Raport Interaktywnie.com: E-commerce i ranking e-sklepów

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Redakcja
 
Interaktywnie.com
Interaktywnie.com

W środku obszerna analiza branży - wartość rynku wraz z prognozą, wydatki w poszczególnych latach, a także analiza demograficzna. Ponadto tekst o tym, jak powinna wyglądać mobilna wersja e-sklepu oraz w jaki sposób skutecznie zwiększyć sprzedaż. To jednak nie wszystko.

W naszym kraju trwają prace nad wdrożeniem nowych przepisów do prawa krajowego, które mogą zmienić oblicze e-commerce w Polsce. Przedsiębiorcy muszą więc przystosować swoje sklepy i regulaminy. Na co przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę? To wszystko w naszym raporcie wraz z wypowiedziami ekspertów, którzy szczegółowo omawiają nadchodzące zmiany i to, jaki będą mieć wpływ na branżę.

Ponadto w raporcie ranking sklepów internetowych. Każdy z nich został sprawdzony pod kątem 60 kryteriów, które mają największe znaczenie dla potencjalnych klientów. Przeanalizowane zostały między innymi przyjazność i funkcjonalność e-witryny, asortyment, sposoby dostarczania towarów i możliwości płacenia za nie.Pobierz raport Interaktywnie.com - E-commerce [PDF]

Ponadto w rankingu o tym, jak social media pomagają w sprzedaży. Już rok temu internetowe sklepy były pod tym względem bardzo aktywne. 90 procent miało własne profile na Facebooku, niektóre chwaliły się prowadzeniem bloga lub obecnością na Twitterze lub na YouTube. W tym roku widać jeszcze większy progres, nie tylko w obecności na różnych portalach społecznościowych, ale także dużej aktywności. Internetowi sprzedawcy coraz częściej traktują to jako kanał mniej sformalizowanego kontaktu z klientami. Nie brak tam ciekawych pomysłów na zajawianie dyskusji, wykraczających poza promocje czy konkursy. Coraz rzadziej można trafić na fanpage pozostawiony samemu sobie, gdzie wpisy pojawiają się rzadko, a niezadowoleni klienci wylewają swoje żale. O sporym postępie w tym zakresie świadczy to, że aż trzy czwarte e-sklepów dostało maksymalne oceny (szczególnie dobrze wypadły e-sklepy z branży AGD, RTV, księgarnie, sklepy specjalistyczne oraz odzieżowe).

Co do poprawki?

Tak jak w zeszłym roku pochwalić trzeba szybkość odpowiedzi na maila. Większość z nich odpowiada w ciągu 24 godzin. Niestety wciąż nie brak sztampowych odpowiedzi z linkiem lub odpowiedzi jednozdaniowych, niepełnych. Tylko co czwarty mail został oceniony bardzo pozytywnie, czyli był szybki, zawierał uprzejmą, wyczerpującą i prawidłową odpowiedź. Do poprawy jest też sposób informowania i podejście do klienta pracowników infolinii. Choć jest lepiej niż w zeszłym roku. Zaledwie co czwarty kontakt telefoniczny lub na czacie został przez nas oceniony bardzo dobrze. Rok temu zaledwie co szósty. Niestety często trzeba było dopytywać konsultantów o szczegóły. Rzadkością była propozycja zapakowania prezentu i zapewnienie, że dotrze on w dniu urodzin obdarowanego. Niektórzy dawali się złapać na braku wiedzy technicznej lub niewiedzy na temat regulaminu, form płatności lub asortymentu. Na przykład zdarzyło nam się usłyszeć, że odpowiedź na pytanie uzyskamy robiąc zakupy w e-sklepie lub czytając dokładnie regulamin.


