Radzi Patrycja Krakus z OSOM Studio.
Idące z duchem czasu polskie marki już dawno włączyły Instagram do swoich strategii marketingowych - największe firmowe profile mają niemal 300 tysięcy followersów (TopModel Polska, Local Heroes), a ich liczba rośnie w szybkim tempie. Znaczny wzrost ilość followersów w krótkim czasie zanotowało konto Semilac, producenta lakierów do paznokci i akcesoriów - w październiku minionego roku obserwowało je ok. 100 000 tys. osób, a dziś firma ma już prawie 160 tys. obserwujących.
Do szybkiego wzrostu popularności tej marki na Instagramie przyczyniła się na pewno przeprowadzona przez firmę kampania z influencerami (Semilac by influencers) - vlogerkami urodowymi, blogerkami i celebrytkami, ale też standardowe działania prowadzone przez markę w tym kanale. Na profilu znajdziemy dopasowany do potrzeb grupy docelowej content - inspiracje, konkursy oraz informacje o nowych produktach i promocjach. To właśnie w takim codziennie świeżym, wysokiej jakości contencie idealnie dobranym do oczekiwań fanów dopatrywać można się sukcesu marek na Instagramie.
Główną przyczyną niepowodzeń jest nieznajomość zasad obowiązujących w tym kanale. Jakie błędy, zaniedbania uniemożliwiają skuteczne prowadzenie komunikacji w tym kanale. Które z nich można zaobserwować najczęściej?
Bez powtórzeń
Błędem, jaki najbardziej rzuca się w oczy, jest powielanie treści udostępnionych wcześniej w innych kanałach social media. Powoduje to nie tylko brak zainteresowania fanów instagramowym profilem, ale też negatywnie wpływa na zasięg. Poszczególne kanały, zamiast wzajemnie się uzupełniać, gwarantują jedynie powtórki. Śledzenie wszystkich przestaje mieć sens. Trzeba również brać pod uwagę to, że każde medium posiada swoją własną specyfikę, więc treści, które publikowane są np. na Linkedin, nie będą nadawały się na Instagram.
Spontaniczność zaplanowana
Kolejnym błędem jest zbyt dosłowne traktowanie Instagramu jako medium lifestylowego, na którym posty publikuje się tu i teraz. Jeśli profil ma stać się narzędziem wspierającym strategię firmy, jego prowadzenie musi być zaplanowane. Przyglądając się czołowym markom, łatwo zauważyć, że ich komunikacja jest przemyślana, a spontaniczność dokładnie zaplanowana. Na firmowym profilu nie ma bowiem miejsca na nieostre zdjęcia i nieprzemyślane opisy. Każdy post musi pełnić określoną funkcję - reklamować usługi, prezentować punkt widzenia marki - słowem budować wizerunek, sprzedawać wartości… i produkty. Jednak niestety, wiele jest jeszcze firmowych profili, na których oprócz słabej jakości zdjęć zauważyć można brak spójności całej komunikacji, która przejawia się w przypadkowych opisach i niewłaściwie dobranych hashtagach. Jak w takim przypadku sprawić, by content pomimo ścisłego zaplanowania wydawał się spontaniczny? Poniżej kilka zasad:
TIPS&TRICKS
- sporządzenie listy ważniejszych wydarzeń i przygotowanie okazjonalnych postów
- dodawanie w postach lokalizacji, która spowoduje, że akcja ze zdjęcia będzie osadzona w konkretnym miejscu
- używanie we wcześniej zaplanowanych postach popularnych w momencie publikacji hashtagów (sprawdzić można je np. tutaj)
- dodawanie opisów bogatych w czasowniki i określenia czasu, które będą podkreślały czas przedstawionej na zdjęciu akcji
- zaraz po publikacji - szybkie odpowiadanie na pierwsze komentarze fanó
Aktywna obecność
To, co również można zauważyć na wielu profilach to rażący brak aktywności - jeśli najświeższy widniejący na tablicy post został opublikowany kilka tygodni temu, fani zaczną się zastanawiać, czy firma w ogóle jeszcze istnieje. Konto na Instagramie zakłada się po to, by być w stałym kontakcie z obserwatorami i codziennie dostarczać im dawki ciekawych informacji. Statystyki pokazują, że największe firmy publikują prawie 5 razy w tygodniu, więc jeśli zarządzasz firmowym profilem, staraj się nie zwalniać tempa i podążać za najlepszymi. Z działaniem wiąże się również ogólna aktywność firmy na Instagramie - odpowiadanie na komentarze fanów jest jednym ze strategicznych działań w tym kanale. Może ono bowiem wpłynąć zarówno na budowanie relacji z obserwującymi, a finalnie na podejmowane przez nich decyzje zakupowe.
