfrowa napędza wzrost sektora kreatywnego w Polsce, który rozwija się ponad dwa razy szybciej niż średnia w Europie. Od 2001 r. przychody z działalności w sektorze kreatywnym wzrosły o 13%. Zyski w tym obszarze przewyższają straty z obszaru analogowej działalności sektora kreatywnego. Możliwości zarabiania na treściach cyfrowych bedą dalej rosły. To główne wnioski płynące z raportu ogłoszonego dziś w Warszawie przez Booz & Company. Dotyczy on pięciu kluczowych branż sektora kreatywnego: filmu, telewizji, muzyki, wydawnictw i gier.
Wyniki raportu dla Polski są zaskakująco pozytywne. Całość wzrostu ekonomicznego w sektorze kreatywnym w Europie pochodzi z działalności w internecie. W Polsce dynamika wzrostu sektroa kreatywnego jest szczególnie wysoka. Pomimo istotnych przemian strukturalnych w całym sektorze, w latach 2001 - 2011 wzrost sektora zajmującego się tworzeniem i dystrybucją treści kreatywnych w Polsce wyniósł 50%, podczas gdy średnia europejska kształtuje się na poziomie 20%. Przychody w pięciu kluczowych branżach sektora kreatywnego (film, telewizja, muzyka, wydawnictwa i gry) wzrosły od 2001 r. do poziomu 4 mld EUR. Oznacza to roczną stopę wzrostu na poziomie 4%, przy czym przychody z działalności w obszarze elektronicznym rosły o ponad 13% rocznie, osiągając poziom 1,5 mld EUR. Raport Cyfrowa przyszłość sektora kreatywnego w Polsce i Europie został zaprezentowany dzisiaj w Warszawie przez Booz & Company we współpracy z demosEUROPA.
Cyfryzacja branży kreatywnej w Polsce jest naturalną odpowiedzią na wzrost konsumpcji treści kreatywnych i zmieniające się potrzeby konsumentów - mówi Michał Boni, Minister Administracji i Cyfryzacji. Za sprawą internetu i postępujących innowacji technologicznych zmiany, które dziś dotyczą sektora kreatywnego, w ciągu kilku lat przenikną do wszystkich sektorów gospodarki.
Korzyści z cyfryzacji dla twórców
Według autorów raportu, cyfryzacja niesie korzyści również dla twórców. Przede wszystkim, uzyskują oni łatwą możliwość dystrybucji treści i dostęp do nowych kanałów komunikacji z publicznością. Na przykład w branży muzycznej, w ciągu ostatnich dziesięciu lat, całkowita wartość generowana dla artystów i wydawców pozostawała na stałym poziomie. Zmieniły sie jednak proporcje - jedynie 32% przychodów osiągają oni ze sprzedaży płyt CD, a 66% przychodu otrzymują ze sprzedaży internetowej, ponieważ marże produkcyjne, dystrybucyjne oraz sprzedażowe zostały znacznie zmniejszone w tym ostatnim modelu.
- Na cyfryzacji w branży kreatywnej najbardziej korzystają twórcy i konsumenci - mówi Hannes Gmelin, ekspert w dziedzinie mediów cyfrowych Booz & Company. W dobie cyfryzacji firmy działające w sektorze kreatywnym mogą się rozwijać, jeśli są w stanie tworzyć produkty i usługi zgodne z oczekiwaniami konsumentów i koncentrują się na dwóch obszarach wzrostu: mediach cyfrowych i płatnościach za dostęp do treści.
Całkowite przychody pięciu kluczowych branż sektora kreatywnego w Europie wzrosły o 30 mld EUR od 2001 r., osiągając wartość 200 mld EUR. Dwadzieścia pięć procent (50 mld EUR) tej kwoty pochodzi z firm o rocznej stopie wzrostu powyżej 11%. W Polsce ta dynamika jest nawet silniejsza. Co ważne, przy całkowitej konsumpcji mediów na poziomie 4,1 godzin dziennie i udziale internetu na poziomie 1,1 godziny, polski sektor kreatywny ma duży potencjał rozwoju w sferze cyfrowej.
