20.12.2017 / Social media
 

Video, transmisje live, chatboty... Co czeka nas w świecie mediów społecznościowych w 2018 roku?

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
 
© Marek - Fotolia
© Marek - Fotolia

Facebook z każdą chwilą rozszerza wpływy swojego imperium i w 2018 roku nic się w tym temacie nie zmieni. Jego perłą w koronie będzie Instargam, który w 2017 roku zmusił Snapchata do defensywy. Czy Evan Spiegel uratuje swoje dziecko? Już zapowiedział istotne zmiany, m.in. całkowity redesign aplikacji, ale specjaliści zastanawiają się, czy nie jest już za późno... 

Gdzie w tym wszystkim jest Twitter? Próbuje odnaleźć się w rzeczywistości, w której króluje video, ale nie będzie mu łatwo. Zwiększenie limitu znaków może zachęcić reklamodawców do większej aktywności na tej platformie, ale nie zmieni faktu, że Twitter rządzi się innymi, tekstowymi prawami. Twitter wciąż będzie ulubionym medium dla "gadatliwych" dziennikarzy i polityków, a w USA jeszcze celebrytów, ale jego znaczenie może się zmniejszać. 

Numerem jeden niezmiennie będzie Facebook, który dzisiaj konkuruje już nie tylko z innymi społecznościowymi platformami, ale także z platformami e-commerce (Marketplace), LinkedInem (Workplace) i YouTube'm (Watch). Plan Marka Zuckerberga jest prosty - chce zająć jak najwięcej naszego czasu i choć bruździ mu Rosja, czepia się go amerykański Kongres, nie wygląda na to, by realizacja tych zamiarów mogła zostać zagrożona z zewnątrz. Problem jest inny - na Facebooku robi się tłoczno. Zasięgi organicznych postów systematycznie spadają, coraz trudniej przebić się przez clutter, więc reklama będzie coraz droższa. 

Marketerzy będą więc szukać innych kanałów dotarcia. I nie, żaden z Facebooka nie zrezygnuje, ale wielu będzie dzieliło budżety pomiędzy inne platformy. Już dzisiaj na pytanie, z której warto korzystać, większość odpowiada: "z tej, na której jest Twoja grupa docelowa". A że te, rzadko korzystają z jednej, wybranej, wnioski nasuwają się same. Era fetyszyzacji narzędzi się kończy. W social mediach coraz bardziej będzie liczył się pomysł, nieszablonowe myślenie i dane. Jeśli Snapchat wreszcie zechce się nimi podzielić, być może jeszcze znajdzie dla siebie miejsce w media planach. 

Więcej obserwacji i wniosków przeczytasz na kolejnych podstronach.

 

KLIKNIJ I PRZECZYTAJ SZCZEGÓŁOWĄ OPNIĘ
64381_przemyslaw-puchalski.jpg

Przemysław Puchalski, Dyrektor Kreatywny, WebTalk:

Nie spodziewałbym się, że o będziemy często rozmawiać o Snapchacie w przyszłym roku. Czemu im nie wychodzi? Ciężko powiedzieć - mało przyjazny design i co tu dużo mówić - funkcjonalność skopiowana przez każdego większego gracza na rynku pozostawia tę platformę coraz bardziej z tyłu.

64382_agnieszka-mikos-sibiga.jpg

Agnieszka Mikoś-Sibiga,  Social Media Specialist, WebTalk:

Rok 2017 był czasem intensywnego rozwoju mediów społecznościowych i dostosowania ich pod urządzenia mobilne. Facebook poprawił jakość wyświetlania treści, jeszcze bardziej wyróżnił video, które od początku organicznie zdobywa największe zasięgi.

64466_agnieszka-sochal.jpg

Agnieszka Sochal, producent, WebTalk:

Warto zaobserwować @e.wedel i wziąć przykład – zawsze można zrobić coś zupełnie innego. Na Facebooku marka radzi sobie równie dobrze, wykorzystując w komunikacji przede wszystkim swoje legendarne produkty. 

Kaludia Traczyk

Klaudia Traczyk, Strateg, WebTalk:

(Oprócz Facebooka - przyp. red.) Warto zwrócić uwagę nan Pinterest. Okazuje się, że przy urządzaniu mieszkania, planując ślub czy szukając inspiracji modowych kobiety nie zaglądają na Instagram, a specjalnie do tego celu instalują Pinterest.

 

64384_adam_kregielewski_180hb_jvm.png

Adam Kręgielewski, digital strategist, 180heartbeats + JUNG v MATT:

W 2018 roku powinniśmy obserwować dalszy rozwój technologiczny serwisów, szczególnie w obszarze VR i AR, w tym również rozwiązań tego typu związanych z treściami live.


64386_kasia_adamkiewicz.jpg

Katarzyna Adamkiewicz, Social Media Manager, GoldenSubmarine:

Nadmiar treści w nadchodzącym roku to problem, który dotknie nie tylko użytkowników i marketerów, ale również naszych kolosów – Facebooka oraz Google. Dla pierwszego oznacza to konieczność oferowania dodatkowych umiejscowień dla treści marek (ich postów, ale również reklam).

64385_marta_mroz.jpg

Marta Mróz, Social Media Manager, GoldenSubmarine:

To żadna nowość, ale w 2017 roku media społecznościowe zdominowało video. Serwisy walczyły o jak najszybszą, jak najdłuższą i jak najczęstszą uwagę konsumenta wspierając VR, live czy 360 stopni. Facebook wprowadził nową funkcję Stories, reklamy in Stream, możliwość dodawania animowanych cover photo i zdjęć profilowych. 

64401_dariusz_jemelniak_alk.jpg

Prof. Dariusz Jemielniak, ekspert w dziedzinie zarządzania w społeczeństwie sieciowym, Akademia Leona Koźmińskiego:

Dalszy intensywny rozwój interakcji z maszynami, zacieranie się granic między botami a ludźmi – zwłaszcza w zakresie obsługi klienta. Większe wykorzystanie danych z komputerów użytkowników. 

64461_grzegorz_gorecki.jpg

Grzegorz Gorecki, head of client service, Green Parrot:

2018 rok będzie rokiem chatbotów. Konsumenci coraz więcej czasu spędzają w komunikatorach, także widać po stronie Facebooka nacisk na rozwój messengera (np.: wprowadzenie reklam).

Przejdź na kolejne strony artykułu:
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: Instagram, Snapchat, facebook, social media, twitter


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Komentarze (3)
fef
1. fef, 95.160.157.*, 23.12.2017 / 13:24
http://Czastech.pl nowy blog technologiczny!
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.