30.10.2017 / Social media
 

Anna Lewandowska i Ewa Chodakowska to jedyne liczące się online autorytety zdrowotne

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Albert Hupa, IRCenter
 
na zdjęciu Anna Lewandowska (print screen strony "Healthy Plan by Ann" - hpba.pl)
na zdjęciu Anna Lewandowska (print screen strony "Healthy Plan by Ann" - hpba.pl)

IRCenter, w samym środku strajku lekarzy rezydentów, zapytało internautów i ich zdrowotne autorytety. Jakie uzysło wyniki? Tak jak można się było spodziewać, króluje fitness i dieta, a jedyne liczące się autorytety zdrowotne w cyfrowym świecie to Anna Lewandowska i Ewa Chodakowska. Wszystkie pozostałe wskazania są bardzo rozdrobnione, ale na trzecim miejscu – tak samo jak w zeszłym roku – znalazł się hipnoterapeuta Jerzy Zięba.

Wśród specjalistów z bardziej instytucjonalnym wykształceniem w tym roku internauci najczęściej wskazywali dietetyków: Konrada Gacę (eksperta ds. leczenia otyłości, specjalistę żywieniowego), Annę Makowską (doktora nauk farmaceutycznych, pedagoga – specjalizującego się w dietetyce) i Dr Marka Szczyta – chirurga plastycznego.

64006_medale-alfa.png

Najczęściej wskazywanym typem autorytetów lekarzy są ginekolożki, lekarze rodzinni i pediatrzy - specjalizacje łączące się wokół szeroko rozumianej rodziny. Internauci kupujący leki i suplementy wskazują te osoby nie z imienia i nazwiska, a z nazwy blogów, takich jak: mamaginekolog.pl i mamalekarz.pl. Często wokół takich osób tworzą się większe społeczności i grupy zainteresowania, posiadające własny e-commerce i współpracujące z markami.

Starsi lekarze świadomie nie komunikują się w internecie. Wśród lekarzy specjalistów w Polsce widać bardzo mocny podział na specjalistów „starego” i „nowego” typu. Utytuowani lekarze po 35 roku życia prawie w ogóle nie mają profili na Facebooku i Twitterze związanych wprost imieniem i nazwiskiem. Tego typu osoby, jeżeli są obecne w internecie, to poprzez stronę internetową swoich prywatnych placówek i poprzez serwisy z rankingami lekarzy (te nie są zresztą powszechnie uzupełniane).

Świat lekarski jest „najbliżej” internautów poprzez fanpage bedacmlodymlekarzem i bedacmlodymfarmaceuta, konsylium24 i wydziallekarski. Osoby aktywne na tych fanpage to nie te same osoby, które są aktywne na fanpage dietetyki i trenerów fitness. Tam spotykają się młodsi przedstawiciele środowiska lekarskiego i osoby zainteresowane światem społeczno-politycznym.

Zaczyna się też pojawiać fala młodych lekarzy specjalistów, świadomie korzystających z internetu jako środka dotarcia do swoich klientów. Przykładem jest dr Oskar Kaczmarek – ekspert ds. mikrobioty i probiotykoterapii, lekarz dentysta, prelegent na licznych szkoleniach dla lekarzy, dietetyków, trenerów personalnych i wszystkich zainteresowanych tematem mikrobiomu. Tego typu osoby budują obraz swojej eksperckości na wszystkich dostępnych kanałach social mediowych i działają na zasadach wszystkich pozostałych liderów opinii w internecie.

Jak producenci leków mogą promować się online?

 • Dieta i witaminy – to tematy związane ze zdrowym stylem życia. Ponieważ te tematy mają wysokie zasięgi (dla internautów są znacznie ciekawsze, niż problemy zdrowotne), to w związku z nimi marki powinny prowadzić działania zasięgowe.
 • Marki leków, chcąc efektywnie wykorzystywać digital, powinny wspomagać wzrost społeczności problemowych (macierzyństwo, ból itp.) i społeczności prowadzonych profesjonalnie bezpośrednio przez młodych lekarzy. Tego typu działania są raczej bardziej angażujące i zorientowane na tworzenie CRM zintegrowanych ze stronami marek, produktów i e-commerce.
 • Marki mogą uczyć się od lekarzy – analizować ich zachowanie w internecie i dowiadywać się, co i w jaki sposób przyciąga zainteresowane kategorie odbiorców. Młode pokolenie lekarzy, pielęgniarek i specjalistów urodziło się już w epoce internetu i naturalne jest dla nich komunikowanie się przez social media. 

 

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • APLAN MEDIA APLAN MEDIA

  Wiedza pochodzi z doświadczenia, natomiast intuicja z serca. Od ponad 9 lat łączymy wiedzę z intuicją oraz...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (1)
Mateusz Śmietanka
1. Mateusz Śmietanka 30.10.2017 / 14:29
Ciekawe zestawienie, Pan Zięba to doktor z ogromną wiedzą co pokazuje w swoich publikacjach. Myślę, że dostał zdecydowanie zbyt mało głosów.
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.