Gry i muzyka motorem wzrostu branży kreatywnej w Polsce
Na przestrzeni ostatnich 10 lat najszybciej w Polsce rósł przemysł gier elektronicznych - średnio 20,2% rocznie. To więcej niż w całej Unii Europejskiej, gdzie odsetek ten oscylował wokół 11%. Dobrą kondycją może pochwalić się również polski przemysł muzyczny. O ile w Europie w latach 2001 - 2011 przychody w tym sektorze spadły o 2,9%, w Polsce odnotowano wzrost na poziomie 0,7% rocznie. Podobnie jest w przypadku branży wydawniczej. W Europie przychody w sektorze związanym z wydawaniem periodyków spadły o 1,1%, podczas gdy w Polsce zanotowano wzrost przychodów w wysokości 2,6%. Również przemysł książkowy w latach 2001 - 2011 rósł średnio o 3,1%. Co ważne, największy wpływ na wzrost całego sektora mają branże telewizyjna i filmowa, które zarówno w Polsce, jak i Europie odpowiadają za ok. 50% całości przychodów przemysłu kreatywnego.
- Branża gier jest jednym z sektorów gospodarki elektronicznej, który najbardziej zyskuje na cyfryzacji, jeśli chodzi o nowe możliwości generowania przychodów - mówi Arkadiusz Cybulski z Gamfi.pl. - Co więcej, dynamika rozwoju rynku gier online i mobilnych stwarza nowe szanse dla małych i średnich przedsiębiorstw tej branży na nawiązanie konkurencyjnej walki, z jednej strony z podmiotami zagranicznymi, a z drugiej strony z gigantami o ugruntowanej i dominującej od wielu lat pozycji rynkowej.
Nowe sposoby konsumpcji wymagają wypracowania nowych metod zarabiania
Dzięki postępującej cyfryzacji twórcy treści zyskują na łatwiejszym dostępie do dystrybucji i większej ilości kanałów komunikacji z potencjalnymi odbiorcami. Branże, które szybko zareagowały na zachodzące zmiany, jak np. branża filmowa, wzrostem cyfrowym zrekompensowały już straty w obszarze mediów niecyfrowych. Inne, jak np. wydawcy książek, wypracowują nowe modele biznesowe oparte na poszukiwaniu efektywnych metod zarabiania na dostępie do treści. W coraz większym stopniu modele te są wykorzystywane przez nowych uczestników rynku lub w formie partnerstwa z dotychczas działającymi podmiotami.
- Cyfryzacja i jej postępująca szybkość ma ogromny wpływ na sektor kreatywny. Umożliwia szybszą komunikację i produkcję utworów audiowizualnych - mówi Piotr Reisch, Prezes SPI International. - Cyfryzacja umożliwia znalezienie partnerów i nowych odbiorców. W obecnym, przełomowym momencie, jest zarówno źródłem powszechnego piractwa, jak i nowych pól eksploatacji i przychodów, które choć nie rekompensują zmniejszonych zysków z tradycyjnych pól eksploatacji, to pokazują kierunek rozwoju. Czy nam się to podoba czy nie, to nasza przyszłość i im szybciej zaakceptujemy nowe sposoby działania, tym lepiej.
- Raport Cyfrowa przyszłość kreatywnej Polski, jest jednym z pierwszych tak kompleksowych opracowań dotyczących polskiego rynku gier komputerowych. Z uwagi na przekrojowe spojrzenie oraz dane analityczne, będzie miał duże znaczenie nie tylko dla szerzenia wiedzy o rynku gier, ale również, w praktycznym zastosowaniu na etapie planowania wielu nowych przedsięwzięć i startupów wchodzących na rynek - dodaje Arkadiusz Cybulski z Gamfi.pl.
Celem raportu Cyfrowa przyszłość kreatywnej Polski. Ekonomiczne skutki wpływu internetu na branżę kreatywną w Polsce i Europie, przygotowanego przez Booz&Company, jest przedstawienie całościowego wpływu, jaki internet wywiera w obszarze produktów i usług kreatywnych. Ważną część publikacji stanowi analiza konsekwencji rewolucji cyfrowej dla konsumentów i twórców treści kreatywnych. Raport obejmuje sektor kreatywny w całej Europie, ze szczególnym uwzględnieniem Polski, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Włoch i Wielkiej Brytanii. Został zrealizowany w pełnej niezależności przez Booz & Company i sfinansowany przez Google Inc. Raport opiera się na badaniach akademickich, publicznie dostępnych informacjach oraz badaniach własnych.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»