Tylko 18 procent użytkowników Facebooka jest w stanie wskazać ostatnią polubioną przez siebie markę. Ponad połowa nie potrafi sobie przypomnieć takich informacji, a jedna trzecia w ogóle nie ma w zwyczaju klikać "Lubię to!" na profilach produktów czy usług.
Zdecydowana większość badanych w ubiegłym roku specjalistów zajmujących się reklamą internetową, była przekonana, że dzięki fanpage'om odbiorcy są w kontakcie z marką/firmą (78 procent wskazań) i lepiej o niej myślą (68 procent).
Jak pokazuje najnowsze badanie IIBR Marki w serwisach społecznościowych jedynie co piąty użytkownik Facebooka potrafi z pamięci wskazać ostatnią markę, której fanpage polubił. Ponad połowa nie jest w stanie nic powiedzieć o ostatnim polubionym przez siebie profilu.
Samo polubienie fanpage'a marki nie jest dla użytkowników Facebooka czynnością mocno angażującą.
Wyniki badania pokazują wyraźnie, że sama liczba fanów na profilu nie zawsze jest dobrym miernikiem jakości działań marketingowych. Równie ważne jest to, kim są ci fani oraz czy udało się ich emocjonalnie zaangażować.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
O czym w ogóle jest ten artykuł? Nie pamiętamy, czy zamknęliśmy dom, czy wyłączyliśmy żelazko, czy cokolwiek innego, a mamy pamiętać, że lubimy jakąś stronę? Moment kliknięcia \'lubię to\' oznacza, że jesteśmy ciekawi przyszłości związanej z wybraną/lubianą marką, że chcemy czytać publikowane informacje, że chcemy być na bieżąco w danym temacie, że jesteśmy ciekawi itp. Oczywiście do czasu, gdy nam się nie znudzi, albo przestanie podobać. Dlaczego mielibyśmy zatem pamiętać, które strony/marki lubimy i od kiedy, skoro wystarczy, że firma może do nas dotrzeć i komunikować się? Nie ma to znaczenia.
<br /> A propo tego wpisu nie chodzi o to żebyśmy my pamiętali nasze lajki - ale Pan Marek Z. sobie je skrzętnie przechowuje i sprzedaje do nich dostęp.