Pobierz raport Interaktywnie.com
E-commerce [PDF]

Wciąż niestety zdarzają się jednak sytuacje, na które trzeba zwracać uwagę, by na e-kupowaniu się nie sparzyć. Niestety nadal można natknąć się na konsultantów, którzy twierdzą, że ich sklep nie przyjmuje zwrotów lub nie wiedzą na jakich warunkach jest on możliwy. Warto pamiętać, że zgodnie z prawem, w ciągu 10 dni od zakupu, mamy możliwość zwrotu towaru w każdym e-sklepie. Dobrze jest też sprawdzić, czy sklep w którym kupujemy ma siedzibę w Polsce, czy jest polskojęzyczną wersją sklepu z innego kraju. W tym drugim przypadku może się okazać, że reklamacja będzie się wiązać z odesłaniem przesyłki za granicę na własny koszt. Zresztą to, czy towar spełnił wymogi, czy klient mógł go sprawnie zwrócić lub reklamować, natychmiast widać na forach i serwisach opinii o e-sklepie.

Nadal do poprawki jest też dbałość o komentarze klientów na temat towarów. W tym roku zaledwie jedna czwarta sklepów otrzymała maksymalną liczbę punktów w tej kategorii. To nadal zbyt często martwe i mało eksponowane pola na witrynach e-sprzedawców. Chociaż niektórzy doceniają ich wagę i biorą udział w specjalnych akcjach promujących opinie klientów (czasem można za wystawienie opinii otrzymać kupon rabatowy).

Wyniki rankingu

Zobacz pełny ranking w raporcie Interaktywnie.com - pobierz [PDF]

Ta branża, jak co roku, wyróżnia się pozytywnie na tle innych. Tutaj konkurencja jest też wyjątkowo silna. Szeroki asortyment, dbałość o szatę graficzną, funkcjonalność witryny, a także liczne sposoby płatności i dostawy, mają odzwierciedlenie w wysokiej punktacji.

Elektronika i AGD
1 komputronik.pl 78
2 euro.com.pl 76
3 redcoon.pl 75
4 agito.pl 74,5
5 morele.net 74
6 mixelectronics.pl 73,5
7 vobis.pl 69,5
8 conrad.pl 68
9 neo24.pl 67,5
10 oleole.pl 67


Także w tym roku w tej kategorii prym wiodą drogerie, które nie tylko świetnie prezentują swoje produkty, ale są często o krok dalej jeśli chodzi o funkcjonalność i intuicyjność poruszania się po witrynie.

Zdrowie i uroda
1 perfumeria.pl 72,25
2 iperfumy.pl 70
3 tagomago.pl 68,5
4 cefarm24.pl 67,75
5 domzdrowia.pl 67,25
6 dolce.pl 66,5
7 i-apteka.pl 64,25
8 aptekaotc.pl 63
9 perfumy-perfumeria.pl 59,75
10 tanie-leczenie.pl 57,25


Pobierz raport Interaktywnie.com - E-commerce [PDF]

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: e-commerce, interaktywnie, money.pl, raport


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (9)
Malisk Malisk
1. Malisk Malisk 27.11.2012 / 12:22
Generalnie się zgadzam z rankingiem, sam często dość korzystam z komputronika i faktycznie obsługa zamówień internetowych jest świetna.
Marek Zal
2. Marek Zal 11.09.2013 / 17:26
Każdy sklep walczy dziś o klienta. Coraz mniej powstaje nowych ponieważ jest już na tym rynku ciasno. A im ciaśniej tym lepiej dla klienta.
karol dusiński
3. karol dusiński 12.09.2013 / 08:26
również zgadzam się z powyższym stwierdzeniem.. rynek jest przesycony sklepami w każdej branży, Żeby się wybić trzeba mieć naprawdę świetny pomysł na biznes i oczywiście bardzo dużo szczęścia.
Lenka Wróblewska
4. Lenka Wróblewska 12.09.2013 / 15:09
no ciekawa jestem jak bedzie wyglądać raport za następny rok... wróżę poprawę, bo czuje się różnice gdy robi się zakupy przez internet
Piotr Ucho
5. Piotr Ucho 13.09.2013 / 09:38
Niestety, pracownicy e - sklepów bardzo rzadko odpowiadają na zadane pytanie "na czas". Czasami na odpowiedź trzeba czekać kilka dni. Co jest bardzo frustrujące, jeśli wyjątkowo zależy Nam na zakupie danej rzeczy. Zaś w momencie otrzymania odpowiedzi dość często czuje się, jak "niechciany klient".
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.