28.04.2016 / Kampanie / Social media
 

1 procent podatku, 100 procent powtarzalności

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
Wincenty Kokot (fot. GoldenSubmarine)
Wincenty Kokot (fot. GoldenSubmarine)

Właściwie chciałem ten tekst zatytułować czymś w rodzaj „Top 5 najlepszych kampanii jedno procentowych w 2016 roku”.  Po analizie i przemyśleniu tematu zmieniłem jednak zdanie. Tegorocznym kampaniom zachęcającym do przekazania podatku brakuje oryginalności, a do najlepszych przykładów z przeszłości, dzieli je daleka droga.

Koniec kwietnia to stosunkowo „gorący” okres. Świat budzi się do życia, a my często na ostatnią chwilę „budzimy się” i uświadamiamy sobie że jeszcze nie złożyliśmy w tym roku deklaracji podatkowej. Poza corocznym wymogiem formalnym związanym z przesłaniem PIT-u, wszyscy stajemy również przed bardzo ważnym i użytecznym zadaniem – przekazaniem 1 procenta podatku na szeroko pojęte cele społeczne. 2014 rok był pod tym względem wyjątkowy. Polacy przekazali Organizacjom Pożytku Publicznego prawie 558 mln złotych.

Każdy z nas może podjąć decyzję komu przekaże swój 1%. Jest w czym wybierać. Na oficjalnej liście prowadzonej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej widniej ponad 8 tys. OPP. W dobrej wierze zakładam, że każdej z nich przydadzą się „nasze złotówki”. Pytanie ze strony podatnika wydaje się więc zupełnie zasadne, komu je przekazać? Z drugiej strony wszystkie fundacje i stowarzyszenia zastanawiają się nad tym, jak sprawić by to właśnie do nich trafiły środki z „1 procenta”? Tym bardziej, że w tym okresie można wręcz już mówić o prawdziwym „clutter’ze reklamowym”. Zewsząd docierają do nas informacje i prośby o wsparcie. Wypełniają czas antenowy i billboardy w centrum miast. Nie dziwi więc fakt, że od lat organizacje próbują wyróżnić się i skupić na sobie uwagę odbiorców.

W przeszłości „nad Wisła” mieliśmy kilka bardzo udanych przykładów kampanii reklamowych zachęcających do przekazania 1%. Wspomnę tylko o trzech. To oczywiście znane pewnie już wszystkim hasło fundacji Rak’and’Roll „Zbieram na cycki, nowe fryzury i dragi”, które przez swój mocny przekaz zwróciło uwagę tysięcy ludzi w całym kraju.

 

To świetny film wideo „Mafia dla psa” z brawurową rolą Piotra Cyrwusa (znanego powszechnie jako „Rysiek z klanu”), który zachęcał do wsparcia fundacji Przytul Psa. Film do dziś zanotował ponad 4 miliony wyświetleń na Youtube.

 

 

Pozytywnym echem odbiły się także akcje organizowane przez stowarzyszenie „Wiosna”. Było ich wiele, ale wspomnę o dwóch – dwuznacznej aplikacji na Facebook-u, zatytułowanej „Idealne miejsce na Picie”, a także tej związanej z czerwonymi teczkami, które zaczęli nosić przy sobie znani politycy (m.in. Ryszard Kalisz) i aktorzy (Paweł Małaszyński). Media spekulowały co się w nich znajduje. Po paru dniach okazało się, że noszą tam oni teczki, z uzupełnioną o dane stowarzyszenia, deklaracją PIT.

Co łączy te wymienione wyżej kampanie? Przede wszystkim pomysł, a także stosunkowo niski koszt realizacji, biorąc pod uwagę skalę dotarcia. To szczególnie ważne w kontekście dyskusji na temat sensowności zbierania środków z 1 procenta przez niektóre duże organizacji, z których to czasami nawet połowa przeznaczana jest na zakup mediów… Nie tędy droga. Kreatywny, intrygująca pomysł na kampanie jest w stanie sprawić, że nie tylko zachęcimy innych do wsparcia naszych działań, ale także już przekażemy ważne informacje na temat istoty problemu z którym dana fundacja czy stowarzyszenie walczy. Powyższe przykłady według mnie pokazują to aż nadto dobrze.

Niestety tego typu działania wciąż należą do rzadkości, czego dowodem są tegoroczne 1-procentowe akcje. Większość z nich odbywa się według pewnego schematu. Jest krótki, wzruszający, profesjonalnie zrealizowany film będący osią kampanii. Często występuje w nim albo podkłada głos znany aktor lub celebryta. Informacje na temat możliwości przekazania 1 procenta podatku umieszczane są na stronie www, profilu na facebook-u, czasami także za pośrednictwem innych kanałów social mediowych, jak Instagram czy Twitter. Na potrzeby stworzenia tego artykułu przeanalizowałem kilkanaście kampanii prowadzonych przez ogólnopolskie organizacje pożytku publicznego i większość z nich właśnie w taki, dość sztampowy sposób zachęca do wsparcia finansowego. Naprawdę trudno wskazać mi kampanię, która po przejrzeniu wszystkich spotów zostałaby w mojej głowie.

Tym bardziej żałuje bo „1 procent” to nie tylko temat ważny, ale też dający duże pole do popisu dla organizacji, czy też agencji kreatywnych. Odnoszę wrażenie, że bardzo słabo wykorzystywane są przy tej okazji możliwości Internetu, szczególnie te, jakie oferują media społecznościowe. Przeglądając tegoroczne kampanie nie zauważyłem wykorzystania żadnych z rosnących dynamicznie na popularności trendach: zabrakło Snapchat-a, hashtagów na instagramie, czy wideo 360 stopni.

Na koniec podzielę się osobistą refleksją wynikającą z tegorocznego doświadczenia naszej agencji. Przez ostatnie pół roku nie zgłosiła się do nas żadna organizacja z pytaniem czy prośbą o wsparcie jej w przygotowywaniu kampanii społecznej czy też 1 procentowej. Nie chcę powiedzieć, że jako agencja działająca w środowisku biznesowym możemy zupełnie za darmo wykonywać naszą pracę, ale zawsze przy tego typu zapytaniach, jeżeli tylko „moce przerobowe” pozwolą, możemy pokusić się o wsparcie kreatywne i organizacyjne, czasami nawet pro publico bono. Wierzymy bowiem, że wyobraźnia i dobry pomysł wystarczą, by tanim kosztem osiągnąć efekt, na którym zależy danej organizacji. Bo przecież  w gruncie rzeczy chodzi często o kwestie, które mają sprawić, że nam wszystkim będzie żyło się trochę łatwiej. Do refleksji na 2017 rok. Więcej odwagi!

P.S.

Oczywiście nie sposób, dotrzeć do wszystkich kampanii „jedno procentowych”, które obecnie mają miejsce. Dlatego drogi czytelniku, jeżeli znasz jakąś, która łamie opisaną przeze mnie „sztampę”, będę wdzięczny za podesłanie linków w komentarzu.

 

 Wincenty Kokot, Business Development Director, GoldenSubmarine

 

 

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (1)
magda88
1. magda88, 89.67.151.*, 28.04.2016 / 16:51
Ten spot łamie "sztampę" :) http://https://www.youtube.com/watch?v=pKnoavK9ctc

nota bene, hasłem fundacji alivia, która promuję sie tym spotem jest "dodajemy odwagi" i spot został zrobiony pro-bono ;)
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.