1.12.2016 / Kampanie / Trendy
 

Allegro wzrusza, ale niektóre marki wolą bawić. Oto, najlepsze świąteczne kampanie z poprzednich lat

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
Tatyana Gladskih - Fotolia.com
Tatyana Gladskih - Fotolia.com

Przed kilkoma dniami wzruszaliśmy się świąteczną kampanią Allegro i wysmakowanym spotem H&M, ale prawdziwy boom na świąteczne kampanie dopiero przed nami. Tymczasem Michał Sławiński z K2 przypomina spot, który mogliśmy podziwiać w poprzednich latach - także wzruszający i pełny ciepłych emocji jak Allegro, Jacek Karolak udowadnia, że to nie jedyne podejście do tematu i święta można traktować z przymrużeniem oka, a zespół agencji John Pitcher wybiera pokazuje kampanie, które udanie realizują obie idee.

Michał Sławiński, Social Media Innovation Director K2


61210_michal-slawinski.pngZ kampanii świątecznych, które już ujrzały światło dzienne, zdecydowanie warto wyróżnić kampanię marki, która od 2007 roku w święta skutecznie trafia do serc milionów odbiorców na całym świecie.

Mowa oczywiście o sieci sklepów John Lewis, która to marka w tym roku postanowiła pokazać trampolinę i skaczące na niej zwierzęta, z pewnym boxerem w roli głównej. Sam spot trzeba po prostu obejrzeć – jest świetnie przygotowany, ciekawie opowiedziana historia, doskonałe zdjęcia i animacje, całość jest zaskakująca i wzruszająca.

Oglądamy w niej zwierzęta oddające się nietypowej, radosnej zabawie – czego chcieć więcej? Otóż można chcieć więcej i John Lewis więcej dostarcza. Spot opatrzony został hashtagiem #BusterTheBoxer, co zachęca ludzi do dzielenia się swoimi emocjami. Wpisując hashtag w wyszukiwarkę odnajdziemy oczywiście oficjalny spot i sporo materiałów w mediach społecznościowych, tak od marki, jak i od ludzi, których spot poruszył.

Ponadto John Lewis postanowił wykorzystać VR i przygotował dla swoich klientów niespodziankę w sklepach, gdzie mogli oni na okularach Oculus Rift poskakać na trampolinie ze zwierzakami. To samo doświadczenie zostało również udostępnione na YT dla posiadaczy Google Cardboard. Kampania szeroka i w pełni wykorzystująca potencjał głównego materiału.

 

Jacek Karolak, Strategy Director K2

61211_jacek-karolak.jpgOd kilku lat widać wyścig wielkich marek światowych o to, kto wyciśnie więcej łez ze swojej reklamy świątecznej. Ale bądźmy dorośli – przecież wiemy, że Gwiazdka to nie tylko miłe prezenty i ciepła atmosfera, łyżka dziegciu w tej beczce słodkości zawsze się znajdzie ;)

Dlatego ja wyróżniam „alternatywne” podejście do tego tematu, reprezentowane przez dwie kampanie.

Pierwsza, to znana akcja sklepów Harvey Nichols „Sorry, I spent it on myself”, bazująca na myśli „tym razem wydaj kasę na prezenty dla siebie”. W sklepach pojawiły się tanie prezenty „zastępcze” typu spinacze do papieru czy kamienie, które można było podarować bliskim, a całość promował świetnie zagrany filmik. 

Druga to kampania marki Mulberry, która obnaża powszechną słabość ludzi do „przelicytowywania się” kto kupi lepszy prezent.

Oczywiście nieprzypadkowo się złożyło, że obie te marki są ekskluzywne – po prostu do pewnej grupy ludzi można już mówić w ten przewrotny sposób. Do szerokiego grona widzów tak odważny przekaz pewnie nie dotarłby skutecznie, więc nie spodziewam się wysypu tego typu kampanii, a raczej dalszego pojedynku na hektolitry łez wzruszenia.

 

Agencja John Pitcher:

Gdyby ktoś przeoczył, że już czas rozejrzeć się za upominkami świątecznymi, przypominają nam o tym chwytające za serce i wyciskające łzy spoty reklamowe. Przynajmniej jeśli chcemy, by nasze Święta były tak idealne, jak w reklamie. My nie chcemy. Owszem, Allegro przygotowało ładny obrazek, ale na tym koniec. W tym roku żadna produkcja z naszego rynku nie przykuła naszej uwagi, dlatego też postanowiliśmy przypomnieć kilka dobrych reklam z zeszłego roku. I oczywiście nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy w tym krótkim zestawieniu nie zamieścili spotów, które odbiegają od tradycyjnego obrazu Bożego Narodzenia:    

1) Pornhub Premium Gift Service 

Czy dziadek zawsze musi dostawać skarpety lub piankę do golenia? Ten spot skłonił nas do refleksji i w tym roku na pewno zastanowimy się, co seniorowi sprawi prawdziwą radość . Film przełamuje stereotypowe skojarzenia z reklamowym produktem i pozwala spojrzeć na niego z dystansu. Lubimy to.   

2) CANAL+ Best friend 

Kolejna reklama, także z przymrużeniem oka, pokazuje dokąd może zaprowadzić bezmyślne spełnianie świątecznych marzeń. Zwierzę to nie zabawka, szczególnie kilkudziesięciokilogramowa świnia, i w wyborze prezentu lepiej kierować się rozsądkiem. Czy spot wpłynął na zwiększenie sprzedaży reklamowanego produktu? Ciężko stwierdzić. Na pewno wywołał uśmiech na naszych twarzach.

3) Currys PCWorld Spare the Act with Jeff Goldblum

Co jeśli już zdarzy nam się dostać nietrafiony prezent? Jak zareagować, by nie zepsuć świątecznej atmosfery? Problem rozwiązany przez Currys PCWorld. W serii spotów Jeff Goldblum uczy, jak przyjąć to na klatę i nie sprawić przykrości bliskim, którzy z pewnością włożyli wiele serca w wybór drobiazgu.   

4) EDEKA #heimkommen 

Ostatni, ale chyba najbardziej poruszający spot. Dotyka prawdziwego problemu, w dość odważny i kontrowersyjny sposób. Na pewno daleko mu do przesłodzonego świątecznego obrazka, ale przypomina, że warto pielęgnować bożonarodzeniowe tradycje i spotykać się z bliskimi, póki jeszcze mamy taką możliwość. 

Z roku na rok coraz więcej filmów naprawdę zachwyca, ale czy to wystarczy, by się wyróżnić na tle konkurencji? Czym marki zaskoczą nas za rok? Poczekamy, zobaczymy.  

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.