8.12.2016 / Kampanie / Social media
 

Oto, jak Netflix promował "Narcos" mediach społecznościowych [INFOGRAFIKA]

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Antonino de Gregorio
 
źródło: Facebook.com/Narcos (@NarcosNetflix)
źródło: Facebook.com/Narcos (@NarcosNetflix)

Podstawowym wyznacznikiem sukcesu serialu telewizyjnego jest liczba widzów. Ale na budowę zasięgu i rozpoznawalności danej produkcji, a tym samym na wskaźniki oglądalności, coraz częściej pracują kanały własne. O tym, jak to robi Narcos, pisze Antonino de Gregorio z agencji love to talk.

Dla Netfliksa, który nie posiada kanałów telewizyjnych do promocji swoich seriali, to właśnie media społecznościowe są podstawowym narzędziem szerzenia informacji o nowych produkcjach, a tym samym wpływania na ich oglądalność. Udostępniając od razu cały sezon serialu, Netflix rezygnuje z możliwości stopniowego, cotygodniowego dawkowania informacji o kolejnym odcinku. Przykład Narcosa pokazał, że to nie problem. 

Oryginalna produkcja Netlifksa o Pablo Escobarze i jego kartelu narkotykowym zadebiutowała pod koniec sierpnia 2015 r. Premiera serialu nie była poprzedzona zmasowaną kampanią promocyjną, jak to zwykle bywa przy okazji nowych telewizyjnych ramówek. W okresie przedpremierowym w promocję serialu zaangażowały się właściwie wyłącznie kanały własne Netfliksa, publikując zwiastuny nowej produkcji, zdjęcia z planu czy stopniowo wywołując naturalny buzz wokół serialu.

61207_narcos_infografika-podglad-.jpg

Faktyczna kampania promocyjna Narcosa rozpoczęła się już po premierze serialu. Do tego celu wykorzystano dwie mikrokampanie na Facebooku pod hasztagami #cokenomics i #SmuggleandSeek. Ta pierwsza obejmowała grafiki przedstawiające nieoczywiste fakty o przemyśle narkotykowym (przykład na zdjęciu), za co została nagrodzona Shorty Awards 2015 w kategorii „Best in Data Visualisation”. Druga mikrokampania „eskalowała” konflikt między kartelem a agentami DEA.

Make Colombia great again

Dokładnie zaplanowane i skutecznie poprowadzone kampanie to jedno. Twórcy kampanii Narcosa dużo bardziej zasłynęli tym, jak szybko – i inteligentnie – reagowali na bieżące wydarzenia. Gdy Facebook wypuścił nowe emotikonki, oni przygotowali własne wykorzystując do tego twarze bohaterów serialu. Furorę w sieci zrobił post z głównym bohaterem, Pablo Escobarem, ubranym w czapkę z napisem „Make Colombia Great Again” - co było bezpośrednim odwołaniem do hasła Donalda Trumpa – opublikowanym w czasie pierwszej prezydenckiej debaty republikanów. 

Równie duży odzew spotkał gif przedstawiający Escobara z wielkim telefonem komórkowym z lat 80. - bohater miał zapomnieć zaktualizować (w domyśle) najnowszego iPhone’a, czym akurat wtedy żył internet. 

W ciągu trzech miesięcy kampanii na Facebooku, Twitterze i Instagramie serial zgromadził łącznie 3 mln osób. Tylko we wrześniu liczba fanów na Facebooku wzrosła o ponad 36 proc. i to – jak twierdzą twórcy – bez znaczącego wsparcia reklamowego. Na posty dotyczące samej mikrokampanii #cokenomics fani zareagowali ponad 100 tys. razy.

Premierowa kampania social mediowa Narcosa, prowadzona przez agencję Mistress, została wyróżniona Shorty Awards 2015 w kategorii „Best in Television”. A sama agencja została utytułowana mianem North American Agency of the Year 2016 w konkursie PromaxBDA.

#PabloDies

Drugi sezon serialu został udostępniony na Netfliksie na początku września br. Ubiegłoroczna kampania postawiła wysoko poprzeczkę, więc i w tym roku twórcy serialu nie mogli poprzestać na zwiastunach. Na kilka tygodni przed premierą nowych odcinków, w sieci pojawiało się coraz więcej „spojlerów” na temat śmierci Pablo Escobara. Choć było to oczywiście do przewidzenia, biorąc pod uwagę, że bohater serialu wzorowany jest na autentycznej postaci, to ta wiadomość zaskoczyła wielu fanów. By podkreślić historyczne podwaliny serialu, jego twórcy stworzyli narcopedia.com, interaktywną mapę zestawiającą fakty z poszczególnymi odcinkami Narcosa.

Najgłośniejszą tegoroczną kampanią w social media była nauka hiszpańskiego z Pablem #NarcosSpanishLessons. Narcos, którego główna akcja toczy się w Kolumbii, został wyprodukowany w języku hiszpańskim głównie po to, by przyciągnąć do Netfliksa większą liczbę hiszpańskojęzycznych widzów. Okazał się jednak globalnym hitem. Nie-hiszpańskojęzyczni fani mogli na Facebooku, Twitterze czy Instagramie uczyć się hiszpańskiego w oparciu o serialowe sceny i kultowe teksty Escobara.

Omówione wyżej przykłady to oczywiście tylko jedne z głośniejszych działań twórców serialu w mediach społecznościowych. Netflix zapowiedział już, że powstaną jeszcze co najmniej dwa sezony Narcosa, więc należy się spodziewać kolejnej ciekawej kampanii w social media. Nim to się stanie, moderatorzy kanałów społecznościowych serialu zajmują się udzielaniem krótkich i treściwych odpowiedzi nawet na najbardziej absurdalne pytania fanów.

 

Antonino de Gregorio, dyrektor zarządzający agencji love to talk

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (1)
papcio chmiel
1. papcio chmiel, 84.10.12.*, 08.12.2016 / 11:39
uwielbiam ten serial!
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.