Sprzedaż
Wielu przedsiębiorców nie dostrzega komercyjnego potencjału Instagramu, a to jeden z bardziej angażujących kanałów. Ponad 75% z nich po zobaczeniu reklamy przechodzi na stronę produktu, a 30% decyduje się na zakup. Tymczasem zarządzający profilami firmowymi albo w ogóle nie korzystają z reklam na Instagramie lub próbują nachalnie "wcisnąć" użytkownikom swoje produkty w standardowych postach.
Nisza na Instagramie
Każda, nawet najbardziej niszowa branża, znajdzie na Instagramie fanów. Pytanie tylko, czy czas zainwestowany w prowadzenie wymagającego tematycznie profilu zwróci się w postaci zapytań ofertowych czy sprzedaży. Trudniej będzie na Instagramie wypromować producenta kabli, niż kawiarnię, nie oznacza to jednak, że kanał ten nie jest przydatny dla branży przemysłowej. Kluczem do sukcesu dla takiej firmy będzie znalezienie koncepcji na prowadzenie komunikacji w tym kanale i kreatywne podejście do oferowanych usług.
TIPS&TRICKS
- budowanie komunikacji dzięki ciekawym zdjęciom i video, które będą prezentowały np. proces powstawania produktów, czyli coś czego fani nie mogą zobaczyć sami
- jeśli oferowane przez firmę produkty nie są wystarczająco designerskie, by zajmowały cały plan zdjęcia, zastanowienie się nad inną atrakcyjną formą jego przedstawienia np. zbliżenia na detale, wkomponowanie w większy plan
- jeśli firma oferuje usługi - wstawianie zdjęć, które pokażą korzyści płynące z ich zakupu
- pamiętanie o tym, że zdjęcia na Instagramie nie są zawieszone w próżni, lecz na konkretnej tablicy. Jeśli więc firma działa na naprawdę niszowym rynku warto zadbać o to, by jej board opowiadał story marki, a pojedynczy post był dla fanów ciekawostką na temat branży
70% użytkowników Instagrama, obserwuje chociaż jedną firmę w tym kanale - można mieć pewność, że wśród tego dużego grona na pewno znajdą się fani mniej mainstreamowych biznesów.
Niezależnie od tego, czy firma jest znaną marką, czy dopiero wchodzi na rynek, Instagram może być dla niej narzędziem efektywnie wspierającym sprzedaż. To od pomysłowości osoby zarządzającej kontem, a nie od segmentu branży, zależy instagramowy sukces.
Patrycja Krakus, Junior Marketing Specialist OSOM STUDIO, agencji interaktywnej, oferującej kompleksowe wsparcie dla obecności firm w internecie.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Nieprofesjonalny pan i nieprofesjonalne zachowanie. Nie potrafi wywiązać się z umowy do końca współpracy. Zmarnowane pieniądze. Nie polecam współpracy i pakietów u Pana. Od paru dni nie mogę się doprosić odpowiedzi, totalna ignorancja klienta.
Z tego co obiło mi się o uszy , bardzo dobrze działa program do zwiększania zasięgu na Instagramie , wszyscy maja o nim bardzo dobrą opinie i można mieć stały kontakt z wałścicielem tego programu , który cały czas pomaga Swoim klientom w rozwijaniu ich Biznesu na Instagram. tutaj macie adres : <a href=\"http://www.turbosocial.pl/start\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">http://www.turbosocial.pl/start</a>